Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi, Orhus Konvensiyasının tətbiqi ilə bağlı alternativ bir hesabat təqdim etdi
31 May 2021-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyasına ilk dəfə olaraq Ətraf Mühitə dair Məlumat əldə etmək, Qərar qəbulunda ictimai iştirakçılıq və Sahədəki Ədalətə Çıxış Konvensiyasını təqdim etdi sözdə Orhus Konvensiyasına Alternativ Hesabat.
Hesabatda, Konvensiyanın 2017-2020 hesabat illərində tətbiqi baxımından çətinliklər təqdim olunur. Xüsusilə, Orhus Konvensiyasının həyata keçirilməsini qiymətləndirmək üçün ətraf mühitə dəymiş ziyanın ödənilməsi, atmosfer havası ilə əlaqəli ekoloji məlumatların toplanması və yayılması, enerji planlaşdırılması və inkişafındakı sistem problemləri, böyük infrastruktur layihələri ilə əlaqəli sistem problemləri, ətraf mühit məsələləri ilə bağlı ictimai qərar qəbuletmə və digər problemlər təqdim olunur.
Qeyd etmək lazımdır ki, Gürcüstan 47 dövlət arasında Orhus Konvensiyasını təsdiqləyən ilk dövlətlərdən biridir (2000-ci il ). Buna görə, Dövlət Konvensiyada tanınmış üç prinsipin (ətraf mühitə dair məlumatların əldə edilməsi, ətraf mühitə dair qərarların qəbulu və ədalət mühakiməsinin təmin olunmasında ictimaiyyətin iştirakı) həyata keçirilməsi üçün müvafiq tədbirlər görməyi öz üzərinə götürdü. Konvensiyanın tərəfi kimi Gürcüstanın hər üç ildən bir Konvensiyanın icrası barədə Avropa Komissiyasına hesabat verməsi tələb olunur.
2020-ci ildə Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən Orhus Konvensiyasının həyata keçirilməsinə dair 6-cı Milli Hesabat hazırlandı (2017-2020), layihəsi ilə əlaqədar Xalq Müdafiəçisi Aparatına fikirlərini təqdim etmək imkanı verildi. Gürcüstan Hökuməti tərəfindən təqdim olunan hesabat, Arhus Konvensiyası Tərəflərinin 2021-ci ilin oktyabrında keçiriləcək iclasında müzakirə ediləcək.

Public Defender Submits Alternative Report on Implementation of Aarhus Convention
On May 31, 2021, the Public Defender of Georgia submitted her first alternative report on the Convention on Access to Information, Public Participation in Decision-Making and Access to Justice in Environmental Matters, the so-called Aarhus Convention, to the United Nations Economic Commission for Europe.
The report reviews challenges in terms of implementation of the Convention in the reporting years of 2017-2020. In particular, it reviews important issues to assess the implementation of the Aarhus Convention, such as compensation for environmental damages, collection and dissemination of environmental information about ambient air, systemic problems in energy planning and development, systemic problems related to major infrastructure projects, access to information about environmental issues, public participation of decision-making and other challenges.
It should be noted that Georgia is one of the first out of 47 Parties to the Convention to ratify the Aarhus Convention (2000). Accordingly, the State has committed itself to implement three principles recognized by the Convention (access to environmental information, public participation in environmental decision-making and access to justice) and to take measures to introduce and implement the relevant standards in the country. Georgia, as a Party to the Convention, is obliged to submit a national report on the implementation of the Convention.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia drew up the 6th national report (2017-2020) in 2020 and the Public Defender's Office was given the opportunity to submit its opinions in connection with the draft report.
The report submitted by the Government of Georgia will be discussed at the meeting of the States Parties to the Aarhus Convention in October 2021.