“Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” məhkəmə dostunun Gürcüstan qanunu ilə bağlı rəyi
29 avqust 2024-cü ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi məhkəmənin dostunun (Amicus Curiae) rəyi ilə “Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” Gürcüstan qanununun konstitusiyaya uyğunluğunun qiymətləndirilməsi ilə bağlı Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edib.
Məhkəmə dostunun fikrincə, Gürcüstanın “Xarici təsirin şəffaflığı haqqında” qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydalarla müəyyən qrup təşkilatların ayrılması və onlara yeni statusun verilməsi xaricdən maliyyələşmə hesabına təşkilatların damğalanmasına gətirib çıxarır və onların fəaliyyətinə mane olur.
Məhkəmə dostunun rəyində qanunla müəyyən edilmiş qaydaların və mövcud monitorinq mexanizminin, o cümlədən şəxsi məlumatların əldə edilməsi hissəsində geniş şərh edilməsinin mümkünlüyü nəzərdən keçirilir. Məhkəmənin Dostunun fikrincə, bu tələblərin qoyulması təşkilatlar və onların işçiləri üçün həddindən artıq təşkilati yük yarada bilər ki, bu da onların əsas işlərini effektiv şəkildə həyata keçirmək imkanlarına əhəmiyyətli dərəcədə mane ola bilər.

Opinion of the Friend of the Court on Law of Georgia on Transparency of Foreign Influence
On August 29, 2024, the Public Defender of Georgia applied to the Constitutional Court of Georgia with the opinion of the friend of the court (Amicus Curiae) regarding the evaluation of the constitutionality of the Law of Georgia on Transparency of Foreign Influence.
According to the opinion of the friend of the court, separating a certain group of organizations and giving them a new status by the regulations established by the Law of Georgia on Transparency of Foreign Influence leads to stigmatization of organizations due to foreign funding and hinders their activities.
The opinion of the friend of the court reviews the possibility of the broad interpretation of the regulations established by the law and the existing monitoring mechanism, including in the part of access to personal data. According to the opinion of the friend of the court, imposing new requirements may create an excessive organizational burden on organizations and their staff, which may significantly impede their ability to effectively carry out their core activities.