Qərbi Gürcüstanda fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatları və medya nümayəndələri ilə Xalq Müdafiəçi Aparatının vebinarı
11 noyabr 2021-ci il tarixində Xalq Müdafiəçisi Aparatının Qərbi Gürcüstan Şöbəsi Bərabərlik və Mülki, Siyasi, İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar Departamentləri ilə əməkdaşlıq edərək ifadə azadlığı, nifrət ifadəsi və ayrı-seçkiliyə təhrik mövzusunda vebinar təşkil etdi.
Xalq Müdafiəçisi Aparatının əməkdaşları Ana Kvaçadze və Tinatin Tinikaşvili nifrət nitqinin, o cümlədən mediada tənzimlənməsinin çətinliklərindən danışıblar; Demokratik dövlətdə ifadə azadlığının əhəmiyyəti və ifadə azadlığı hüququ ilə qorunan sahə müzakirə edilib.
Görüş iştirakçıları, qeyri-hökumət təşkilatlarının və regionda fəaliyyət göstərən medya nümayəndələri ifadə azadlığının məhdudlaşdırılmasına yönəlmiş və beynəlxalq insan hüquqları standartlarına zidd olan dəfələrlə səsləndirilən təşəbbüslər və presedentlərlə tanış olublar.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi Gürcüstana qarşı iş üzrə Konvensiyanın 10-cu maddəsinin (ifadə azadlığı) pozulduğunu müəyyən edərkən konkret işə də baxılıb. Onlar ombudsmanın təcrübəsindən ayrı-seçkiliyin təşviq edilməsinə dair nümunələr və bununla bağlı bərabərlik orqanı kimi ombudsmanın mandatından danışıblar.
Məruzələrdən sonra müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Xalq Müdafiəçisinin mandatının mühüm istiqaməti insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində maarifləndirici fəaliyyətdir. Aparatın nümayəndələri mütəmadi olaraq müxtəlif hədəf qrupları ilə insan hüquqlarına dair məlumat xarakterli görüşlər keçirirlər. Aparatın Qərbi Gürcüstan bölməsi Bərabərlik Həftəsi çərçivəsində bərabərlik məsələləri üzrə müxtəlif hədəf qrupları ilə görüşləri davam etdirir.

Public Defender's Office Holds Webinar with Representatives of Media and NGOs Operating in Western Georgia
On November 11, 2021, the Western Georgia Division of the Public Defender's Office, in cooperation with the Department of Equality and the Department of Civil, Political, Economic, Social and Cultural Rights, organized a webinar on the theme: Freedom of expression, hate speech and incitement to discrimination.
Ana Kvachadze and Tinatin Tinikashvili, representatives of the Public Defender's Office, spoke about the challenges relating to the regulation of hate speech, including in the media space. They also discussed the importance of freedom of expression in a democratic state and the area protected by the right to freedom of expression.
Representatives of the media and non-governmental organizations operating in the region were updated on the repeatedly voiced initiatives and precedents that were aimed at restricting freedom of expression and contradicted international human rights standards.
The webinar participants also discussed a specific case, in which the European Court of Human Rights found a violation of Article 10 of the Convention (Freedom of expression) against Georgia. They spoke about the cases of incitement to discrimination from the Public Defender’s practice and the mandate of the Public Defender as an equality body in this direction.
After delivering reports, a discussion was held.
It should be noted that educational activities in the field of protection of human rights and freedoms are an important direction of the mandate of the Public Defender. Representatives of the Office regularly hold informational meetings on human rights with various target groups. The Western Georgia Division of the Office continues to hold meetings on equality issues with various target groups as part of the Equality Week.