Milli Preventiv Mexanizmin hesabatında ötənilki tövsiyələrin icra vəziyyətinin qiymətləndirilməsi ilə yanaşı, Xüsusi Preventiv Qrup tərəfindən il ərzində həyata keçirilən profilaktik başçəkmələrin nəticələri təqdim edilib, penitensiar müəssisələrdə, Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyində olan orqanlarda, kiçik ailə tipli evlərdə və məhdud imkanlı şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi evlərində işgəncə və pis rəftarla bağlı mövcud vəziyyət nəzərdən keçirilir.
Bundan əlavə, hesabat dövlət siyasətinin və qanunvericiliyin təhlilini təqdim edir və İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəzaya qarşı Konvensiyanın Fakültativ Protokolundan irəli gələn öhdəliklərin icrasını qiymətləndirir.
Milli Preventiv Mexanizmin vəzifəsi işgəncənin qarşısının alınması üzrə qlobal sistemin bir hissəsi kimi işgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza üçün risk faktorlarını müəyyən etmək və onların aradan qaldırılması üçün tövsiyələr hazırlamaqdır.
Milli Preventiv Mexanizmin 2024-cü il hesabatı Gürcüstanda həbs, azadlıqdan məhrumetmə və digər məhdudiyyətlər yerlərində insan hüquqlarının müdafiəsi vəziyyətinin qiymətləndirilməsi üçün mühüm sənəddir.

The report of the National Preventive Mechanism presents the results of preventive visits carried out by the Special Preventive Group throughout the year, along with an assessment of the implementation of the previous year's recommendations, and reviews the current situation of torture and ill-treatment in penitentiary institutions, bodies subordinate to the Ministry of Internal Affairs, small group homes and facilities for persons with disabilities, and the protection of human rights in general.
In addition, the report provides an analysis of state policy and legislation and assesses the implementation of obligations under the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment.
The task of the National Preventive Mechanism, as part of the global system for the prevention of torture, is to identify risk factors for torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment and to develop recommendations for their elimination.
The 2024 report of the National Preventive Mechanism is an important document for assessing the situation of human rights in places of detention, deprivation and restriction of liberty.