Xalq Müdafiəçisi Məhkəməsinin dostunun sağlamlıq vəziyyətinə görə ayrı-seçkilik iddiası ilə bağlı rəyi
6 noyabr 2020-ci ildə Gürcüstanın xalq müdafiəçisi, sağlamlıq vəziyyətinə görə ayrı-seçkilik edildiyi iddia edilən məhkəmə dostunun rəyini Rustavi Şəhər Məhkəməsinə təqdim etdi.
İddiada iddiaçıya qarşı iş yerindəki Rustavi Bələdiyyəsi Meriasında sağlamlıq vəziyyəti ilə əlaqədar ayrı-seçkilik hərəkətlərinə məruz qaldığı iddia edilir. Ayrı-seçkilik xüsusilə koronavirus pandemiyası zamanı, iş yerində yol hərəkəti qaydalarını pozduğu üçün intizam mühakiməsi başlanıldığı zaman aydın oldu.
Məhkəmə dostunun fikrincə, xalq müdafiəçisi ayrı-seçkilik forması kimi əmək münasibətlərində təcavüzün test edilməsi və ayrı-seçkilik hallarında sübut yükünün bölüşdürülməsi məsələsinə diqqət yetirmişdir. Bundan əlavə, pandemiyanın məşğulluq baxımından məşğulluq bərabərliyinə təsirlərini vurğuladı.

Public Defender’s Amicus Curiae Brief relating to Alleged Discrimination on Grounds of Health Condition
On November 6, 2020, the Public Defender of Georgia filed an amicus curiae brief with Rustavi City Court relating to the case of alleged discrimination on the ground of health condition.
According to the lawsuit, the plaintiff was subjected to discriminatory actions in the workplace, in Rustavi City Hall. The grounds for the discriminatory actions were related to the plaintiff’s health condition. Discrimination became particularly evident during the coronavirus pandemic, when disciplinary proceedings were launched against the plaintiff for violating the rules of arriving at work.
In the amicus curiae brief, the Public Defender focused on the test of detection of harassment as one of the forms of discrimination in labour relations and the distribution of the burden of proof in the discrimination cases. In addition, she highlighted the impact of the pandemic on equality at work.