Xalq müdafiəçisi Mixail Saakaşvilinin öz ittihamları üzrə məhkəmə prosesində iştirakını tələb edir
Gürcüstanın üçüncü prezidenti Mixail Saakaşvilinin öz məhkəmə iclaslarında iştirakını məhdudlaşdırmaq Konstitusiya və Avropa Konvensiyası ilə qorunan ədalətli məhkəmə müzakirəsi hüququnu kobud şəkildə pozur.
Mixail Saakaşvili həbs olunduqdan sonra üç dəfə məhkəməyə buraxılmayıb. Hər üç halda Xüsusi Penitensiar Xidmət Mixail Saakaşvilini məhkəməyə gətirməkdən imtina edib, məhkəmə daha tənqidi müzakirə aparmadan bunu bölüşüb.
Penitensiar Xidmət təqsirləndirilən şəxslərin məhkəməyə gətirilməsindən imtinaya səbəb kimi (1) Mixail Saakaşvilinin müalicəsinin mühüm hissəsinin dayandırılmasını və (2) Dövlət Təhlükəsizlik Xidmətində aparılan istintaqı göstərib.
Əvvəla, diqqətəlayiqdir ki, məhbusun aclıq üzündən köçürülməsinin onun sağlamlığı üçün risk olacağına dair mücərrəd istinad əsaslandırılmış arqument sayıla bilməzdi. Bu, demək olar ki, bütün ac məhbusları öz mühakimələrində iştirak etmək və ədalətli məhkəmədən istifadə etmək imkanından məhrum edəcək. Bundan başqa, qanunvericilik analoji iş üzrə icraat protokoluna baxır və təqsirləndirilən şəxsin səhhətinə təhlükə yarandığı halda təhvil verilməsi prosesində tibb işçisinin müşayiətini tələb edir.[1]
Xüsusi Penitensiar Xidmətin Baş direktoru tərəfindən məhkəmədə dərc edilmiş məktublar həkimin əsaslandırılmış rəyi/mövqeyi ilə müşayiət olunmur və Baş direktor müstəqil olaraq belə qərar qəbul edə bilən ixtisaslı tibb işçisi deyil. Deməli, nə həkimin, nə də həkimlər şurasının belə bir rəy vermədiyi şəraitdə xüsusi penitensiar xidmətin direktorunun onu bu arqumentlə köçürülməsinə imtina etməsi tamamilə əsassızdır.
Sözdə olanlara gəlincə Təhlükəsizlik baxımından Mixail Saakaşvilini köçürməkdən imtina edərək, prosessual qanunvericilikdə belə bir imkanın nəzərdə tutulmaması diqqət çəkir. Əsasnamədə açıq və birmənalı şəkildə qeyd olunur ki, müşayiətlər təqsirləndirilən şəxslərin/məhkumların ekstradisiyasında iştirak etmək üçün ümumi məhkəmələrin müvafiq səlahiyyətli şəxsinin müraciəti əsasında həyata keçirilir ki, bu da əlavə qərar qəbul edilməsini tələb etmir.[2]
Lakin qanun penitensiar xidmətin hər hansı işin araşdırılması ilə əlaqədar təqsirləndirilən şəxsi məhkəməyə köçürməkdən imtina etməsi imkanını tanımır. Qeyd edək ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində istintaqın maksimum məhdudiyyət müddəti[3] 10 ildir. Belə ki, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində işin davam etdirilən təhqiqatına Penitensiar Xidmət tərəfindən istinad qanunsuz, özbaşına və daimi olaraq davam etdirilə bilər ki, bu da təqsirləndirilən şəxsin müdafiə hüququnun faktiki olaraq ləğvi deməkdir.
Bundan əlavə, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi hesab edir ki, təhlükəsizlik məsələləri dəqiq müəyyən edilməli və zərurilik meyarlarına (necessity) cavab verməlidir. Hakimlər daha az məhdudlaşdırıcı olan bütün mümkün alternativləri nəzərdən keçirməli və təhlükəsizlik təhdidlərinə cavab vermək üçün ən az ciddi fürsətdən istifadə etməlidirlər.[4] Milli məhkəmə dövlət təhlükəsizlik aparatının təhlükəsizlik riskləri ilə niyə məşğul ola bilməyəcəyini izah etmədikdə ədalətli məhkəmə araşdırması və açıq dinləmə təminatları pozulmuş sayılır.[5]
Beləliklə, Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, hazırda Mixail Saakaşvilinin məhkəməyə şəxsən gəlməsinin məhdudlaşdırılmasına əsaslanan düzgün arqument yoxdur. Xüsusi Penitensiar Xidmətin təqdim etdiyi mövqe Gürcüstan Konstitusiyası və Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyası ilə təmin edilən ədalətli məhkəmə araşdırması hüququ, o cümlədən, təqsirləndirilən şəxsin tərəflərin bərabərliyi və çəkişmə əsasında şifahi, açıq məhkəmə iclasında birbaşa və birbaşa iştirak etmək hüququndan və sübutların bilavasitə tədqiqi prinsipindən üstün deyil.
Xalq Müdafiəçisi Xüsusi Penitensiar Xidmətə müraciət edərək, ona həvalə edilmiş hüquq və vəzifələri layiqincə və vicdanla yerinə yetirməsini, Mixail Saakaşvilinin sağlamlığı və təhlükəsizliyi üçün müvafiq təminatlarla məhkəmə qarşısına çıxarılmasını təmin etməyi xahiş edir. O, həmçinin məhkəməyə müraciət edir ki, hər üç davam edən iş çərçivəsində təqsirləndirilən şəxsə öz mövqeyini bildirmək, sübutların tədqiqində iştirak etmək və hüquqlarını müdafiə etmək imkanı verilsin.
[1]Gürcüstanın İslah və Probasiya Nazirinin 19.10.2015-ci il tarixli qərarı ilə deportasiya/müttəhimlərin/məhkumların köçürülməsi zamanı müşayiət qaydasının təsdiq edilməsi haqqında. Sərəncam N149, Əlavə N1, Maddə 37.
[2]„ Gürcüstanın İslah və Probasiya Nazirinin 19.10.2015-ci il tarixli qərarı ilə deportasiya/müttəhimlərin/məhkumların köçürülməsi zamanı müşayiət qaydasının təsdiq edilməsi haqqında. Sərəncam N149, Əlavə N1, Maddə 4, "a" yarımbəndi,
[3] Gürcüstan Cinayət Məcəlləsinin 315-ci maddəsinin 1-ci hissəsi, 12-ci hissəsi, 3-cü hissəsi, 71-ci maddəsinin 1-ci hissəsinin “c” yarımbəndi və Gürcüstan Cinayət-Prosessual Məcəlləsinin 103-cü maddəsi, 103-cü maddəsi.

Restricting the 3rd President of Georgia, Mikheil Saakashvili, from participating in his own trial grossly violates the right to a fair trial enshrined in the Constitution of Georgia and the European Convention.
Mikheil Saakashvili has not been allowed to appear before court three times since his arrest. In all three cases, the Special Penitentiary Service refused to bring Mikheil Saakashvili to court and the court endorsed the refusal without critical deliberation.
The Penitentiary Service named (1) the refusal of a substantial part of treatment by Mikheil Saakashvili and (2) the investigation being carried out by the State Security Service as reasons for refusing to bring the defendant to court.
First of all, it is noteworthy that an abstract reference to the fact that the transfer of the prisoner due to his hunger strike would be a risk to his health cannot be considered as a substantiated argument. This will virtually deprive all prisoners that are on hunger strike of the opportunity to participate in their own judicial proceedings and exercise their right to a fair trial. Moreover, legislation reviews the protocol of action in a similar case and requires that, in case of health risks, the accused be accompanied by a medical worker during transfer.[1]
As for the refusal to transfer Mikheil Saakashvili to court for the so-called security reasons, it is noteworthy that the procedural law does not provide for such an opportunity. The subordinate normative act explicitly and unequivocally states that an accused/convicted person shall be escorted to court at the request of the relevant authorized person of common courts, which does not require additional decision-making.[2]
In addition, legislation does not recognize the possibility for the Penitentiary Service to refuse to transfer an accused person to court due to a pending investigation into any case. It should be noted that the maximum statute of limitations for the investigation carried out by the State Security Service is ten years.[3] This allows the Penitentiary Service to illegally, arbitrarily and permanently refer to the investigation ongoing in the State Security Service, which would be a de facto annulment of the defendant’s right of defence.
In addition, the European Court of Human Rights considers that security issues must be clearly defined and meet the criteria of necessity. Judges should consider all possible alternatives to ensure safety and security and give preferencetoa less strict measureover a stricter one when it can achieve the same purpose.[4] Guarantees of a fair trial and public hearing are considered violated when the domestic court fails to explain why the state security system would not be able to deal with the security risks.[5]
Thus, the Public Defender believes that at this moment there is no proper argument on the basis of which Mikheil Saakashvili should be restricted from appearing before court in person. The position presented by the Special Penitentiary Service cannot outweigh the right to a fair trial guaranteed by the Constitution of Georgia and the European Convention on Human Rights, which among other guarantees includes the right of the accused to personally and directly participate in oral, public hearings, with full observance of the principles of equality of arms, adversarial process and examination of evidence.
The Public Defender calls on the Special Penitentiary Service to properly and conscientiously perform its rights and duties and ensure that Mikheil Saakashvili is brought before court, by providing appropriate guarantees for his health and safety. The Public Defender also calls on the court to give the accused the opportunity to state his position, participate in the examination of evidence and protect his rights within the framework of all three ongoing cases.
[1] Order No. 149 of the Minister of Corrections of Georgia on the Approval of the Rules for Escorting/Transferring Defendants/Convicts, 19.10.2015, Annex No. 1, Article 37
[2] Order No. 149 of the Minister of Corrections of Georgia on the Approval of the Rules for Escorting/Transferring Defendants/Convicts, 19.10.2015, Annex No. 1, Article 4, suparagraph 4.
[3] Part 1 of Article 315, part 3 of Article 12, subparagraph "c" of part 1 of Article 71 of the Criminal Code of Georgia and Article 103 of the Criminal Procedure Code of Georgia.