Xalq Müdafiəçisi Ümumdünya Daun Sindromu Gününə həsr olunmuş tibbi konfransda iştirak edib
Hər il martın 21-də Ümumdünya Daun Sindromu Günü qeyd olunur. Bu günün keçirilməsində məqsəd Daun sindromlu insanlar haqqında məlumatlılığı artırmaq və onların cəmiyyətə inteqrasiyasını artırmaqdır. 2024-cü ildə Daun Sindromu Gününün mövzusu kimi "Stereotiplərə Son" seçildi.
14 mart 2024-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani daun sindromlu insanların sağlamlığı, müasir yanaşmalar və xəbərlərin müzakirə olunduğu Ümumdünya Daun Sindromu Gününə həsr olunmuş tibbi konfransda iştirak etmişdir.
Xalq Müdafiəçisi salamlama nitqində məhdud imkanlı şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində idarənin fəaliyyətindən danışıb, məsul qurumların, daun sindromlu şəxslərin və onların təmsilçi təşkilatlarının səhiyyə sektoru ilə birgə sağlamlıq hüquqlarının qorunması istiqamətində fəaliyyətinin zəruriliyini vurğulayıb. “Düşünürəm ki, bugünkü konfrans Daun sindromlu insanların tibbi xidmətlər alarkən ehtiyaclarını müəyyən etmək və ödəmək üçün icma üzvlərinə, məhdud imkanlı şəxslər təşkilatlarına, qərar qəbul edənlərə və tibb sahəsində mütəxəssislərə əhəmiyyətli töhfə verəcək. Üstəlik, ölkədə məhdud imkanlı şəxslərin fərdi ehtiyaclarına uyğunlaşdırılmış səhiyyə xidmətlərinin inkişafı üçün çoxlu işlər görülür”, - Levan İoseliani bildirib.
Tədbirdə iştirak edən Gürcüstan parlamentinin, hökumətinin, Gürcüstanda akkreditə olunmuş səfirliklərin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri Daun sindromlu uşaq və böyüklərin tibbi nəzarəti, səhiyyə sahəsindəki çətinliklər və müalicə metodlarının rəhbər prinsiplərindəki dəyişikliklər, Daun sindromlu böyüklərin sağlamlığının idarə edilməsinin xüsusiyyətləri, reqressiya sindromu, diaqnoz, müalicə üsulları, demans və depressiyanın erkən aşkarlanması meyarları haqqında danışıldı.

Public Defender Participates in Medical Conference Dedicated to World Down Syndrome Day
World Down Syndrome Day is celebrated on March 21every year. The purpose of this day is to raise awareness about people with Down syndrome and promote their integration into society. "End The Stereotypes" was chosen as the theme of the Down Syndrome Day in 2024.
On March 14, 2024, Georgian Public Defender Levan Ioseliani participated in a medical conference dedicated to the World Down Syndrome Day, where the health of people with Down syndrome, modern approaches and new developments were discussed.
In his welcoming speech, the Public Defender talked about the activities of the Office in the direction of protection of the rights of persons with disabilities, emphasized the need for the joint work of the responsible agencies and people with Down syndrome, as well as their representative organizations, together with the health sector, in the direction of protecting their right to health. "I think that today's conference will significantly help the community members, organizations of persons with disabilities, decision-makers and medical experts to identify the needs of people with Down syndrome when receiving medical services and satisfy them. A lot need to be done in the country to develop health care services tailored to the individual needs of persons with disabilities," said Levan Ioseliani.
Representatives of the Parliament of Georgia, Government, embassies accredited in Georgia and international organizations participating in the event talked about the medical supervision of children and adults with Down syndrome, challenges in the health care system and changes in the guidelines of treatment methods, peculiarities of the health management of adults with Down syndrome, regression syndrome, diagnostics, treatment methods, criteria for early detection of dementia and depression.
The event was supported by the United States Agency for International Development (USAID) and the Kingdom of the Netherlands.