Xalq Müdafiəçisi Vaşinqtonda gürcü diasporunun nümayəndələri ilə görüşüb
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani və Gürcüstanın ABŞ-dakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Davit Zalkalyan Vaşinqtonda gürcü diasporu ilə görüş keçirib.
Levan İoseliani emiqrantlara Xalq Müdafiəçisinin mandatı barədə məlumat verib və ombudsman aparatının xaricdə yaşayan Gürcüstan vətəndaşlarının işlərinə baxa biləcəyi səlahiyyətləri təqdim edib.
İmmiqrantlar ikili vətəndaşlığın əldə edilməsi məsələsini əsas problemlərdən biri kimi müəyyənləşdirir və prosedurların sadələşdirilməsini vacib hesab edirlər.
Qeyri leqal şəxslərin hüquqi vəziyyəti də ağırdır. Diaspor nümayəndələri Gürcüstanda qeyri-qanuni yolla gələn insanları mövcud təhlükələr barədə məlumatlandıracaq sosial kampaniyaların aktivləşdirilməsinin zəruriliyindən danışırlar.
Səsvermə hüququ məsələsi də müzakirə olunub. Mühacirlər Amerika ərazisinə seçki məntəqələrinin əlavə edilməsini tələb ediblər.

Public Defender Meets with Representatives of Georgian Diaspora in Washington
The Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, together with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the USA, Davit Zalkaliani, held a meeting with the Georgian diaspora in Washington.
Levan Ioseliani provided information to the emigrants about the mandate of the Public Defender and the powers within which the Public Defender’a Office will be able to examine the cases of Georgian citizens living abroad.
Emigrants named the issue of obtaining dual citizenship as one of the main challenges and spoke about the need for the simplification of the relevant procedures.
The rights situation of illegal immigrants is also critical. Representatives of the Georgian diaspora talked about the need to activate social campaigns in Georgia to inform people about the dangers associated with illegal immigration.
Another topic discussed at the meeting was the right to vote. The emigrants demanded the opening of additional election polling stations on the US territory.