Xalq Müdafiəçisinin müraciəti əsasında başlayan araşdırma nəticəsində sözdə "Mauqli metodu" müalicəsi qanunsuz tibbi fəaliyyət olaraq bilinirdi
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin müraciəti əsasında, LEPL Tibbi və Əczaçılıq Fəaliyyətinin Tənzimlənməsi Agentliyi özbaşına sözdə olanları araşdırdı "Mauqli metodu" ilə müalicə məsələsi və qanunsuz tibbi fəaliyyətin həyata keçirilməsi faktı müəyyən edilmişdir.
Tədqiqat bu metodun xüsusilə erkən yaşda ağır və geri dönməz komplikasiyaların inkişafına səbəb ola biləcək uşaqların həyatı və sağlamlığı üçün risk yaradan bir müdaxilə olduğunu tapdı. Bu metodu tətbiq edən şəxs inzibati məsuliyyətə cəlb edilmişdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, pediatrik tibb ixtisasının mütəxəssisinə görə sözdə "Mauqli məşqləri" haqqında ətraflı məlumat heç bir yerdə tapıla bilməz. Bu metodun nəyə əsaslandığı, hər hansı bir yerdə təsvir edildiyi və nəzəri və ya praktik bir əsasın olduğu bilinmir. İnternetdə və televiziya şoularında yayılan görüntülər bunun körpəlikdən baş verən və beyin və əzələ-iskelet sistemi zədələnmələri riski yüksək olan və uşaq istismarına məruz qala bilən çox aqressiv hərəkətlər məcmuəsi olduğunu göstərir.
Mütəxəssisin fikrincə, sadə bir əyləncə kimi bir beyin zədəsi bir uşağı havaya atmaq və oyun üçün tutmaqdan qaynaqlanır. Beyin sümükləri ilə kəllə arasında az yer olduğu üçün beyin sarsıntısı beynin sümüklərlə kobud təmasda olmasına və yaralanmasına səbəb olur ki, bu da beyində çürük, şişkinlik və hətta ölümə səbəb ola bilər (halların 13-23% -i) ). Bundan əlavə, sümük və yumşaq toxumaların zədələnməsi, onurğanın qırıqları və retinada qanaxma meydana çıxa bilər ki, bu da görmə qabiliyyətinin pozulmasına və ya görmə itkisinə səbəb olur.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi cəmiyyəti bu cür müdaxilələrə xüsusi diqqət yetirməyə və uşağın sağlamlığı və həyatına təhlükə yaratmamağa çağırır. Eyni zamanda, bu cür təcrübələrin yayılmasının qarşısını almaq və işlərə vaxtında cavab vermək üçün dövlət tərəfindən daimi monitorinqlərin aparılması vacibdir.

Based on Examination Launched on the Basis of Public Defender's Appeal, Treatment with So-called "Mowgli Method" was Recognized as Illegal Medical Activity
Based on the appeal of the Public Defender of Georgia, LEPL Agency for Regulation of Medical and Pharmaceutical Activities studied the arbitrary treatment of infants with the so-called "Mowgli method" and established illegal medical activity.
The examination found that this method is an intervention that poses a risk to the life and health of children, which, especially at an early age, can lead to severe and irreversible complications. Administrative liability has been imposed on the person using this method.
It should be noted that according to a pediatric expert, detailed information on the so-called "Mowgli method" is not available anywhere. It is unknown what this method is based on, whether it is described anywhere, or whether it has any theoretical or practical basis, while the footage circulating on the Internet and on television shows that this is a very aggressive set of movements, carries a high risk of brain and musculoskeletal injuries and may be considered one of the forms of child abuse.
According to the expert, brain injury can be caused by a seemingly simple fun movement, such as throwing a child in the air and then catching him/her. With a small space between the bones of the brain and the skull, shaking causes the brain to come into rough contact with the bones, which can lead to brain contusion, swelling or even death (13-23% of cases). In addition, bone and soft tissue damage, fractures of the spine and retinal hemorrhage may occur, leading to impaired vision or loss of vision.
The Public Defender of Georgia calls on the society to pay special attention to such interventions and not to endanger the health and life of children. At the same time, it is important for the State to conduct constant monitoring to prevent the spread of such practices and to respond to similar cases in a timely manner.