Beynəlxalq Evsizlər Günü
Hər il oktyabrın 10-da Beynəlxalq Evsizlər Günü qeyd olunur, məqsədi cəmiyyətin xüsusilə həssas qrupunun, evsizlərin problemlərinə diqqəti cəlb etməkdir.
Bütün insanların təhlükəsiz, dinc və layiqli həyat şəraiti hüququ var. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi illərdir bu hüququn həyata keçirilməsinə nəzarətə xüsusi diqqət yetirir.
Gürcüstanda evsiz insanların hüquqi statusu ilə bağlı çoxlu çətinliklərimiz və problemlərimiz var. Bu günə qədər evsiz şəxsin tam hüquqi tərifi və adekvat mənzil hüququnun həyata keçirilməsi üçün zəruri çərçivə qanunvericiliyi, evsizlər üçün hökumət strategiyası və müvafiq fəaliyyət planı mövcud deyil. Evsiz insan hesab edilməsi üçün bələdiyyə meyarları adekvat mənzil hüququnun beynəlxalq standartlarına uyğun gəlmir. Evsiz insanların ehtiyaclarına cavab vermək üçün yerli hakimiyyət orqanları tərəfindən görülən tədbirlər qeyri-adekvatdır və problemlərin miqyasına mütənasib deyil. Bələdiyyələrin büdcələrində səfərbər olunan və əksər hallarda mənzil kirayəsini əhatə edən vəsaitlər yetərli deyil və evsizlər qruplarını tam əhatə edə bilmir, bəzi bələdiyyələrdə isə belə məqsədli proqramlar ümumiyyətlə mövcud deyil. Mərkəzi və yerli məlumat bazalarının olmaması onların universal sosial proqramlardan kənarda qalmasına, həssas qrup haqqında dəqiq təsəvvürün olmamasına və çağırışlara uyğunlaşdırılmış tədbirlərin planlaşdırılmasının mümkünsüzlüyünə gətirib çıxarır.
Bu günlə əlaqədar Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ölkənin 6 şəhərində evsizlərin sosial evlərində aparılmış monitorinqin nəticələrinə əsaslanan xüsusi hesabatı ictimaiyyətə təqdim edir. Yoxlama nəticəsində Qori, Ozurqeti və Kutaisi yaşayış məntəqələrində xüsusilə kəskin vəziyyət aşkar edilib. Yaşayış üçün yararsız binalar, kanalizasiya və drenaj sisteminin işləməsi, binada çirklənmiş hava və lazımi ventilyasiyanın olmaması, daimi səs-küy və şəxsi mühitin olmaması monitorinqlər nəticəsində müəyyən edilmiş problemlərin tam olmayan siyahısıdır.
Bu günlə əlaqədar Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi ölkənin 6 şəhərində[1] evsizlərin sosial evlərində aparılmış monitorinqin nəticələrinə əsaslanan xüsusi hesabatı ictimaiyyətə təqdim edir. Yoxlama nəticəsində Qori, Ozurqeti və Kutaisi yaşayış məntəqələrində xüsusilə kəskin vəziyyət aşkar edilib.[2] Yaşayış üçün yararsız binalar, kanalizasiya və drenaj sisteminin işləməsi, binada çirklənmiş hava və lazımi ventilyasiyanın olmaması, daimi səs-küy və şəxsi mühitin olmaması monitorinqlər nəticəsində müəyyən edilmiş problemlərin tam olmayan siyahısıdır.
Xalq Müdafiəçisi ümid etdiyini bildirir ki, mərkəzi və yerli hakimiyyət orqanları sosial hüquqların iş gündəmində prioritet kimi ölkədə evsizliyin bütün formalarının mərhələli, dönməz və qəti şəkildə aradan qaldırılması üzərində çalışmağa başlayacaq.

October 10 marks the World Homeless Day, the purpose of which is to draw attention to the challenges of a particularly vulnerable group of society, the homeless.
All human beings have the right to safe, peaceful and decent living conditions. The Public Defender of Georgia has been paying special attention to the supervision of the realization of this right for years.
In Georgia, we have many challenges and problems related to the rights situation of homeless people. To date, there is no full legal definition of a homeless person or the necessary framework legislation for the realization of the right to adequate housing, a governmental strategy for homeless persons or a corresponding action plan. The municipal criteria for a homeless person are inconsistent with international standards of the right to adequate housing. Measures taken by local authorities to respond to the needs of homeless people are inadequate and disproportionate to the scale of the challenges. Funds mobilized in the municipal budgets, which, in most cases, cover only apartment rents, are insufficient and cannot fully cover the groups of homeless people, and some municipalities do not have such targeted programmes at all. The absence of central and local databases leads to the exclusion of these persons from universal social programmes, the lack of an accurate picture of the vulnerable group and the impossibility to plan measures adapted to the challenges.
In connection with this day, the Public Defender of Georgia will present a special report to the public, which is based on the results of the monitoring conducted in the social housing for homeless people in 6 cities[1] across the country. As a result of the monitoring, a particularly grave situation was revealed[2] in Gori, Ozurgeti and Kutaisi. Buildings unsuitable for living, malfunction of sewage and drainage systems, polluted air in the building and lack of proper ventilation, constant noise and lack of private environment are an incomplete list of the problems identified as a result of the monitoring.
The Public Defender expresses hope that the central and local authorities will start working on gradual, irreversible and final elimination of all forms of homelessness in the country and make the above a priority on the agenda of social rights.