Xalq Müdafiəçisi BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının sessiyasında məruzə ilə çıxış edib
11 oktyabr 2023-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani BMT İnsan Hüquqları Şurasının Cenevrədə (İsveçrə) keçirilən sessiyasında iştirak etmişdir. Sessiya çərçivəsində İnsan Hüquqları Şurasının Gürcüstanla əməkdaşlığa dair qətnaməsi (52/40) ilə bağlı BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının hesabatının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Levan İoselyan Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərində insan hüquqlarının müdafiəsinin vəziyyətini müzakirə edib və qeyd edib ki, bu ərazilərdə yaşamaq hüququ ciddi problem olaraq qalır. İşğal olunmuş Abxaziya və Axalqoridə gürcülərin işgəncələrə məruz qalması və öldürülməsi ilə bağlı iddialar hələ də lazımınca araşdırılmayıb və heç kim cəzalandırılmayıb. Cəzasızlıq hissi kövrək təhlükəsizlik vəziyyətini daha da dərinləşdirir ki, bu da bu ərazilərdə yaşayan etnik gürcülər tərəfindən xüsusilə hiss olunur.
Xalq müdafiəçisi qeyri-qanuni həbs və həbslərdən, de-fakto rejimlər tərəfindən tez-tez hərəkət azadlığının özbaşına məhdudlaşdırılması praktikasından danışıb ki, bu da özlüyündə yerli əhalinin səhiyyə xidmətlərindən istifadəsinə mane olur. O, həmçinin işğal altında olan Qalidə ana dilində təhsilin qadağan edilməsinin mənfi nəticələrindən danışıb və beynəlxalq qeyri-hökumət və donor təşkilatlarının işğal olunmuş rayonlara çıxışının bərpa edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
“Rusiya Federasiyasının hakimiyyət orqanları işğal olunmuş Abxaziya və Cənubi Osetiyada insan hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyət daşıyır, bu ərazilər hələ də bu ərazilər üzərində effektiv siyasi, iqtisadi və hərbi nəzarəti saxlayır.
Mən bir daha yaranmış vəziyyətdən dərin narahatlığımı bildirirəm və beynəlxalq ictimaiyyəti Rusiya Federasiyasını beynəlxalq müşahidəçilərin Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərinə tam və məhdudiyyətsiz çıxışına icazə verməyə məcbur etmək üçün bütün mümkün formatlardan istifadə etməyə çağırıram”, - deyə Xalq Müdafiəçisi çıxışının sonunda bildirib.
BMT İnsan Hüquqları Şurasının üzvləri Gürcüstanla əməkdaşlığa dair (52/40) qətnamə, İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığın hesabatı və Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərində mövcud vəziyyətlə bağlı da öz fikirlərini bildiriblər.

On October 11, 2023, Public Defender of Georgia Levan Ioseliani participated in the session of the UN Human Rights Council in Geneva (Switzerland). A presentation of the report of the UN High Commissioner for Human Rights relating to the Human Rights Council Resolution (52/40) on Cooperation with Georgia was held within the framework of the session.
Speaking at the event, Levan Ioseliani reviewed the state of human rights in the occupied territories of Georgia and noted that the right to life remained a serious challenge in those territories. According to him, the cases of alleged torture and killing of Georgians in occupied Abkhazia and Akhalgori have not been properly investigated and no one has been punished, the feeling of impunity further deepens the fragile security situation, which is especially felt by the ethnic Georgians living in these areas.
The Public Defender talked about the illegal detentions and imprisonment, the frequent practice of arbitrary restriction of freedom of movement by the de facto regimes, which hinders the access of local people to health care. He also spoke about the negative consequences of the prohibition of education in the native language in the occupied Gali district and emphasized the need to restore the access of international non-governmental and donor organizations to the occupied regions.
"The Russian Federation is responsible for human rights violations in occupied Abkhazia and South Ossetia, as it still maintains effective political, economic and military control over these territories.
Once again, I express deep concern about the situation created in the occupied regions and call on the international community to use all possible formats to force the Russian Federation to allow the full and unrestricted access of international observers to the occupied territories of Georgia," the Public Defender said at the end of his speech.
Members of the UN Human Rights Council also expressed their opinions regarding the Resolution (52/40) on Cooperation with Georgia, the report of the High Commissioner for Human Rights and the situation in the occupied territories of Georgia.