Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanda məhdud imkanlı şəxslər şəbəkəsinin ilk birgə toplantısında iştirak edib
3 oktyabr 2023-cü il tarixində Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani məhdud imkanlı şəxslər Şəbəkəsinin Gürcüstanda ilk birgə iclasında iştirak etdi.
Xalq Müdafiəçisi çıxışı zamanı “məhdud imkanlı olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsi və milli qanunvericiliyin tətbiqi istiqamətində ölkədə həyata keçiriləcək tədbirlərdən danışıb. O, məhdud imkanlı olan şəxslərin hüquqlarının həyata keçirilməsi prosesinə məhdud imkanları olan şəxsləri təmsil edən və məhdud imkanlı olan şəxslərin problemləri ilə məşğul olan təşkilatların cəlb edilməsinin zəruriliyinə xüsusi diqqət yetirib və ümidvar olduğunu bildirib ki, bu təşkilatlar şəbəkəsi öz birliyi və birliyi ilə koordinasiya, məhdud imkanlı olan şəxslərin hüquqlarının praktikada həyata keçirilməsinə töhfə verəcək daha böyük bir qüvvə olacaqdır.
Levan İoseliani həmçinin ofisin mandatı və Xalq Müdafiəçisinin tövsiyələrinin icrası üçün effektiv mexanizmlərin tətbiqi barədə danışıb. Çıxışının sonunda o, həm şəbəkə ilə, həm də məhdud imkanlı şəxslərin təmsilçiliyi və şəbəkəyə daxil olmayan məhdud imkanlılıq məsələləri ilə məşğul olan istənilən təşkilatla əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirdi.
Tədbirdə və sonrakı müzakirələrdə Gürcüstan parlamentinin üzvü Rati Yonatamişvili və baş nazirin insan hüquqları üzrə müşaviri Niko Tatulaşvili də iştirak ediblər.
Gürcüstan Məhdud imkanlılar Şəbəkəsi bütün Gürcüstanda məhdud imkanlı olan şəxslərin təmsil olunması və problemləri ilə məşğul olan 100-dən çox təşkilatı və fəalı birləşdirən qeydiyyatdan keçməmiş bir assosiasiyadır.

Public Defender Participates in First Joint Meeting of Network of Persons with Disabilities of Georgia
On October 3, 2023, Public Defender Levan Ioseliani participated in the first joint meeting of the Network of Persons with Disabilities of Georgia.
In his speech, the Public Defender talked about the measures to be taken in the country for the implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities and enforcement of national legislation. He paid particular attention to the necessity of involvement of organizations representing persons with disabilities and organizations working on the issues of persons with disabilities in the realization of the rights of persons with disabilities and expressed hope that the network of these organizations, with its unity and coordination, will be an even greater force that will contribute to the implementation of the rights of persons with disabilities in practice.
Levan Ioseliani also spoke about the mandate of the Office and introduction of effective mechanisms for the implementation of the Public Defender's recommendations. At the end of his speech, he expressed his willingness to cooperate both with the network and with any organization representing persons with disabilities or working on the issues of persons with disabilities that is not a member of the network.
MP Rati Ionatamishvili and Human Rights Advisor to the Prime MinisterNiko Tatulashvili also took part in the event and subsequent discussion.
The Network of Persons with Disabilities of Georgia is an unregistered association that unites more than 100 activists and organizations representing persons with disabilities or working on the rights of persons with disabilities throughout Georgia.