Gürcüstanın ictimai müdafiəçisi BMT -nin Şəxsi Həyat Hüququ üzrə Xüsusi Məruzəçisinə və Gürcüstan Parlamentinə müraciət etdi
13 sentyabr 2021 -ci ildə bir çox insanın şəxsi həyatı ilə bağlı məlumatların internetdə yerləşdirildiyi ictimaiyyətə məlumdur. Görünməmiş miqdarda materialın dövriyyəyə buraxıldığını nəzərə alsaq, bu materialın guya dövlət orqanları tərəfindən qanunsuz gizli müşahidə nəticəsində əldə edildiyi aydındır.
11 oktyabr 2021 -ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi BMT -nin məxfilik hüququ üzrə xüsusi məruzəçisi Cozef Kanataçiyə məktub ünvanladı. Xalq Müdafiəçisi, Xüsusi Məruzəçiyə Gürcüstanda qanunsuz, geniş miqyaslı ələ keçirmə və gizlilik hüququna iddia edilən kütləvi və kobud müdaxilə barədə məlumat verdi və Gürcüstandakı şəxsi həyatın toxunulmazlığı ilə əlaqədar vəziyyəti öyrənməsini və qiymətləndirməsini istədi, həmçinin eyni məqsədlə Gürcüstana səfər etməsini istədi.
Diqqət etmək lazımdır ki, indiyə qədər Gürcüstan Parlamenti ixtiyarında olan parlament nəzarət mexanizmlərindən istifadə etməmişdir. Bunu nəzərə alaraq, bu il oktyabrın 11 -də Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi həmçinin Gürcüstan Parlamentinə müraciət etdi və - Gürcüstan Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisini Gürcüstan Parlamentinin plenar iclasına dəvət olunmasının təmin edilməsinə çağırdı, ehtimal olunan qanunsuz və sistematik dinləmələr və şəxsi həyata kütləvi müdaxilə halları barədə.
İstintaqın səmərəliliyini qiymətləndirmək üçün Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanın Baş Prokuroruna da müraciət etdi və istisna olaraq materialların dərcindən sonra başlayan cinayət işinin materialları ilə tanış olmağı xahiş etdi.
Əlavə olaraq qeyd etmək lazımdır ki, Xalq Müdafiəçisi uzun illərdir şəxsi həyatın qorunması hüququnun qorunması üçün kifayət qədər hüquqi təminat olmadığına işarə edir və gizli istintaq tədbirlərini tənzimləyən müəyyən qanunvericilik normalarının Gürcüstan Konstitusiyasına zidd olduğunu düşünür. Buna görə də 2017 -ci ildə Xalq Müdafiəçisi bir çox Gürcüstan vətəndaşı ilə birlikdə Gürcüstan Konstitusiya Məhkəməsinə konstitusiya iddiası qaldırdı. Məhkəmədə ombudsmanın konstitusiya iddiasının mahiyyəti üzrə dinləmələr 2018 -ci ildə başa çatdı, lakin təəssüf ki, işlə bağlı yekun qərar hələ verilməyib.
Ombudsman ümid edir ki, BMT -nin məxfilik hüququ üzrə xüsusi məruzəçisi ilə uğurlu əməkdaşlıq nəticəsində hökumət və digər maraqlı tərəflər ölkədə məxfiliyin keyfiyyətinə müsbət təsir edəcək daha təsirli tədbirlər görəcəklər. Həmçinin, ölkədə şəxsi həyatın pozulduğu iddia edilən risklərin qarşısını almaq və mövcud pozuntulara cavab vermək üçün Gürcüstan Parlamenti Konstitusiya tərəfindən verilən parlament nəzarətinin bütün zəruri mexanizmlərindən istifadə edəcək.

Public Defender Addresses UN Special Rapporteur on the Right to Privacy and Parliament of Georgia
As the public is aware, on September 13, 2021, data relating to the private lives of a lot of people were posted on the Internet. Given the unprecedented volume of the materials, it is clear that they were allegedly obtained as a result of illegal covert surveillance conducted by the state agencies.
On October 11, 2021, the Public Defender of Georgia addressed the UN Special Rapporteur on the Right to Privacy, Joseph Cannataci, with a letter. The Public Defender informed the Special Rapporteur about the alleged illegal, large-scale wiretapping and the massive and gross interference with the right to privacy in Georgia and asked him to study and assess the situation of the protection of the right to privacy in Georgia, as well as to visit Georgia for the same purpose.
It is noteworthy that so far the Parliament of Georgia has not used the parliamentary oversight mechanisms at its disposal. With this in mind, on October 11 of this year, the Public Defender of Georgia also addressed the Parliament of Georgia and urged it to summon the Head of the State Security Service of Georgia to the plenary session of the Parliament of Georgia relating to the alleged illegal and systemic wiretapping and massive interference with private life.
In order to evaluate the effectiveness of the investigation, the Public Defender also addressed the Prosecutor General of Georgia and requested, as an exception, access to the materials of a criminal case that was launched after the publication of the materials.
In addition, it should be noted that the Public Defender has been pointing to insufficient legal guarantees for the protection of the right to privacy for years and considers that certain legislative norms regulating covert investigative measures contradict the Constitution of Georgia. That is why in 2017, the Public Defender, together with many citizens of Georgia, filed a constitutional lawsuit with the Constitutional Court of Georgia. The consideration of the Public Defender’s constitutional claim on its merit ended in 2018, however, unfortunately, no final decision has yet been made.
The Public Defender hopes that as a result of successful cooperation with the UN Special Rapporteur on the Right to Privacy, the Government and other stakeholders will take more effective measures that will have a positive impact on the quality of privacy in the country, while the Parliament of Georgia will use all the necessary parliamentary control mechanisms granted to it by the Constitution, in order to prevent the risks of violation of privacy and to respond to the existing violations.