Xalq müdafiəçisi “Kartli” sanatoriumunda yaşayan məcburi köçkünlərlə görüşüb
17 yanvar 2022-ci il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Kartli”də məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşüb, onların problemlərini yerindəcə dinləyib.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı uzun müddətdir ki, məcburi köçkünlərin problemlərini öyrənir və hüquqi vəziyyəti yaxşılaşdırmaq üçün bir sıra tövsiyələr verir. Ombudsmanın tövsiyəsi ondan ibarətdir ki, ilk növbədə “dağılan” statuslu obyektlərdə yaşayan ailələr təmin edilsin. Məlum olduğu kimi, “Kartlı” sanatoriyası dağılma üzərə olan obyektdir və ölkədə məcburi köçkünlərin məskunlaşdığı daha 90-a yaxın rəsmi dağılmaq üzərə olan obyekt var.
“Kartlı” sanatoriyasında məskunlaşan məcburi köçkünlər Xalq Müdafiəçisinə bildiriblər ki, onlar təklifdən yararlanıb münasib mənzil tapmağa çalışsalar da, müəyyən olunmuş limit daxilində uyğun mənzil tapa bilməyiblər. Məcburi köçkünlər xalq müdafiəçisi ilə söhbət edərkən bir daha alternativ kimi istifadə ediləcəyi təqdirdə kirayə haqqının ləğv olunacağından qorxduqlarını bildiriblər. Binada məişət şəraitinin günü-gündən ağırlaşması məcburi köçkün ailələrinin agentlik tərəfindən aldığı mənzillərin tikintisini gözləməyə imkan vermir.
Yuxarıda göstərilən halları nəzərə alaraq, Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, obyekt yaşamaq üçün təhlükəli olduğundan, onların arasında binada yaşayan yetkinlik yaşına çatmayanların da olduğu, məcburi köçkün ailələri ilə dövlətin nəticəyönümlü danışıqlar aparmasının vacibliyi, mənzil tapma prosesində yaranan maneələr və kirayə müavinətlərinin verilməsi halında xitam verilməsi ilə bağlı ifadə olunan narahatlıqları dinləmək, Məcburi köçkün ailələrinin mümkün qədər tez bir zamanda təhlükəsiz yerə köçürülməsinə şərait yaratmaq üçün mümkün risklərə qarşı qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilməlidir.
Bundan əlavə, Xalq Müdafiəçisi Nazirlik ilə məcburi köçkünlər arasında vasitəçi kimi fəaliyyət göstərməyə hazırdır və bununla bağlı rəsmi olaraq aidiyyəti qurumlara müraciət edəcək.

Public Defender Meets with IDPs Living in Kartli Sanatorium
On January 17, 2022, the Public Defender of Georgia met with IDPs living in Kartli sanatorium and listened to their problems.
The Public Defender’s Office has been studying IDP issues for a long time and has issued a number of recommendations to improve their rights situation. The Public Defender’s recommendation is to first and foremost satisfy the families living in unsafe facilities. As it is known, the Kartli sanatorium is a building at risk of being ruined and there are about 90 other buildings officially at risk of being ruined, where IDPs live.
The IDPs living in Kartli told the Public Defender that they tried to accept the offer made by the State and to find suitable housing themselves, but they could not find suitable apartments within the established limits. The IDPs, while talking to the Public Defender, once again expressed their fear that in case of accepting the alternative of a rented apartment, the State might suspend the funding for the rents. The living conditions in the building are getting worse day by day, which does not allow families to wait for the construction of apartments purchased by the State Agency.
In view of the above circumstances, the Public Defender considers that since the facility is dangerous to live in, including for minors living in the building, it is important for the State to conduct result-oriented negotiations with internally displaced families, to hear about the obstacles in the process of searching for housing and their fears regarding rents, as well as to prevent risks and ensure the resettlement of IDPs in a safe place as soon as possible.
In addition, the Public Defender is ready to act as a mediator between the Ministry and IDPs, and will formally address the relevant bodies in this regard.