Xalq Müdafiəçisi Evolution Georgia şirkətinin tətil edən əməkdaşları ilə görüşüb
22 avqust 2024-cü il tarixində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Levan İoseliani və Xalq Müdafiəçisinin müavini İrine Çixladze “Evolution Georgia” MMC-nin tətil edən işçiləri ilə görüşüb, onların üzləşdiyi çağırışlar və tələbləri dinləyiblər.
Tətilçilər iş yerlərində əmək hüquqlarının pozulmasından, eləcə də rəhbərlik tərəfindən sağlamlıq üçün təhlükəli, qeyri-gigiyenik şəraitdən, ləyaqəti alçaldan rəftardan danışıblar.
Əlamətdar haldır ki, tətil elan edildikdən sonra Xalq Müdafiəçisi dəfələrlə qeyd olunan məsələyə münasibət bildirib və şirkət rəhbərliyini və tətil edən işçiləri barışıq prosedurlarını səmərəli keçirməyə çağırıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü il iyulun 8-də Xalq Müdafiəçisi öz təşəbbüsü ilə “Evolution Georgia” MMC-də guya ayrı-seçkiliyin təşviq edilməsi ilə bağlı işin araşdırılmasına başlayıb. İşi hərtərəfli öyrənmək üçün Xalq Müdafiəçisi həm baş əmək müfəttişinə, həm də “Evolution Georgia” MMC-yə müraciət edib. Xalq Müdafiəçisi Aparatı işin tədqiqini davam etdirir və tərəflərin təqdim etdiyi məlumat və sənədləri tam öyrəndikdən sonra yekun qərarı verəcək.
Xalq müdafiəçisi izah edir ki, tərəflər arasında yaranan kollektiv əmək mübahisəsinin hər bir məsələsi, əslində, əmək və onunla bağlı münasibətlərlə, habelə əmək normalarından səmərəli istifadə ilə tam şəkildə bağlıdır. Beləliklə, özəl sektora nəzarət etmək səlahiyyətinin məhdud olduğunu nəzərə alsaq, Xalq Müdafiəçisinin vasitəçilik prosesinə rəhbərlik etmək imkanı yoxdur.
Xalq Müdafiəçisi bir daha “Evolution Georgia” MMC-ni əmək qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş tələblərə uyğun olaraq, tətil edən işçilərlə dərhal əməkdaşlığa başlamağa, barışıq prosedurlarının vaxtında və səmərəli aparılmasını təmin etməyə çağırır.
Xalq Müdafiəçisi tətil edən əməkdaşlara dəstək vəd edib və onlardan alınan məlumatları aidiyyəti dövlət qurumlarına tam şəkildə çatdıracağına söz verib.

Public Defender Meets with Striking Employees of Evolution Georgia
On August 22, 2024, Public Defender Levan Ioseliani and Deputy Public Defender Irine Chikhladze met with the striking employees of Evolution Georgia LLC and listened to their demands and challenges.
The strikers spoke about the violations of their labour rights, as well as health-threatening, unhygienic conditions and degrading treatment by the management.
It is significant that since the announcement of the strike, the Public Defender has repeatedly responded to the mentioned issue and has called on the management of the company and the striking employees to effectively conduct conciliation procedures.
It should be noted that on July 8, 2024, the Public Defender, on his own initiative, began to study the case related to the alleged incitement to discrimination in Evolution Georgia LLC. In order to thoroughly study the case, the Public Defender addressed both the Chief Laboor Inspector and Evolution Georgia LLC. The Public Defender’s Office continues to study the case and will make a final decision after a complete study of the information and documentation provided by the parties.
The Public Defender explains that each issue of the collective labour dispute between the parties is, in fact, fully related to the labour and its related relations, as well as to the effective use of the labour norms. Thus, given the limited mandate to supervise the private sector, the Public Defender lacks the ability to lead the mediation process.
The Public Defender once again calls on Evolution Georgia LLC, in accordance with the requirements established by the labour legislation, to immediately start cooperation with the striking employees and to ensure timely and effective conduct of conciliation procedures.
The Public Defender pledged his support to the striking employees and promised them to fully provide the information received from them to the relevant state agencies.