Xalq Müdafiəçisi Aparatının nümayəndələri Sairmi zavodunun tətil edən işçiləri ilə görüşüb
16 mart 2023-cü il tarixdə Xalq Müdafiəçisi Aparatının nümayəndələri “Sairmə Mineral Sular” MMC-nin tətil edən işçiləri ilə görüşüb və müəssisədəki mövcud vəziyyətlə bağlı məlumat alıblar.
Zavodun işçiləri tətilə əsas kimi əməyin mühafizəsi problemlərini, o cümlədən avadanlığın nizamsız olmasını, sağlamlıq üçün təhlükəli mühitdə işləməyi, sanitariya və gigiyena normalarının qorunması üçün şəraitin olmadığını göstərirlər. Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri ilə söhbətində tətilçilər bildiriblər ki, şirkət rəhbərliyi danışıqları yalnız həmkarlar ittifaqı və onun direktoru prosesdə iştirak etməmək şərti ilə aparacaq. Tətilçilərin fikrincə, belə münasibət həmkarlar ittifaqının qəbuledilməzliyindən və həmkarlar ittifaqı üzvlüyünə görə ayrı-seçkiliyin motivindən xəbər verir.
Zavodun işçiləri qeyd edirlər ki, onlar “Gürcüstanın Kənd Təsərrüfatı, Ticarət və Sənaye İşçilərinin Peşəkar İttifaqı”nın köməyi ilə bir sıra vacib əmək hüquqlarını reallaşdıra biliblər. Müvafiq olaraq, hüquqi məsələlərdə məlumatsızlıq və şirkət nümayəndələrinə inamın olmaması nəzərə alınaraq, tətilçilər danışıqları yalnız həmkarlar ittifaqının iştirakı ilə aparmaq niyyətindədirlər, xüsusən də danışıqlara və rəhbərliklə razılığa ümid etdikləri üçün, çünki onların əsas arzusu iş yerinə qayıtmaq və müəssisənin düzgün işləməsinə töhfə verməkdir.
Qeyd edək ki, artıq “Sairme Mineral Sular” tərəfindən işçilərə qarşı ayrı-seçkilik edilməsi faktının araşdırılması ilə bağlı Xalq Müdafiəçisi Aparatında proses davam etdirilir. Aparat tərəfindən məlumat tələb edildikdən sonra işəgötürən tətildə iştirak edən işçilərin yanvar ayının maaşını hesaba köçürüb. Lakin indiki mərhələdə tətilçilər fevralın 13-dək (tətilin başlandığı gün) görülən işlərə görə maaş gözləyirlər. Xalq Müdafiəçisi ümid edir ki, işəgötürən maaşın müvafiq hissəsini gecikdirmədən ödəyəcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Xalq Müdafiəçisi “Sairmə Mineral Sular” MMC-ni razılığa gəlmək üçün işçilər üçün məqbul formada nəzərəçarpacaq addımlar atmağa çağırır. Digər tərəfdən, Xalq Müdafiəçisi Aparatı işin tədqiqini davam etdirir və tərəflərin təqdim etdiyi məlumat və sənədləri tam öyrəndikdən sonra yekun qərarı verəcək.

Representatives of Public Defender's Office Meet with Sairme Factory Employees who are on Strike
On March 16, 2023, representatives of the Public Defender's Office met with the employees of Sairme Mineral Waters LLC who are on strike and received information about the current situation in the company.
The workers of the factory named the problems with safety at work, including faulty equipment, working in an environment dangerous to health, lack of sanitary and hygiene norms as the reasons for their strike. In a conversation with the representatives of the Public Defender, the employees said that the management of the company would conduct negotiations only on the condition if the trade union and its director did not participate in the process. Such an attitude, according to them, indicates the unacceptability of the trade union and discrimination based on trade union membership.
The employees of the factory note that they managed to realize a number of essential labour rights with the help of the Trade Union of Persons Employed in Agriculture, Trade and Industry. Accordingly, considering the lack of knowledge in legal matters and low trust towards the representatives of the company, the strikers intend to conduct negotiations only with the participation of the trade union, especially since they hope for an agreement with the management, as their main desire is to return to the workplace and contribute to the proper functioning of the enterprise.
It should be noted that proceedings are already underway in the Public Defender Office to examine the alleged discrimination of the employees by Sairme Mineral Waters. After information was requested by the Office, the employer paid the January salary to the employees participating in the strike. However, at this stage, the strikers are waiting to be paid for the work done before February 13 (the day when they started the strike). The Public Defender hopes that the employer will pay the relevant part of the salary without any delay.
Taking into account the above, the Public Defender calls on Sairme Mineral Waters LLC to take tangible steps, in a form acceptable to the employees, in order to reach an agreement. The Public Defender’s Office continues to examine the case and will make a final decision after a complete study of the information and documentation provided by the parties.