Xalq Müdafiəçisi İllik Parlament Hesabatını Gürcüstan Parlamentinin İnsan Hüquqları və Mülki İnteqrasiya Komitəsinə təqdim etdi
Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Gürcüstan parlamentinin İnsan Hüquqları və Mülki İnteqrasiya Komitəsinin iclasında 2024-cü ildə Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının vəziyyəti haqqında hesabatın əsas nəticələrini təqdim edib.
Xalq Müdafiəçisi işğal olunmuş ərazilərdə və ya işğal xəttinə bitişik ərazilərdə yaşayanların hüquq vəziyyəti və məcburi köçkünlərin məskunlaşdırılması problemləri ilə tanış olub.
O, 2024-cü ildə keçirilən etiraz aksiyaları zamanı aşkar edilən hüquq pozuntularından ətraflı danışıb, İnzibati Xətalar Məcəlləsindəki çatışmazlıqları, media və ifadə azadlığını məhdudlaşdıran qanunvericilik dəyişikliklərini diqqətə çatdırıb.
O, həmçinin penitensiar müəssisələrdə və Daxili İşlər Nazirliyi sistemində müəyyən edilmiş problemləri müzakirə edib; O, geniş miqyaslı psixiatriya və məhdud imkalı müəssisələrinin deinstitusionalizasiyasının uzanan prosesindən danışıb.
O, məhdud imkanları olan şəxslərin, qocaların, uşaqların və qadınların insan hüquqlarının vəziyyətinə, o cümlədən qadınların gender motivli qətllərinin qarşısının alınmasına diqqət çəkib.
O, su hüququnun həyata keçirilməsi, sağlamlıq, əmək və layiqli mükafatlandırma hüquqlarının təmin edilməsi üçün həyata keçiriləcək dəyişiklikləri ayrıca qeyd etdi; həmçinin mülkiyyət hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə bağlı çatışmazlıqları.
O, milli azlıqların nümayəndələrinin sivil inteqrasiyası üçün həyata keçiriləcək tədbirlərdən danışıb; müxtəlif həssas qruplara qarşı ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması və bərabərliyin qorunması məsələlərindən danışıb. O, inanc və dini etiqad azadlığı baxımından mövcud vəziyyətə qısaca nəzər salıb.
Xalq Müdafiəçisinin çıxışından sonra dövlət qurumlarının nümayəndələri dövlət Müdafiəçisinin məruzəsində əks olunmuş tövsiyələrin icrasının gedişi ilə bağlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi vəziyyəti haqqında 2024-cü il üzrə parlament hesabatı ilə tam şəkildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin rəsmi saytında tanış olmaq olar.

Public Defender Presents Annual Parliamentary Report to Human Rights and Civil Integration Committee of Parliament of Georgia
Public Defender Levan Ioseliani presented the main findings of the 2024 Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia at the session of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia.
The Public Defender reviewed the rights situation of people living in the occupied territories and along the occupation line and the problems of resettlement of displaced persons.
He spoke in detail about the rights violations identified during the protests in 2024; emphasized the shortcomings of the Administrative Offences Code, the legislative amendments restricting freedom of the media and expression.
He also discussed the problems identified in penitentiary institutions and the Ministry of Internal Affairs system; spoke about the protracted process of deinstitutionalization of large-scale institutions for persons with disabilities and mental health problems.
He focused on the rights of persons with disabilities, older persons, children and women, as well as the prevention of gender-motivated killings of women.
He separately highlighted the issue of the realization of the right to water, the changes to be implemented to ensure the rights to health, labour and decent remuneration; as well as the shortcomings related to the realization of the right to property.
The Public Defender spoke about the measures to be implemented for the civil integration of representatives of national minorities; elimination of discrimination against various vulnerable groups and protection of equality. He briefly reviewed the situation in terms of freedom of belief and religion.
After the Public Defender's speech, representatives of government agencies presented reports on the progress of implementation of the recommendations reflected in the Public Defender's report.
The full 2024 Parliamentary Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia is available on the official website of the Public Defender of Georgia.