Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri İtaliyanın Milli Profilaktika Mexanizmi ilə görüşlər keçiriblər
7-8 mart 2022-ci il tarixlərində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisinin nümayəndələri İtaliyanın Məhkumların Hüquqlarının Milli Zəmanətçisinin dəvəti ilə Romaya səfər etmiş, burada İtaliya Milli Qarşısının Alma Mexanizmi ilə ikitərəfli işgüzar görüş keçirilmiş və əməkdaşlıq sazişi imzalanmışdır.
Görüşlərdə Məhkumların Hüquqlarının Milli Təminatçısı ilə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi arasında gələcək əməkdaşlıq məsələləri, məcburi qaytarma əməliyyatları zamanı istifadə olunan metodologiyalar, monitorinqin qabaqlayıcı funksiyası ilə bağlı digər aktual məsələlər müzakirə olunub. Səfər çərçivəsində Xalq Müdafiəsi İdarəsinin nümayəndələri Romadakı həbsxanalardan birinə baş çəkiblər.
Martın 7-də İtaliyanın məhbusların hüquqlarının milli təminatçısı Mauro Palma və Xalq müdafiəçisinin birinci müavini Tamar Qvaramadze geri qaytarma əməliyyatlarına nəzarət etmək üçün əməkdaşlıq sazişi imzalayıblar, bu müqaviləyə əsasən, hər iki qurum İtaliyadan Gürcüstana məcburi geri qayıtmaq üçün məlumat mübadiləsi aparacaq və fəal əməkdaşlıq edəcək. İmzalanmada Gürcüstanın İtaliya Respublikasındakı konsulu Natalia Kordzaia da iştirak edib.
İtaliyanın Milli Profilaktika Mexanizmi ilə Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Aparatı arasında əldə olunmuş razılaşma yeni və unikal əməkdaşlıq formatıdır. Bu cür razılaşma tərəflərə geri qaytarma əməliyyatının bütün mərhələlərində insan hüquqlarının müdafiəsinə və dövlət orqanları tərəfindən öz öhdəliklərinin lazımi şəkildə yerinə yetirilməsinə birgə nəzarət etmək imkanı verir.
Görüşlər Sığınacaq, Miqrasiya və İnteqrasiya Fondunun (AMİF) “Məcburi qaytarılma monitorinq sisteminin tətbiqi” (Implementation of a forced return monitoring system) layihəsi çərçivəsində İtaliyanın Milli Zəmanət Ofisi tərəfindən təşkil olunub.

On March 7-8, 2022, representatives of the Public Defender of Georgia visited Rome at the invitation of the Italian National Guarantor for the Rights of Persons Detained or Deprived of Liberty, where a bilateral working meeting was held with the Italian National Preventive Mechanism and a cooperation agreement was signed.
Future cooperation between the National Guarantor for the Rights of Persons Detained or Deprived of Liberty and the Public Defender of Georgia, the methodologies used during the forced return operations and other relevant issues related to the preventive function of monitoring were discussed at the meetings. Representatives of the Public Defender's Office also visited one of the prisons in Rome.
On March 7, Mauro Palma, National Guarantor for the Rights of Persons Detained or Deprived of Liberty, and Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, signed a cooperation agreement on the monitoring of return operations, under which both institutions will exchange information and actively cooperate with each other during the forced return of citizens from Italy to Georgia, as well as during the subsequent phase in Georgia. The signing was also attended by Natalia Kordzaia, Consul of Georgia in the Republic of Italy.
The agreement reached between the Italian National Preventive Mechanism and the Georgian Public Defender’s Office is a new and unique format of cooperation. This type of agreement enables the parties to jointly control the protection of human rights at all stages of the return operation and the proper fulfillment of obligations by state agencies.
The meetings were organized by the Office of the National Guarantor of Italy as part of the “Implementation of a forced return monitoring system” project of the Asylum, Migration and Integration Fund (AMIF).