Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender şöbəsinin əməkdaşları Tacikistan Respublikasının nümayəndə heyəti ilə görüşüblər
19 iyun 2023-cü il tarixində Gürcüstan Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender Departamentinin əməkdaşları Gürcüstanda tanışlıq səfərində olan Tacikistan Respublikası hökumətinin, qeyri-hökumət və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri ilə görüşüblər.
Görüşün məqsədi Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının Gender Departamentinin fəaliyyəti ilə tanış olmaq olub.
Xalq Müdafiəçisinin Aparatının Gender şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Sofio Rusetski qonaqları şöbənin yaradılmasının məqsədi, işin xüsusiyyətləri və tematik istiqamətləri ilə tanış edib; O, ölkədə qadınlar və ailə daxili zorakılığı qurbanları üçün mövcud xidmətlərdən danışıb. Onların arasında erkən nikah meylləri var. İştirakçılara departamentin monitorinq mexanizmləri və qurumlarla əməkdaşlıq təcrübəsi haqqında da məlumat verilib.
Gender şöbəsinin baş mütəxəssisi Nino Yakobidze nümayəndə heyətinin üzvlərinə qadın cinayətlərinin monitorinq mexanizmi, metodologiyası, problemlər və tədqiqat çərçivəsində əldə edilən nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verib.
İclas fəal müzakirə şəraitində keçib. Tacikistan nümayəndə heyətinin üzvləri onlar üçün vacib olan bütün məsələlərlə bağlı məlumat alıb və gələcək əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildiriblər.

Representatives of Gender Department of Public Defender’s Office Meet with Delegation from Tajikistan
On June 19, 2023, representatives of the Gender Department of the Public Defender’s Office of Georgia met with representatives of the Government, non-governmental and international organizations from the Republic of Tajikistan, who were paying a study visit to Georgia.
The purpose of the meeting was to introduce the activities of the Gender Department of the Public Defender’s Office of Georgia.
The acting Head of the Gender Department of the Public Defender's Office, Sopio Rusetski, spoke about the purpose of the creation of the Department, its work specifics and thematic directions, the services available in the country for victims of violence against women and domestic violence, as well as early marriage. The participants were also provided with information on the monitoring mechanisms of the Department and the practice of cooperation with agencies.
The chief specialist of the Gender Department, Nino Iakobidze, provided the members of the delegation with detailed information about the femicide monitoring mechanism, methodology, related challenges and achievements.
The meeting was held in active discussion mode. The members of the Tajik delegation received information on all issues important to them and expressed their readiness for further cooperation.