Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə məlumat - Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin Identity Group işi üzrə qərarlarının icra vəziyyəti haqqında
2025-ci il yanvarın 17-də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Avropa Şurası Nazirlər Komitəsinə Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin Kimlik Qrupu işi üzrə qərarlarının icrasının gedişi ilə bağlı məlumat təqdim edib.
Xalq Müdafiəçisinin xəbəri Nazirlər Komitəsinin “İdentity Group” işlərinin icrası ilə bağlı son qərarına, Gürcüstan hakimiyyəti tərəfindən təqdim edilmiş fəaliyyət planlarına cavab verir və qərarların icrası üçün görülən ümumi tədbirləri qiymətləndirir. Xüsusilə, kommunikasiyada aşağıdakı məsələlər müzakirə olunur: Gürcüstanın “Ailə dəyərləri və yetkinlik yaşına çatmayanların müdafiəsi haqqında” Qanunu ilə bağlı risklər, sərbəst toplaşmaq azadlığının həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlər, nifrət cinayətləri ilə bağlı araşdırmaların gedişi və məlumat istehsalı.

Communication to the Committee of Ministers of the Council of Europe relating to Execution of ECHR Judgements on Cases of Identoba Group
On January 24 , 2025, the Public Defender of Georgia submitted to the Committee of Ministers of the Council of Europe a communication on the execution of the judgements of the European Court of Human Rights relating to the cases of the Identoba Group.
The Public Defender's communication responds to the latest decision of the Committee of Ministers on the execution of the Identoba cases, the action plans submitted by the Georgian authorities, and assesses the general measures taken to implement the judgments. In particular, the following issues are discussed in the communication: risks related to the Georgian Law on Family Values and Protection of Minors, problems related to the exercise of freedom of assembly, progress of investigation of hate crimes, and data processing.