Xalq Müdafiəçisinin “Beytel Qocalar Evində” yaşayan qocaların ləyaqət alçaldıcı şəraiti ilə bağlı bəyanatı
17 iyun 2022-ci il tarixində Gürcüstan Xalq Müdafiəçisinin monitorinq qrupu [1] Siqnaxi rayonunun Kaxetidə yerləşən Tsnori Yaşlılar Evində monitorinq keçirib. Aparılan monitorinqlər göstərib ki, müəssisədə vəziyyət təşviş doğurur, ahıllar alçaldıcı vəziyyətdədir.
Tsnori Yaşlılar Evi 21 qocadan ibarət icma təşkilatıdır, onlardan 17 benefisiar LEPL “ Dövlət qayğısı və İnsan Alveri Qurbanları üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən maliyyələşdirilir və xidmət göstərilir. (2 nəfəri bələdiyyə, iki nəfər isə özünü maliyyələşdirir). Müvafiq olaraq, dövlət yaşlıların yaşayış şəraitinə nəzarət etmək, habelə xidmət göstərən şəxs tərəfindən yaşlılar üçün adekvat şəraitin təmin edilməsi vəzifəsini daşıyır.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının monitorinqi zamanı bəlli olub ki, benefisiarlarda ağır antisanitar şərait var. Binanın hər tərəfində dözülməz, kəskin qoxu var. Benefisiarların gigiyenasına diqqət yetirilmir. Əksəriyyət köhnə, cırıq və çirkli paltarlar geyinir. Müəssisədə şəxsi gigiyena vasitələri və şəxsi gigiyena ilə bağlı dəstək təmin edilmir. Benefisiarla müsahibə zamanı məlum oldu ki, onların hamam almaq imkanları yoxdur. Ağsaqqallardan birinin dediyinə görə, o, bu il ümumiyyətlə hamam almayıb.
Qocalar evinin lazımi infrastrukturu yoxdur. Bütün benefisiarlar üçün yalnız bir hamam otağı var və hamamlar dəhşətli dərəcədə antisanitardır.
Müəssisə yaşlıların sağlamlığının qorunmasına etinasız yanaşır. Xüsusən də həkim ştatı yoxdur, mövcud kiçik tibbi sənədlər tam deyil.
Müəssisədə narahatlıq doğuran antisanitar şəraitlə yanaşı, yaşlıların ehtiyaclarına uyğun olaraq əvvəlcədən tərtib edilmiş, mütəxəssis menyusu da yoxdur. Nəticədə, monitorinq qrupunun üzvləri yeməyin qida dəyərini qiymətləndirə bilməyiblər.
Qocalar evinin işçiləri müvafiq ixtisaslara malik deyillər, xüsusən də qocalara qulluq üçün lazımi təlimlərdən keçməyiblər. Maraqlıdır ki, müəssisədə yaşlıların ləyaqətini pozmamaq üçün kişi faydalananlara qulluq edəcək kişi baxıcı yoxdur. Qeyd edək ki, Müəssisədə çalışan işçilərin əməkhaqqı Xalq Müdafiəsi Aparatının yoxlama və incələmə apardığı digər qocalar evləri ilə müqayisədə ən aşağı səviyyədədir.
Müəssisə rəhbərliyinin damğası üzündən bəzi yaşlı insanlara qarşı stereotipik münasibət narahatçılıq doğurur. Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşlarının qeyd etdiyi qanun pozuntuları ilə bağlı administrasiyanın nümayəndəsi belə cavab verib: onun ləyaqətini alçaltmaq üçün qocada ləyaqət olmalıdır.
Yaşlıların həm fiziki, həm də ruhi sağlamlığına görə bir fərq var. Bu da benefisiarlar arasında mübahisələrə səbəb olur.
Rəhbərliyə qarşı qorxu və inamsızlıq nəzərə çarpır. Rəhbərliyin hüzurunda yaşlılar narahatçılığını ifadə etmir, onlar üçün vacib olan problemlərdən danışmaqdan yayınırdılar. Və tək qaldıqda, obyektdə yaşamaqla bağlı çətinliklər monitorinq qrupu ilə həll edildi.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanın Əmək, Səhiyyə və Sosial Məsələlər Nazirinə müraciət edib ki, təcili olaraq onlara layiqli şərait yaradılacaq müəssisələrə yerləşdirilsin.
Rəhbərliyə qarşı qorxu və inamsızlıq nəzərə çarpır. Rəhbərliyin hüzurunda yaşlılar narahatçılığını ifadə etmir, onlar üçün vacib olan problemlərdən danışmaqdan yayınırdılar. Lakin, tək qaldıqda, obyektdə yaşamaqla bağlı çətinlikləri monitorinq qrupu ilə paylaşırdılar.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Tsnoridəki “Qocalar üçün Yaşayış Evi”ndə qocaların qeyri-münasib, alçaldıcı vəziyyəti ilə əlaqədar Gürcüstanın əmək, səhiyyə və sosial işlər nazirinə müraciət edib: - LEPL Dövlət Qayğı və İnsan Alveri Agentliyi, İnsan Alveri Qurbanları ilə Mübarizə Agentliyi yuxarıda qeyd olunan qanun pozuntularına dərhal reaksiya versin və müəssisədəki qocaların layiqli şəraiti olan digər obyektlərə köçürülməsini dərhal təmin etsin.

Public Defender’s Statement on Degrading Conditions in Beteli Home for Older People
On June 17, 2022, the Public Defender’s monitoring group[1] monitored the Tsnori Nursing Home for Older People NNLE, located in the Sighnaghi district of Kakheti. The monitoring showed that the situation in the facility is alarming and the elderly are in degrading conditions.
The Tsnori Nursing Home is a community organization serving 21 older people. Services for 17 of them are funded by the Agency for State Care and Assistance for Victims of Trafficking LEPL. (2 persons are funded by the municipality and two are self-funded). Accordingly, the State is responsible for monitoring the living conditions of the elderly, as well as for ensuring the provision of adequate conditions by the service provider.
The monitoring conducted by the Public Defender's Office revealed that the beneficiaries are in severe unsanitary conditions. There is an unbearable smell all over the building. No attention is paid to the hygiene of the beneficiaries. Most of them wear old, torn and dirty clothes. The facility does not provide personal hygiene items or support in observing personal hygiene. The interview with beneficiaries made it clear that they do not have the opportunity to take a shower. According to one of them, she has not taken a shower at all this year.
The nursing home does not have adequate infrastructure. There is only one bathroom for all the beneficiaries; toilets are terribly unsanitary.
The institution neglects the health care of the elderly. In particular, it has no doctor, while the scarce medical documentation is incomplete.
In addition to the alarmingly unsanitary conditions, the facility does not have a menu made by a specialist, which would be tailored to the needs of the elderly. Consequently, members of the monitoring team were unable to assess the nutritional value of the food.
The staff of the nursing home does not have appropriate qualifications, in particular, they have not been trained on how to take care of the elderly. It is noteworthy that the institution does not have a male caregiver who would provide care for male beneficiaries so as not to degrade them. It should be noted that the remuneration of the staff working in the institution is the lowest compared to other nursing homes inspected by the Public Defender's Office.
The stereotypical attitude caused by stigma towards some elderly people is alarming. On the remark made by the Public Defender's representative regarding the above-mentioned violations, one of representatives of the administration said that an older person should have dignity in order to abuse it.
Differentiated treatment of the elderly according to their physical and mental health was also observed, which stirs up controversy among beneficiaries.
Fear and mistrust towards the administration is noticeable. In the presence of the administration, the older people avoided talking about problems that were important to them and expressing concern, while when they were left alone, they talked with the monitoring team about the challenges in the facility.
With regard to inappropriate conditions in the Tsnori Nursing Home, the Public Defender of Georgia appealed to the Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia and the Agency for State Care and Assistance for Victims of Trafficking to react to the above-mentioned violations urgently and to transfer the beneficiaries to other facilities immediately, where they will have decent conditions.
[1] The monitoring team consisted of two employees of the Office and experts - one psychologist and one doctor.