21 sentyabr 2021-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin müavini Giorgi Burcanadze Gürcüstan-Avropa İttifaqı Parlament Assosiasiyası Komitəsinin on birinci iclasında iştirak etmişdir. Xalq Müdafiəçisi Aparatı öz mandatı və səlahiyyətləri çərçivəsində Avropa İttifaqına namizəd ölkə statusu almaq üçün 12 ilkin şərtin yerinə yetirilməsi üzrə yaradılmış işçi qruplarında fəal iştirak edir.
Giorgi Burcanadze çıxışında Gürcüstana Aİ-yə namizəd statusunun verilməsi ilə bağlı qərarın fonunda hazırkı görüşün əhəmiyyətini vurğuladı, işçi qrupunun hazırladığı, Gürcüstanın ümumi məhkəmələrinə imkan verəcək qanunvericiliyə düzəlişlər paketini müsbət qiymətləndirdi. Avropa Məhkəməsinin presedent hüququnu daha çox nəzərə aldığını və düzəlişlərin Avropa Konvensiyasının həyata keçirilməsinə və AİHM hüquqşünaslığının düzgün tətbiqinə və onların milli səviyyədə təşviqinə töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
“2022-2030-cu illər üçün ikinci milli insan hüquqları strategiyası layihəsinin hazırlanması alqışlanır, lakin o, məhkəmə sisteminin institusional problemlərini və islahatlara ehtiyacı əks etdirmir. "Təəssüf ki, müstəqil, qərəzsiz və şəffaf məhkəmə sisteminin təmin edilməsinin Aİ-yə inteqrasiya prosesi üçün fundamental məsələ olmasına baxmayaraq, məhkəmə sistemi üzərində işləyən işçi qrup Ali Ədliyyə Şurasının islahatları ilə bağlı bütün təklifləri rədd etdi", - Giorgi Burcanadze bildirib.
Xalq müdafiəçisinin müavini çıxışında 4 ildir ki, Konstitusiya Məhkəməsinin məxfi müşahidə ilə bağlı qanunvericilik bazasının Konstitusiyaya uyğunluğu ilə bağlı qərar verməməsindən narazılığını bildirib. Həmçinin, o, fərdi məlumatların mühafizəsinə nəzarəti həyata keçirən dövlət müfəttişinin xidmətinin sürətləndirilmiş qaydada, qabaqcadan xəbərdarlıq edilmədən, məsləhətləşmədən və peşə fəaliyyəti ilə bağlı əsaslandırılmış arqument olmadan ləğv edilməsini narahatedici adlandırıb.
Media mühitindən danışan Giorgi Burcanadze təhlükəsizlik və media nümayəndələrinə qarşı təqiblər baxımından kritik vəziyyəti vurğulayıb. 2021-ci il iyulun 5-də “Ləyaqət yürüşü”nün pozulması zamanı xəsarət alan 40-a yaxın jurnalistin və araşdırmanın hərəkətsizliyi ilə bağlı məsələni ayrıca qeyd edib; O, həmçinin Milli Rabitə Komissiyası tərəfindən yayımlanan verilişlərin məzmununa nəzarətin qeyri-müəyyən hüquqi müddəalara əsaslanmasından danışıb.
Giorgi Burcanadze çıxışında Gürcüstanın xalq müdafiəçisi tərəfindən insan hüquqlarının pozulmasının müəyyən edildiyi bir neçə cinayət işinə, o cümlədən Nika Qvaramiyanın işi, “kartoqrafların işi”, 20 iyun 2019-cu il tarixli faktlar üzrə aparılan istintaq və s.-yə qısaca nəzər salıb. .
O, gender bərabərliyinin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb və gender bərabərliyi siyasətinin və dəstək xidmətlərinin qiymətləndirilməsinin gələcək iş prosesinə daxil ediləcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Nəhayət, Giorgi Burcanadze xanım Kaliurand, cənab Miksere və Avropa İttifaqı Parlamentinə Xalq Müdafiəçisi Aparatına göstərdikləri dəstəyə görə təşəkkür etdi.

On September 21, 2021, Giorgi Burjanadze, Deputy Public Defender of Georgia, took part in the 11th meeting of the Georgia-EU Parliamentary Association Committee. The Public Defender’s Office, within the scope of its mandate and competence, is actively involved in the working groups created for the fulfillment of the 12 preconditions for receiving the status of a candidate country of the European Union.
In his speech, Giorgi Burjanadze emphasized the importance of the meeting in the context of the decision to grant the EU candidate status to Georgia, positively evaluated the package of legislative amendments drafted by the working group, which will allow the common courts of Georgia to consider the case law of the European Court more, and expressed hope that the amendments will contribute to the proper application of the European Convention and ECHR practice, as well as their popularization at the national level.
"The development of the second draft national human rights strategy for 2022-2030 is welcome, however, it does not reflect the institutional problems of the judicial system and the need for reforms. Unfortunately, despite the fact that ensuring an independent, impartial and transparent judicial system is a fundamental issue for EU integration, the group working on the judicial system rejected all the proposals relating to the reform of the High Council of Justice," Giorgi Burjanadze said.
The Deputy Public Defender expressed dissatisfaction over the fact that the Constitutional Court has not made a decision on the constitutionality of the normative framework of covert surveillance for 4 years. He also expressed concern regarding the cancellation of the State Inspector’s Service, which was responsible for the supervision of personal data protection, in an accelerated manner, without prior warning, consultations or reasoned arguments regarding the professional activity of the service.
With regard to the media environment, Giorgi Burjanadze emphasized the critical situation in terms of safety and persecution of media representatives, stressing that about 40 journalists were injured during the disruption of the March of Dignity on July 5, 2021, while the investigation is ineffective; He also talked about the control of the content of broadcasting programmes by the National Communications Commission on the basis of vague legal provisions.
Giorgi Burjanadze briefly reviewed several criminal cases, in which the Public Defender identified human rights violations - including Nika Gvaramia's case, cartographers' case, investigation of the events of June 20, 2019, etc.
In addition, the Deputy Public Defender spoke about the efforts made for the implementation of gender equality and expressed hope that the evaluation of the gender equality policy and support services will be considered in the work process.
Finally, Giorgi Burjanadze thanked Ms. Kaljurand, Mr. Mikser and the European Parliament for their support to the Public Defender’s Office.