Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներգրավմամբ կողմերի միջև հաշտության ակտ է ստորագրվել
2024 թվականի ապրիլի 17-ին Ժողովրդական պաշտպանն առաջին անգամ հաշտության ակտ է ձևակերպել կողմերի միջև ենթադրյալ խտրականության փաստի վերաբերյալ։
Ընդգծենք, որ 2014 թվականից «Խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին» Վրաստանի օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո Ժողովրդական պաշտպանն առաջին անգամ կիրառեց կողմերի կարգավորումը, որը նախատեսված է նույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ կետով.
Գործը վերաբերել է իբր խտրական դրդապատճառով սպորտային համալիրներից մեկում հաճախորդին ծառայություն մատուցելուց հրաժարվելուն։
2024 թվականի ապրիլի 3-ին Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակի ներգրավմամբ տեղի է ունեցել բանավոր լսումներ, որտեղ կողմերի միջև ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, համաձայն որի պատասխանողը պարտավորվել է վերականգնել ջրային համալիրի ծառայություններից օգտվելու հնարավորությունը։
Ժողովրդական պաշտպանն ուրախ է, որ կողմերը դրսևորեցին փոխադարձ հարգանք և կարողացան գալ փոխզիջումային որոշման։
Վրաստանի Ժողովրդական պաշտպանը վերահսկելու է կարգավորման ակտով սահմանված պարտավորությունների կատարումը և կփորձի ավելի լայնորեն օգտագործել կողմերի միջև կարգավորման հնարավորությունը հետագա գործունեության մեջ ենթադրյալ խտրականության դեպքում։

On April 17, 2024, the Public Defender signed a settlement act between the parties relating to alleged discrimination for the first time.
It should be emphasized that since 2014, after the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination came into force, the Public Defender used the settlement mechanism provided for in Article 8, paragraph 3 of the law for the first time.
The case concerned the refusal to provide a service to a customer in one of the sports complexes for an alleged discriminatory motive.
On April 3, 2024, with the involvement of the Public Defender’s Office, an oral hearing session was held, where an agreement was reached between the parties, according to which the respondent undertook to restore the customer’s access to the water complex services.
The Public Defender is glad that the parties showed mutual respect and reached a compromise decision.
The Public Defender of Georgia will monitor the fulfillment of obligations under the settlement act and will try to use the settlement mechanism more widely in cases of alleged discrimination in future activities.