Xalq Müdafiəçisi “Evolution Georgia” MMC işçilərinin tətilinə səslənir
Gürcüstanın xalq Müdafiəçisi “Evolution Georgia” MMC işçilərinin iyulun 12-dən davam edən tətilinə səslənir. Hələ tətildən əvvəl ombudsman işəgötürəni işçilərin əmək hüquqlarını ciddi şəkildə qorumağa çağırıb.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinə məlum olub ki, tətil edən işçilər üçün əmək münasibətləri ilə yanaşı, əmək müqaviləsində nəzərdə tutulan tibbi sığortadan istifadə hüququ da dayandırılıb. Eyni zamanda, tətil edənlər arasında hamilə qadınlar, xərçəng xəstələri və digər xroniki xəstəlikləri olan insanlar da var ki, onlar üçün sığorta xidmətlərindən istifadə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Biz ictimaiyyətə izah edirik ki, xərçəng xəstələri, hamilə qadınlar, şəkərli diabet və digər tibbi ehtiyacları olan insanlar üçün özəl sığorta xidmətlərindən istifadə edilməsinə baxmayaraq, dövlət universal səhiyyə proqramı çərçivəsində əsas tibbi xidmətlərə çıxışı təmin edir. “Evolution Georgia”nın tətil edən əməkdaşlarının universal proqramın xidmətlərindən istifadəsinə məhdudiyyət qoyulacağı təqdirdə, Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi onların müraciəti əsasında tətil edən əməkdaşların məsələsini öyrənməyə hazır olduğunu bildirir.
“Evolution Georgia” əməkdaşlarının tətili iki həftəyə yaxındır davam etdiyi üçün tətildə iştirak edən insanların özəl tibbi sığorta şərtləri ilə alacaqları lazımi tibbi xidmətlərə ehtiyac duyması təhlükəsi var. Bu, tətil edənlərin sağlamlıq vəziyyətini risk altında qoya və buna görə də işəgötürənin məsuliyyətini daha da artıra bilər.
Xalq Müdafiəçisi bir daha “Evolution Georgia” MMC-nin rəhbərliyini tətildə iştirak edən işçilər və onların nümayəndələri ilə aktiv ünsiyyət qurmağa çağırır; Həmçinin işçilərin layiqli əmək şəraiti ilə vaxtında təmin edilməsi və əmək müqaviləsində nəzərdə tutulmuş tibbi sığorta xidmətlərindən istifadə imkanlarının bərpası üçün konsensus əldə etmək üçün əlində olan bütün imkanlardan istifadə etməyə çağırır.

Public Defender Echoes Strike of Employees of Evolution Georgia LLC
The Public Defender of Georgia echoes the strike of the employees of Evolution Georgia LLC, which has been ongoing since July 12. Even before the strike, the Public Defender called on the employer to strictly protect the labour rights of the employees.
It became known to the Public Defender of Georgia that along with the employment relationship, the right to use the health insurance stipulated in the labour contract had been suspended for the striking employees. At the same time, among the strikers are pregnant women, cancer patients and people with other chronic diseases, for whom the use of insurance services is of particular importance.
We would like to inform the public that for cancer patients, pregnant women, people with diabetes and other medical needs, regardless of the use of private insurance services, the State provides access to the basic medical services within the framework of the universal health care programme. If the striking employees of Evolution Georgia are restricted from using the services of the universal programme, the Public Defender of Georgia expresses readiness to study their issue, based on their appeal.
Since the strike of the Evolution Georgia employees has been ongoing for almost two weeks, there is a danger that the people participating in the strike will need the necessary medical services that they would have received under the conditions of private health insurance. This may put the health status of the strikers at risk and therefore further increase the employer's liability.
The Public Defender once again calls on the management of Evolution Georgia LLC to conduct active communication with the employees participating in the strike and their representatives, as well as to use all the available opportunities to reach a consensus in order to timely provide the employees with decent working conditions and restore their access to the health insurance services stipulated in their labour contract.