Gürcüstanın ictimai müdafiəçisi Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edərək müxtəlif ayrı -seçkilik normalarının ləğv edilməsini tələb edir
Gürcüstan Konstitusiyasına görə, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi müəyyən şəxslərin əsas konstitusiya hüquqları pozulduqda Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etmək hüququna malikdir. Bu məqsədlə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edərək ölkədə bərabərlik hüququnu pozan normaların ləğv edilməsini tələb etdi.
* * *
Xalq Müdafiəçisi, Gürcüstanın Apostolik Otokefal Pravoslav Kilsəsinin meşəyə bitişik dövlətə məxsus Pravoslav Kilsələri-Manastırlarını əldə etməsinə icazə verən - hər bir halda 20 hektardan çox olmamaq şərtiylə, “Dövlət Əmlak Qanununun” xüsusi normasını konstitusiyaya zidd elan etmək üçün Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etdi.
Mübahisəli normanın məzmunu 3 iyul 2018 -ci il tarixli 1/1/811 saylı qərarla Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən ləğv edilən normaya bənzəyir. Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, Apostol Otokefal Pravoslav Kilsəsinə tətbiq edilən müstəsna hal Konstitusiyada təsbit edilmiş bərabərlik prinsipinə ziddir.
Xalq Müdafiəçisi, Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinə konstitusiya şikayəti verərək, orta və ağır məhdud imkanlı şəxslərə qarşı sosial paketin ləğv edilməsi qaydalarının Konstitusiyaya zidd olaraq ləğv edilməsini istədi. Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, mübahisəli norma iş yerinin və məhdud imkanlılığın statusuna əsaslanan ayrı -seçkilik yanaşması yaradır.
Xalq Müdafiəçisinin başqa bir konstitusiya iddiası, Tiflisdə nəqliyyat vasitələrinin park edilməsinin tənzimlənməsi qaydaları ilə əlaqədar məhdud imkanlı şəxslərə qarşı ayrı -seçkilik məsələsinə aiddir. Xüsusilə, məhdud imkanlı şəxslərin hərəkəti üçün tələb olunan xüsusi parklanma şərtləri yalnız açıq məhdud imkanlılıq statusu və aşağı ətraf amputasiyası olan şəxslərə şamil edilir. Təəssüf ki, orta və ağır məhdud imkanları olan insanlar da xüsusi parklanma şəraitindən istifadə edə bilmirlər.
Xalq Müdafiəçisi Konstitusiya Məhkəməsinə konstitusiya şikayəti verdi və Gürcüstanın Xüsusi Penitensiar Xidmət haqqında Qanununda nəzərdə tutulmuş yaş həddi ilə əlaqədar işdən azad edilmə qaydasının Konstitusiyaya zidd elan edilməsini istədi. Qanunvericilik ümumi bir məhdudiyyət qoyur və sağlamlığından və funksional məlumatlarından asılı olmayaraq, 60 yaşına çatdıqda xüsusi rütbəsi olan bütün şəxsləri işdən azad edir. Qanunvericilik bazası, Xüsusi Penitensiar Xidmətə əmək qabiliyyətinin itirilməsi və ya vəzifələrini yerinə yetirməməsi halında işçini işdən çıxarmağa icazə verən bir sıra digər qaydaları nəzərdə tutur. Buna görə, yaş həddini təyin edən norma mübahisəli normanın tənzimlənməsi sahəsində yer alan şəxslərə qarşı ayrı -seçkilik təşkil edir.
Başqa bir konstitusiya iddiası vəsiyyətnamə varisinin statusu ilə şərtləndirildi. Ərizəçi valideynlərinin qanuni olaraq yaşadığı yaşayış sahəsinə (mənzilə) sahib olmaq istədi. Mənzil Gürcüstan Silahlı Qüvvələrində xidmət etdiklərinə görə onlara Gürcüstan vətəndaşı olaraq verilib. Mənzil hələ də Gürcüstan Müdafiə Nazirliyinin balansında olan əmlakdır. Qanuna uyğun olaraq, ərizəçi Gürcüstanın Müdafiə Nazirliyindən bu mənzilə mülkiyyət hüququnun pulsuz qeydiyyatı üçün ilkin şərt olan sertifikatın verilməsini istəmişdir. Nazirlik, ərizəçinin Gürcüstan vətəndaşı olmadığını əsas gətirərək sənədi verməkdən imtina etdi. İmtina, Gürcüstan Hökumətinin 17 iyul 2020 -ci il tarixli, №445 saylı qərarı ilə müəyyən edilmiş, xarici vətəndaşların mülkiyyət hüququ əldə etməsini istisna edən qaydaya əsaslanır. Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, bu qayda vətəndaşlıq zəminində ayrı -seçkilikdir.
Ümid edirik ki, Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsi Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin iddialarını bölüşəcək və bununla da ayrı -seçkilik qaydalarının ləğvini təmin edəcək.

Public Defender Applies to Constitutional Court and Demands Abolition of Various Discriminatory Norms
According to the Constitution of Georgia, the Public Defender of Georgia has the authority to apply to the Constitutional Court when the basic constitutional rights of certain persons are violated. To this end, the Public Defender of Georgia applied to the Constitutional Court and demanded the repeal of the norms that violate the right to equality in the country.
The Public Defender applied to the Constitutional Court to declare unconstitutional the norm of the Law on State Property, which allows the Apostolic Autocephalous Orthodox Church, when purchasing state property, to appropriate the forests around the Orthodox Churches-Monasteries that existed before the enactment of this law – no more than 20 hectares in each case.
The content of the disputed norm is similar to the norm that was annulled by the Constitutional Court by its ruling N1/1/811 of July 3, 2018. The Public Defender considers that the exceptional case imposed on the Apostolic Autocephalous Orthodox Church contradicts the principle of equality enshrined in the Constitution.
The Public Defender filed a constitutional complaint with the Constitutional Court of Georgia, requesting that the rules of termination of social package for persons with moderate and severe disabilities in case of being employed in the public sector be declared unconstitutional. The Public Defender considers that the disputed norm establishes a discriminatory approach based on the place of employment and disability status.
Another constitutional claim of the Public Defender concerns discrimination against persons with disabilities, relating to the parking rules in Tbilisi. In particular, the special parking conditions apply only to persons with severe disabilities and lower limb amputation. People with moderate and significant disabilities are unfortunately unable to enjoy the special parking conditions.
The Public Defender filed a constitutional complaint with the Constitutional Court and requested that the rule of dismissal due to the age limit under the Law of Georgia on Special Penitentiary Service be declared unconstitutional. The regulation imposes a blanket restriction and, regardless of health or functional ability, dismisses all lower rank persons after reaching 60 years of age. The legislative framework provides for a number of other regulations that authorize the Special Penitentiary Service to dismiss an employee in the event of incapacity or failure to perform his or her duties. Accordingly, the norm setting the age limit is discriminatory against persons subject to the disputed norm.
Another constitutional claim was conditioned by the status of testamentary heir. The applicant wanted to acquire ownership of the living space (apartment) legally owned by his parents. The apartment was transferred to them as citizens of Georgia for their service in the Georgian Armed Forces. The apartment is still the property on the balance sheet of the Ministry of Defence of Georgia. In accordance with the law, the applicant requested the Ministry of Defence of Georgia to issue a certificate, which could serve as a precondition for free registration of ownership of the apartment. The Ministry refused to issue such a document on the grounds that the applicant was not a Georgian citizen. The refusal was based on the rule defined by Decree No. 445 of the Government of Georgia of July 17, 2020, which excluded foreign citizens from the property rights. The Public Defender considers that this rule is discriminatory on the grounds of citizenship.
We hope that the Constitutional Court of Georgia will grant the claims of the Public Defender of Georgia and thus ensure the repeal of discriminatory provisions.