“Ölkədə ictimai informasiya əldə etmək hüququnun düzgün həyata keçirilməsi ilə bağlı problemlər” mövzusunda xüsusi hesabat
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin “Ölkədə ictimai məlumat əldə etmək hüququnun düzgün həyata keçirilməsi ilə bağlı problemlər” mövzusunda Xüsusi Hesabatına baxın.
Sənəddə 2021-2024-cü illərdə vətəndaşlar, təşkilatlar və jurnalistlər tərəfindən Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatına daxil olan şikayətlərə baxılması nəticəsində müəyyən edilmiş ictimai məlumat əldə etmək hüququnun düzgün həyata keçirilməsi ilə bağlı problemli məsələlər müzakirə olunur. O, həmçinin Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin konstitusiya hüquqlarının lazımi şəkildə həyata keçirilməsi üçün həyata keçiriləcək qanunvericilik dəyişiklikləri ilə bağlı tövsiyələrini əks etdirir.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi illərdir parlament hesabatlarında ictimai məlumatlara çıxışla bağlı çətinlikləri və mövcud qanunvericilikdə islahatların aparılması zərurətini qeyd edir.