Xalq Müdafiəçisi saxlanılanlara baş çəkib
2024-cü il dekabrın 7-də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani Tbilisi və Saqarecodakı müvəqqəti saxlama təcridxanasında etiraz aksiyasında saxlanılan 34 nəfərə baş çəkib.
Saxlanılanların bəzilərinin xəsarətləri olub və necə deyərlər, saxlanma və daşınma zamanı polis onları təhqir edib. Xalq Müdafiəçisi bütün faktlarla bağlı məlumatları xüsusi istintaq xidmətinə təqdim edib.
Xalq müdafiəçisi vurğulayıb ki, daxili işlər orqanları əməkdaşları tərəfindən saxlanılan şəxslərin əşyalarının itirilməsi məsələsinə Daxili İşlər Nazirliyi də diqqət yetirməlidir, çünki saxlanılanlardan bəziləri polisin həbs zamanı ələ keçirilən telefonları və digər şəxsi əşyaları artıq geri qaytarmadığını bildirir.

Public Defender Visits Detainees
On December 7, 2024, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, visited 34 detained protesters in temporary detention centers in Tbilisi and Sagarejo.
Some of the detainees had injuries and, as they themselves stated, the police abused them during the arrest and transportation. The Public Defender provided information about all the cases to the Special Investigation Service.
The Public Defender emphasizes that the Ministry of Internal Affairs should also pay attention to the seizure of detainees' belongings by law enforcement officers, since some of the detainees indicate that the police are not returning their phones and other personal belongings seized during the arrest.