İşgəncələrin Qarşısının Alınması üzrə Avropa Komitəsinin hesabatının nəticələri Xalq Müdafiəçisinin hesabatlarında qeyd olunan problemlərlə eynidir.
2022-ci il iyunun 16-da İşgəncələrin Qarşısının Alınması üzrə Avropa Komitəsi (CPT) Gürcüstana xüsusi səfəri ilə bağlı hesabat dərc etdi və burada bir sıra çox aktual məsələlərlə həbsxanalarda qeyri-rəsmi cinayət idarəçiliyinin əlamətlərinə diqqət yetirilir.
Hesabat Komitə nümayəndə heyətinin 17-24 may 2021-ci il tarixlərində N2, N14, N15 və N17 saylı cəzaçəkmə müəssisələrinə və Penitensiar Podratçı Klinikasına səfərlərinə əsaslanır. Maraqlıdır ki, Komitənin nümayəndə heyəti 2012-ci il adlanan fəaliyyət zamanı təcili monitorinq səfəri etmişdir. O, “Həbsxana kadrları” yayıldıqdan sonra ilk dəfə Gürcüstana səfər edib.
Komitənin bildirdiyinə görə, təcili başçəkmə zərurəti konkret hallarla, o cümlədən ombudsmanın 2020-ci ildə dərc etdiyi və penitensiar sistemdə qeyri-rəsmi idarəçilikdən və məhbuslar arasında tez-tez baş verən zorakılıq hadisələrindən bəhs edən hesabatla bağlı olub.
İctimaiyyətə məlum olduğu kimi, Xalq Müdafiəçisinin 2020-ci ildə dərc etdiyi xüsusi hesabatdan sonra Gürcüstanın hazırkı ədliyyə naziri Tea Tsulukianinin problemi təkzib etməsi və cavabın ardınca qanunsuz hərəkətlər edilib. Belə reaksiyadan sonra penitensiar müəssisələrdə ombudsman və xüsusi profilaktika qrupunun monitorinqi nəinki son dərəcə çətin, həm də təhlükəli xarakter alıb.
Komitə dərc olunmuş hesabatda Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələrinin maneəsiz səfərinin vacibliyini və zəruriliyini vurğulayır.
Qeyd edək ki, Komitənin növbədənkənar səfərinin hesabatı Penitensiar sistemdə qeyri-rəsmi idarəçiliklə bağlı Xalq Müdafiəçisinin məruzəsindəki nəticələrə tam uyğundur. Komitənin fikrincə, hər üç yarımaçıq müəssisə (N14, N15 və N17) işçilərin sayının müəssisələr üzərində tam nəzarəti təmin edə bilmədiyi böyük müəssisələrdir. Məhkumlar arasında zorakılıq faktları tez-tez baş verir. Müəssisələrdə cinayəti törədən birinci və çoxsaylı şəxslər bir yerdə yerləşdirilir. Belə şəraitdə sistemə yenicə daxil olmuş məhbuslar istər-istəməz “qeyri-rəsmi cinayət akademiyası”na cəlb olunmaq riski ilə üzləşirlər.
Nümayəndə heyətini xüsusilə narahat edən qeyri-rəsmi cinayət idarəçiliyinin aşkar əlamətləri idi. Tipik simvollar kameranın qapılarında və divarlarında yerləşdirilirdi. Həmçinin, bütün müəssisələrdəki kameralar arasında aşkar fərq var idi: məhbusların əksəriyyətinin şəraiti olduqca pis olduğu halda, bəzi məhbuslar təmir edilmiş kameralardan (parket və ya qranit döşəmə) və bir çox qeyri-standart avadanlıqlardan istifadə edirdilər.
Bir neçə məhbus nümayəndə heyətinə cinayət iyerarxiyasının, çirkli pulların yuyulmasının / qəsb edilməsinin və məhbusların qondarma qeyri-qanuni fondunun ümumi ("obshiaki") mövcudluğunu təsdiqlədi. Repressiyalardan qorxan bir çox məhbus nümayəndə heyəti ilə danışmaqdan çəkinib.
Komitə qeyd edir ki, həm administrasiyanın, həm də məhbuslar iyerarxiyasının üzvlərinin yanaşması belədir ki, məhbuslar arasında baş verən hər hansı “qeyri düzgün hərəkət” və hər hansı daxili münaqişəyə ilk növbədə, məhbusların rəsmi cəlbi olmadan qeyri-rəsmi şəkildə baxılmalıdır.
Dərc edilmiş hesabatda bildirilir ki, yenidən sosiallaşma fəaliyyəti məhbusların böyük əksəriyyəti üçün əlçatan deyil və saxlanma şəraiti çox vaxt problemlidir və beynəlxalq standartlara uyğun gəlmir. Komitə zədələrin sənədləşdirilməsi prosedurlarından da narahatdır. Nümayəndə heyəti hər üç müəssisədə hazırlanmış tibbi qeydlərdə çoxlu yeni şübhəli zədələr aşkar edib ki, onların təbiəti və yerləşdiyi yer nəzərə alınaraq təsadüfən əldə edilə bilməzdi.
Həm Xalq Müdafiəçisinin, həm də İşgəncələrin Qarşısının Alınması üzrə Avropa Komitəsinin verdiyi nəticələrin və tövsiyələrin həyata keçirilməsi üçün Xalq Müdafiəçisi Aparatı penitensiar sistemdə monitorinqi davam etdirəcək.

Findings of CPT Report are Identical to Problems Indicated in Public Defender’s Reports
On June 16, 2022, the European Committee for the Prevention of Torture (CPT) published a report on its ad hoc visit to Georgia, which along with a number of pressing issues, focuses on signs of informal criminal governance in prisons.
The report is based on the visits paid by the Committee’s delegation to Prisons Nos. 2, 14, 15 and 17 and the contractor clinic of the penitentiary system on May 17-24, 2021. It is noteworthy that the delegation paid its first ad hoc monitoring visit to Georgia after the release of the so-called prison footage in 2012.
According to the Committee, the ad hoc visit was necessitated by specific circumstances, including a report published by the Public Defender in 2020, which addressed informal governance in the penitentiary system and frequent incidents of inter-prisoner violence.
As it is known to the public, the special report published by the Public Defender in 2020 was followed by the denial of the problem by the then Minister of Justice of Georgia, Tea Tsulukiani, and illegal actions. Following such a reaction, monitoring of prisons by the Public Defender and the Special Preventive Group has become not only extremely difficult, but also dangerous.
In its report, the Committee emphasizes the importance and necessity of implementation of visits by the representatives of the Public Defender without impediments.
It should be noted that the ad hoc visit report of the Committee is in full compliance with the findings of the Public Defender's report regarding the informal governance in the penitentiary system. In the Committee's view, all three semi-open prisons (Nos. 14, 15 and 17) are large and the number of staff fails to ensure full control over the establishments. Inter-prisoner violence is frequent. Recidivists and first-time offenders are placed together. Under such circumstances first-time offenders risk much more being “enrolled”, willingly or not, to the informal “crime academy”.
The delegation was concerned to observe obvious signs of the presence of informal prisoner hierarchy, such as typical symbols visibly placed above cell doors and on cell walls. Further, in all prisons there was a clear disparity in conditions between the cells: whilst most of the prisoners had to live in cramped and rather dilapidated accommodation, some of the inmates enjoyed relatively comfortable conditions, refurbished cells (with parquet or tiled floors) and a lot of non-standard equipment.
A number of inmates confirmed to the delegation the existence of the hierarchy and the collection or rather extortion of money for the illegal prisoners’ fund (“obshchak”). It is also noteworthy that many prisoners appeared clearly afraid to speak with the delegation.
According to the Committee, it seemed clear that there was a tacit understanding from both the management and members of the prisoner hierarchy that any “misbehaviour” and any internal conflicts between inmates should first of all be dealt with informally, between prisoners (and without formally involving the administration).
The report reads that resocialization activities are not available to the vast majority of prisoners, and prison conditions are often problematic and inconsistent with international standards. The Committee is also concerned about the injury documentation procedures. The delegation’s forensic medical doctor found in the relevant medical documentation in all three establishments visited evidence of numerous recent traumatic injuries which, due to their type and location, were unlikely to have been sustained accidentally.
The Public Defender’s Office will continue to monitor the penitentiary system for the purpose of the implementation of the recommendations and findings of both the Public Defender and the European Committee for the Prevention of Torture.