Gürcüstan parlamentinin 1 noyabr 2023-cü il tarixli qərarında göstərilən tapşırıqların yerinə yetirilməsi vəziyyəti haqqında xüsusi hesabat
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı “Gürcüstanda insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin vəziyyəti haqqında” 2023-cü il 1 noyabr tarixli qərarı ilə dövlət qurumlarına verilən tapşırıqların icra vəziyyətini ümumiləşdirən xüsusi hesabat hazırlayıb. Sözügedən qərar Xalq Müdafiəçisinin 2022-ci il üzrə parlament hesabatı əsasında qəbul edilib.
Xalq Müdafiəçisi parlamentin 2022-ci il hesabatında müxtəlif qurum və vəzifəli şəxslərə ümumilikdə 281[1] tövsiyə ünvanlayıb. Gürcüstan parlamenti qeyd olunan tövsiyələrin təxminən 85%-ni bölüşüb və onların icrasını təmin etmək üçün 277 tapşırıq verib. Müsbət olaraq qeyd etmək lazımdır ki, 2023-cü il qətnaməsində Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin Parlament tərəfindən bölüşdürülməsi nisbəti əvvəlki ilin müvafiq göstəricisi ilə müqayisədə artıb (2022-ci il qərarına əsasən, Parlament Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin 82%-ni bölüşüb).
Təqdim olunan hesabatda parlamentin verdiyi 258 tapşırıq təhlil edilib.[2] Bu tapşırıqlardan 20-si parlament tərəfindən məzmununu əhəmiyyətli dərəcədə dəyişdirdiyinə görə qiymətləndirilmir. Həmçinin, dövlət qurumları tərəfindən Gürcüstan parlamentinə və Xalq Müdafiəçisi Aparatına müvafiq məlumatların təqdim edilməsi mümkün olmadığından parlamentin 24 tapşırığının icra vəziyyətini qiymətləndirmək mümkün deyil. Bundan əlavə, 1 tapşırıq təkrarlama əsasında qiymətləndirilmir.
Milli Məclisin qərarı ilə verilən tapşırıqların təhlili əsasında məlum olub ki, ötən illə müqayisədə tapşırıqların icra vəziyyəti dəyişməyib və buna görə də hələ də qənaətbəxş deyil:
• Tapşırıqların təxminən 19%-i tam yerinə yetirilib;
• 24% qismən yerinə yetirilmişdir;
• 34%-i yerinə yetirilməmiş kimi qiymətlə
Müsbət hal kimi qeyd etmək lazımdır ki, Parlamentin qətnamədə əks etdirmədiyi tövsiyələrin sayının azalması tendensiyası davam edir. O cümlədən, 2023-cü il 1 noyabr tarixli qərarında Milli Məclis 22 tövsiyəni əks etdirməyib, 2022-ci il qətnaməsində bu rəqəm 23, 2021-ci ildə isə 30 olub. Adı çəkilən 22 tövsiyənin siyahısı müvafiq ünvançılara və parlament bölməsinə istinadla əlavə şəklində təqdim olunan xüsusi hesabata əlavə olunur.
Parlament Xalq Müdafiəçisinin illik hesabatına əsaslanaraq qərar qəbul edir. Sözügedən aktla Milli Məclis Xalq Müdafiəçisinin ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin vəziyyəti ilə bağlı məruzəsini qiymətləndirir və hesabatda təqdim olunan tövsiyələrin icrası ilə bağlı dövlət qurumlarına tapşırıqlar verir. Parlament tərəfindən tapşırıqların verilməsi Xalq Müdafiəçisinin verdiyi tövsiyələrin icrasını parlamentin nəzarəti altına gətirir. Bu məqsədlə Milli Məclisin İnsan hüquqlarının müdafiəsi və vətəndaş inteqrasiyası komitəsi qurumlar tərəfindən Milli Məclisin tapşırıqlarının yerinə yetirilməsinə nəzarət edir. Təəssüf ki, komitədə əvvəlki illərdə olduğu kimi bu il də Milli Məclisin qərarında göstərilən vəzifələrin icrası ilə bağlı komitə müzakirəsi aparılmayıb.[3]
Xalq müdafiəçisi bir daha dövlət qurumlarını Gürcüstan parlamentinin verdiyi tapşırıqların yerinə yetirilməsinin vacibliyini dərk etməyə çağırır və öz növbəsində, Gürcüstan parlamentini Gürcüstan parlamentində nəzərdə tutulmuş bütün nəzarət mexanizmlərindən praktiki istifadəni gücləndirməyə çağırır. Gürcüstan Konstitusiyası və Parlamentin tənzimləməsi, vəziyyəti yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə Parlamentin verdiyi tapşırıqları yerinə yetirir.
[1] Parlament hesabatındakı 1 saylı tövsiyə texniki səhvə görə təkrarlanıb, ona görə də təqdim olunan hesabatda təqdim olunan statistik məlumatlar 281 deyil, 280 saylı tövsiyə ilə bağlı hesablanır.
[2] Parlament qərarla 277 tapşırıq verib ki, bura digərləri ilə yanaşı, muxtar respublika və bələdiyyə orqanlarına verilən tapşırıqlar - ümumilikdə 19 tapşırıq daxildir. Təqdim olunan hesabatda qeyd olunan 19 tapşırığın icra vəziyyəti qiymətləndirilməyib.
[3] Gürcüstan Parlamentinin İnsan Hüquqları və Mülki İnteqrasiya Komitəsinin Əsasnaməsinin 6-cı maddəsinin 4-cü bəndinin “b” yarımbəndinə uyğun olaraq, Gürcüstan Parlamentinin İnsan Hüquqları və Mülki İnteqrasiya Komitəsi müəyyən edilmiş tələblərin yerinə yetirilməsini öyrənəcək. Milli Məclisin qərarında göstərilən vəzifələrin ünvanlı orqanları tərəfindən qeyd olunan tapşırıqlar və komitənin baxılması, Xalq müdafiəçisi və ünvançıların iştirakı ilə onun tövsiyələrini idarə edir.

Special Report on Implementation of Tasks Reflected in Parliamentary Resolution of November 1, 2023
The Public Defender's Office of Georgia has prepared a special report on the implementation of the tasks assigned to state agencies by the Parliament’s Resolution of November 1, 2023 "On the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia". The aforementioned resolution was issued on the basis of the Public Defender's 2022 parliamentary report.
The Public Defender issued a total of 281 recommendations[1] to various agencies and officials in the 2022 parliamentary report. The Parliament of Georgia reflected approximately 85% of the recommendations and issued 277 tasks to ensure their implementation. It should be positively noted that the rate of reflecting the recommendations of the Public Defender by the Parliament in the 2023 resolution has increased compared to the corresponding rate of the previous year (in the 2022 resolution, the Parliament reflected 82% of the recommendations of the Public Defender).
The presented report analyzed 258 tasks issued by the Parliament.[2] Of these, 20 tasks are not subject to assessment due to a substantial change in their content by the Parliament. In addition, due to the lack of relevant information provided by state agencies to the Parliament of Georgia and the Public Defender's Office, it is impossible to assess the implementation of 24 parliamentary tasks. One task was not assessed due to duplication.
The analysis of the tasks issued by the Parliament's resolution revealed that the status of implementation of tasks has not changed compared to last year and, therefore, is still unsatisfactory:
• Approximately 19% of the tasks have been fully implemented;
• 24% partially implemented;
• 34% are assessed as unimplemented.
It should be noted positively that the trend of decreasing the number of recommendations that the Parliament did not reflect in the resolution continues. In particular, in the resolution of November 1, 2023, the Parliament did not reflect 22 recommendations, while in the resolution of 2022 this indicator was 23, and in 2021 - 30. The list of the 22 recommendations, with the reference to the relevant addressees and the parliamentary chapter, is attached to the presented special report as an appendix.
The Parliament adopts a resolution based on the annual report of the Public Defender. By this act, the Parliament assesses the report of the Public Defender on the situation of human rights and freedoms in the country and gives instructions to the state agencies to implement the recommendations presented in the report. The issuance of instructions by the Parliament places the implementation of the recommendations issued by the Public Defender under parliamentary oversight. For this purpose, the implementation of the instructions of the Parliament by the agencies is monitored by the Parliamentary Human Rights and Civil Integration Committee. Unfortunately, the Committee, like in previous years, did not hold a committee discussion on the implementation of the instructions reflected in the Parliament's resolution this year either.[3]
The Public Defender once again calls on state agencies to realize the importance of implementing the instructions issued by the Parliament of Georgia, and, in turn, calls on the Parliament of Georgia to strengthen the practical use of all control mechanisms at its disposal, as provided for by the Constitution of Georgia and the Parliament’s Rules of Procedure, in order to improve the implementation of the instructions issued by the Parliament.
[1] 1 recommendation is duplicated in the parliamentary report due to a technical error, therefore the statistical data presented in the report are counted in relation to 280 and not 281 recommendations.
[2] The Parliament issued 277 tasks by resolution, which includes tasks issued to the autonomous republic and municipal bodies - a total of 19 tasks. The presented report does not assess the implementation of the aforementioned 19 tasks.
[3] In accordance with Article 6, paragraph 4, subparagraph “b”, of the Statute of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia shall examine the implementation of the tasks set forth in the resolution of the Parliament by the addressees and shall conduct a committee discussion with the participation of the Public Defender and the addressees of the recommendations.