Konstitusiya Məhkəməsi xalq müdafiəçisinin iddiası əsasında Xüsusi Penitensiar Xidmətin əməkdaşlarının yaş həddinə görə işdən çıxarılmasını Konstitusiyaya zidd hesab edib
2023-cü il iyunun 1-də Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsi “Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstan parlamentinə qarşı”,[1] işi üzrə konstitusiya iddiasını təmin edib və Xüsusi Penitensiar Xidmət əməkdaşlarının yaş həddi ilə əlaqədar işdən çıxarılmasını konstitusiyaya zidd hesab edib.
Gürcüstanın “Xüsusi Penitensiar Xidmət haqqında” Qanunu 60 yaşına çatmamış, xüsusi rütbəsi olan bütün şəxslərə qarşı ümumi məhdudiyyət qoyub, sağlamlıq və funksional göstəricilərindən asılı olmayaraq, onları işdən azad edib.
Konstitusiya Məhkəməsi mübahisələndirilən normaların konstitusiyaya uyğunluğunu bərabərlik hüququ ilə bağlı qiymətləndirərək qeyd edib ki, dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən əmək münasibətlərinin məcmusu müəyyən mənada hər bir vətəndaşın bərabər çıxış etməli olduğu dövlət resursudur.
Müvafiq olaraq, mübahisəli norma ilə müəyyən edilmiş, şəxslərin qiymətləndirilməsi əsasında fərdi qərarlar qəbul etmək imkanını nəzərdə tutmayan ümumi məhdudiyyət penitensiar xidmətin səmərəli və rəvan fəaliyyətinin təmin edilməsi kimi qanuni məqsədlə rasional olaraq bağlı deyildi. Beləliklə, məhkəmə bildirib ki, yaşa görə fərqli rəftarın obyektiv və əsaslı əsası yoxdur.[2]
[1] Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinin 1 iyun 2023-cü il tarixli “Merab Muradaşvili və Gürcüstanın ictimai müdafiəçisi Gürcüstan parlamentinə və Gürcüstanın daxili işlər nazirinə qarşı” işi üzrə qərarı ilə tanış olmaq olar: https://www. constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=15506

On June 1, 2023, the Constitutional Court of Georgia granted a constitutional lawsuit in the case of Public Defender of Georgia v. the Parliament of Georgia,[1] and declared the dismissal of the employees of the Special Penitentiary Service due to their age unconstitutional.
The Law of Georgia on the Special Penitentiary Service imposed a blanket restriction on all persons with a junior special rank above the age of 60 and dismissed them from their positions regardless of their health or functional data.
The Constitutional Court evaluated the constitutionality of the disputed norms in relation to the right to equality and stated that the state-sponsored labour relations was to some extent a state resource, to which every citizen should have equal access.
Accordingly, the blanket restriction established by the contested norm, which did not provide for the possibility of making individual decisions based on the evaluation of persons, was not rationally related to the legitimate goal of ensuring the effective and smooth operation of the Penitentiary Service. Thus, the court stated that there was no objective or reasonable justification for different treatment based on age.[2]
[1] The ruling of the Constitutional Court of Georgia of June 1, 2023, Merab Muradashvili and the Public Defender of Georgia v. the Parliament of Georgia and the Minister of Internal Affairs of Georgia, available at: https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=15506