Tbilisi ictimai bağlarının metodistləri ilə görüş
8 dekabr 2023-cü il tarixində, dekabrın 10-dan bir həftə ərzində İnsan Hüquqları üzrə Maarifləndirmə Departamentinin rəhbəri Qvantsa Davitaşvili Tbilisi dövlət uşaq bağçalarının metodistləri ilə görüşdü. İclasın keçirilməsində məqsəd Xalq Müdafiəçisinin mandatı və insan hüquqlarının maarifləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlərinin müzakirəsi olub. Eyni zamanda, dövlət uşaq bağçalarında qurulmuş tədris təcrübələrinin, materialların və mühitlərin nəzərdən keçirilməsi.
İşçi görüşdə insan hüquqlarının tədrisinin mövcud metodları və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Avropa ölkələrinin təcrübəsinin Gürcüstanın məktəbəqədər təhsil müəssisələrində tətbiqi imkanları və mövcud problemlər müzakirə edilib. Müzakirələrdə insan hüquqları sahəsində təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə Təhsil və Elm Nazirliyinə ünvanlanan ictimai müdafiəçinin təklif və tövsiyələrinə, insan hüquqlarının tədrisi sistemində tətbiqinin nəticələrinə toxunulub.

Meeting with Tbilisi Public Kindergarten Methodists
On December 8, 2023, within the framework of the week of December 10, Gvantsa Davitashvili, Head of the Department of Human Rights Education, met with the methodists of Tbilisi public kindergartens. The purpose of the meeting was to discuss the Public Defender’s mandate and activities in the direction of human rights education, as well as the education practice, materials and environment in public kindergartens.
The methods of human rights education and development perspectives, the possibilities of using the experience of European countries in Georgian preschool institutions and the challenges existing in the mentioned direction were discussed at the working meeting. The discussion also touched on the proposals and recommendations of the Public Defender to the Ministry of Education and Science for improving the quality of human rights education, and the situation of their implementation in the human rights education system.