Bərabərlik mexanizminin 10 ili başa çatıb
2024-cü il mayın 2-də Gürcüstan Parlamentinin Avropa İttifaqı ilə assosiasiya gündəliyinə uyğun olaraq “Ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması haqqında” Gürcüstan Qanununu qəbul etməsindən və İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən 10 il ötür. Xalq Müdafiəçisi tərəfindən ayrı-seçkiliklə mübarizə üçün milli mexanizm yaradılmışdır.
Ayrı-seçkiliyə qarşı mübarizə ilə bağlı qanunvericiliyin qəbulu özlüyündə ölkədə insan hüquqlarının müdafiəsi baxımından mühüm hadisə olsa da, normativ bazanın praktikada həyata keçirilməsinə mane olan maddi və prosessual-hüquqi çatışmazlıqlar tezliklə üzə çıxdı. Ayrı-seçkiliyə qarşı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi məqsədilə 11 fevral 2015-ci il tarixində Xalq Müdafiəçisi qanunvericilik təklifi ilə Milli Məclisə müraciət etmişdir. 2019-cu ildə ayrı-seçkilik işləri üzrə xalq Müdafiəçisinin mandatı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirilib. Xalq Müdafiəçisinə məlumat verildikdə və təqdimat alındıqda, fiziki şəxslər ona baxmaq və nəticələri Xalq Müdafiəçisinə bildirmək öhdəliyi daşıyırlar. 2019-cu ildə təqib və cinsi qısnama, 2020-ci ildə isə ağlabatan şəraitdən imtina ayrı-seçkilik formaları kimi müəyyən edilib.
• 10 il ərzində Xalq Müdafiəçisi iddia edilən ayrı-seçkiliyə dair 1363 faktı araşdırıb, onlardan 97 iş üzrə öz təşəbbüsü ilə icraat başlanıb. Baxılan işlərdən 865-i dövlət qurumları tərəfindən, 498-i isə özəl hüquq subyektləri tərəfindən ayrı-seçkiliyə məruz qalması ilə əlaqədardır. İldən-ilə ayrı-seçkilikdən qorunan əlamətlərin kəmiyyət göstəricisi aktiv şəkildə dəyişirdi ki, bu da bir çox hallarda konkret ildə sosial, iqtisadi və ya siyasi vəziyyətlə müəyyən edilirdi;
• Xalq Müdafiəçisi 110 tövsiyə və 51 ümumi təklif hazırlayıb;
• Qabaqcıl təcrübələrin inkişaf etdirilməsi və düzgün hüquqi standartların yaradılması məqsədilə ümumi məhkəmələrə 28 dostun rəyi təqdim edilmişdir;
• Avropa İnsan Haqları Məhkəməsində baxılan işə üçüncü tərəf müdaxilə edərək, məhkəməyə qadınların bərabərliyi ilə bağlı Gürcüstanda mövcud vəziyyət haqqında məlumat verdi;
• 17 aprel 2024-cü il tarixində Xalq Müdafiəçisi tərəflər arasında iddia edilən ayrı-seçkilik faktı ilə bağlı ilk dəfə barışıq aktı imzaladı. Aparatın cəlb edilməsi ilə şifahi dinləmə keçirilib, orada tərəflər arasında razılıq əldə olunub;
• Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri 400-ə yaxın məlumat görüşü və təlimləri keçirmiş, ümumilikdə 6500 nəfərə bərabərlik məsələləri ilə bağlı məlumat vermişlə Hədəf auditoriyası həm dövlət qulluqçuları, həm də özəl şirkətlərin nümayəndələri, peşəkar birliklər və müxtəlif həssas qruplar, tələbələr, müəllimlər, şagirdlər, jurnalistlər və qeyri-hökumət təşkilatları;
• 12 xüsusi məruzə, 1 dərs vəsaiti, 6 video çarx və 2 elektron təlim kursu hazırlanmışdır;
• Beynəlxalq və yerli aktyorlarla əməkdaşlıq çərçivəsində qeyd etmək lazımdır ki, 2017-ci ildə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi “Avropa Bərabərlik Orqanları Şəbəkəsi”nə (Equinet) üzv olmuşdur.
Xalq Müdafiəçisi Aparatı son 10 il ərzində iddia edilən ayrı-seçkilik hallarının araşdırılması üçün Xalq Müdafiəçiliyi İdarəsinə müraciət etmiş bütün insanlara minnətdarlığını bildirir. Ayrı-seçkilik qurbanlarının hüquqlarının qorunmasında, bərabərlik haqqında məlumatların yayılmasında və müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin həyata keçirilməsində Xalq Müdafiəçisinə dəstək verən bütün beynəlxalq və yerli təşkilatların rolunu da vurğulamaq lazımdır; Xalq müdafiəçisi gələcəkdə onlarla əməkdaşlığın gücləndirilməsinə ümid etdiyini bildirir.

On May 2, 2024, 10 years have passed since the Parliament of Georgia, in accordance with the Association Agenda with the European Union, adopted the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination, and within the framework of the Public Defender’s Office, a national anti-discrimination mechanism was created.
The adoption of legislation against discrimination was an important event, in terms of protection of human rights in the country, however, material and procedural-legal shortcomings were soon revealed, which hindered the implementation of the normative framework in practice. In order to improve the anti-discrimination legislation, on February 11, 2015, the Public Defender addressed the Parliament with a legislative proposal. In 2019, the mandate of the Public Defender relating to discrimination cases was significantly strengthened. Private persons have been obliged to provide information to the Public Defender, as well as to consider Public Defender’s recommendations and inform the Public Defender of the relevant results. Harassment and sexual harassment were defined as forms of discrimination in 2019 and denial of reasonable accommodation - in 2020.
- During 10 years, the Public Defender has studied 1 363 cases of alleged discrimination, out of which, in 97 cases, proceedings were initiated on the Public Defender’s 865 cases concerned alleged discrimination in public agencies, and 498 - in private law entities. From year to year, the quantities of grounds protected from discrimination were actively changing, which, in many cases, was determined by the social, economic or political situation in a particular year;
- The Public Defender prepared 110 recommendations and 51 general proposals;
- In order to develop best practices and establish correct legal standards, the Public Defender filed 28 amicus curiae briefs to the common courts;
- The Public Defender used the mechanism of third-party intervention in a case considered by the European Court of Human Rights and provided the court with information on the situation of women's equality in Georgia;
- On April 17, 2024, the Public Defender signed a settlement act between the parties for the first time relating to the case of alleged discrimination. With the involvement of the Office, an oral hearing was held, where an agreement was reached between the parties;
- Representatives of the Public Defender conducted about 400 information meetings and trainings and provided information on equality issues to a total of 6 500 people. The target audience included both civil servants and representatives of private companies, professional associations and various vulnerable groups, students, teachers, pupils, journalists and non-governmental organizations;
- 12 special reports, 1 guide, 6 videos and 2 electronic training courses were prepared;
- Within the framework of cooperation with international and local actors, in 2017 the Public Defender of Georgia became a member of the European Network of Equality Bodies (Equinet).
The Public Defender’s Office is grateful to all those who have contacted the Office for the examination of alleged discrimination cases over the past 10 years. In addition, the role of all international and local organizations that supported the Public Defender in protecting the rights of victims of discrimination, spreading information about equality and implementing various educational activities should be emphasized; The Public Defender expresses hope for the strengthening of cooperation with them in the future.