20-24 may 2024-cü il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze və Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Mariam Tavdgiridze Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Üzv Dövlətləri arasında Yaşlanma üzrə Açıq İşçi Qrupunun Nyu-york (ABŞ) (OEWGA) şəhərində keçirilən 14-cü sessiyasında iştirak ediblər.
Sessiya çərçivəsində mayın 22-də Tamar Qvaramadze yüksək səviyyəli panel müzakirəsində Gürcüstanda yaşlıların infrastruktur, mənzil və müxtəlif xidmətlərə çıxışı ilə bağlı problemlərə dair məruzə ilə çıxış edib. Mayın 24-də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı, Milli İnsan Hüquqları Təşkilatlarının Qlobal Alyansı (GANHRI) və digər tərəfdaşlarla birlikdə Gürcüstanın BMT yanında Daimi Nümayəndəliyinin birgə sponsorluğu ilə “Bridging Boşluqlar: Yaşlıların Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Milli İnsan Hüquqları İnstitutları”. Tədbirdə Tamar Qvaramadze həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq səviyyədə yaşlıların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində Xalq Müdafiəçisi Aparatının rolunu və fəaliyyətini ictimaiyyətə təqdim edib; Əsas diqqət aparatın iş metodları və yanaşmalarına, eləcə də aparatın müəyyən etdiyi əsas problemlərə, məsələn, evsizlik, yoxsulluq, sosial təcrid, ayrı-seçkilik, qeyri-adekvat dövlət proqramları və zorakılıqlara yönəldilib. Tamar Qvaramadze milli insan haqları institutlarının rolunu və onların ahılların hüquqlarının müdafiəsi və gücləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətinin vacibliyini vurğulayıb. O, yaşlıların layiqli həyat şəraitinin təmin edilməsi üçün BMT-nin yaşlıların Hüquqları Konvensiyasının qəbul edilməsinin zəruriliyindən danışıb.
Mayın 24-də Xalq Müdafiəçisi Aparatının Beynəlxalq Əlaqələr Şöbəsinin rəhbəri Mariam Tavdgiridze sessiya çərçivəsində Milli İnsan Hüquqları Təşkilatlarının Avropa Şəbəkəsi (ENNHRI) adından birgə bəyanat təqdim edib və bu bəyanatda o, zərurətdən danışıb. BMT-nin Yaşlıların Hüquqları haqqında yeni Konvensiyasını hazırlamaq və qəbul etmək və üzv dövlətləri müvafiq addımlar atmağa çağırıb.
Yaşlıların hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatının fəaliyyətinin mühüm istiqamətlərindən biridir. Xalq Müdafiəçisi hər il parlament hesabatında ölkədə yaşlıların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mövcud vəziyyət barədə məlumat verir, həmçinin vaxtaşırı olaraq yaşlılar müəssisələrində monitorinqlər aparır və nəticələrini xüsusi məruzələrlə təqdim edir. Eyni zamanda, Xalq Müdafiəçisi Aparatı beynəlxalq və regional tədbirlərdə fəal iştirak edir; O, GANHRI-nin Yaşlıların Hüquqları üzrə İşçi Qrupunun üzvü, Avropa Regionu ENNHRI-nin Yaşlıların Hüquqları üzrə İşçi Qrupunun həmtəsisçisi və həmsədridir.

First Deputy Public Defender Participates in 14th Session of UN Open-Ended Working Group on Ageing
On May 20-24, 2024, Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Mariam Tavdgiridze, Head of the Division of International Relations, participated in the 14th Session of the UN Open-Ended Working Group on Ageing (OEWGA) in New York (USA).
Within the framework of the session, on May 22, Tamar Gvaramadze presented a report at the high-level panel discussion regarding the challenges in Georgia in terms of access to infrastructure, housing and various services for older people. On May 24, the Public Defender’s Office of Georgia, together with the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) and other partners, hosted an event - "Bridging the Gap: National Human Rights Institutions Protecting and Upholding Older Persons’ Rights". The event was co-sponsored by the Permanent Mission of Georgia to the United Nations. At the event, Tamar Gvaramadze spoke about the role and activities of the Public Defender's Office in the direction of protecting the rights of older people, both nationally and internationally; She focused on the working methods and approaches of the Office, as well as the main challenges identified by the Office, such as homelessness, poverty, social isolation, discrimination, inadequate state programmes and violence. Tamar Gvaramadze emphasized the role of national human rights institutions and the importance of their work for the protection and strengthening of the rights of older people. She also spoke about the need to adopt the UN convention on the rights of older people to ensure decent living conditions for them.
On May 24, Mariam Tavdgiridze, Head of the Division of International Relations of the Public Defender’s Office, presented a joint statement on behalf of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) within the framework of the session, during which she spoke about the need to develop and adopt a new UN convention on the rights of older people and called on member states to take appropriate steps.
Protection and promotion of the rights of older people are one of the important directions of the Public Defender’s Office. The Public Defender reports on the situation of the rights of older people in the country in a parliamentary report every year, and also periodically monitors the institutions of older people and presents the relevant results in special reports. At the same time, the Public Defender’s Office actively participates in international and regional events; The Office is a member of GANHRI Working Group on the Rights of Older Persons, and co-founder and co-chair of the ENNHRI Working Group on the Rights of Older Persons in the European region.