Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi dövlətin hesabatına münasibətini Avropa Sosial Hüquqlar Komitəsinə təqdim edib
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Avropa Sosial Xartiyasında təsbit olunmuş əmək hüquqlarına dair dövlət hesabatına münasibətini Avropa Sosial Hüquqlar Komitəsinə təqdim edib.
Xalq Müdafiəçisi tərəfindən göndərilən sənəddə ağlabatan gündəlik və həftəlik iş vaxtının yerinə yetirilməsi vəziyyəti, ədalətli əmək haqqı, təşkilatlanma hüququ, kollektiv sövdələşmə və tətil hüququ ilə bağlı alternativ qiymətləndirmələr təqdim olunur.
Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi Komitəyə təqdim etdiyi şərhlərdə bu hüquqların səmərəli həyata keçirilməsi üçün dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirləri də dəyərləndirib.
Avropa Sosial Xartiyası əsas sosial və iqtisadi hüquqlara zəmanət verən Avropa Şurasının müqaviləsidir. Nizamnamədə nəzərdə tutulmuş hüquqlar hər bir insana onun gündəlik həyatında aiddir və məşğulluq, mənzil, səhiyyə, təhsil, sosial müdafiə və rifahla bağlıdır.

Public Defender of Georgia Submits Comments to European Committee of Social Rights relating to State Report
The Public Defender of Georgia submitted comments to the European Committee of Social Rights on the State report on the labour rights enshrined in the European Social Charter.
The document sent by the Public Defender presents alternative assessments of the realization of the rights to reasonable daily and weekly working hours, fair remuneration, organization, collective bargaining and strike.
At the same time, in the comments submitted to the Committee, the Public Defender also assessed the measures taken by the State for the effective implementation of the above rights.
The European Social Charter is a treaty of the Council of Europe that guarantees fundamental social and economic rights. The rights provided for in the Charter concern every person in their daily lives and are related to employment, housing, health, education, social protection and well-being.