Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակը հետևել է ակցիայի ընթացքին
Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն ակտիվորեն հետևել և վերահսկել է ապրիլի 28-ին Վրաստանի խորհրդարանի դիմաց տեղի ունեցած ակցիան։ Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչները ողջ գիշեր ճշտում էին հանրահավաքում բերման ենթարկված անձանց գտնվելու վայրը՝ նրանց պահման պայմաններն ու ֆիզիկական վիճակը ուսումնասիրելու նպատակով։
Ժողովրդական պաշտպանի ներկայացուցիչն այցելել է Ալեքսի Պետրիաշվիլիին Դիղոմիի կալանավայրում, ով խնդրել է Ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին իր իրավասության շրջանակներում ուսումնասիրել նրա կալանավորման հարցը և օգնել արխիվացնելու ձերբակալության տեսագրությունը։ Նշենք, որ Ալեքսի Պետրիաշվիլին ֆիզիկական վնասվածքներ չունի։
Ժողովրդական պաշտպանը ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ ապարատի թեժ գիծը՝ 14 81, աշխատում է 24 ժամ՝ իրավունքների խախտման դեպքերի վերաբերյալ ծանուցումներ ստանալու համար։

Public Defender’s Office Monitors Assembly
The Public Defender’s Office was actively monitoring the April 28 assembly held in front of the Parliament of Georgia. Public Defender’s representatives were trying to establish the location of persons detained at the rally throughout the night, in order to study the conditions of their detention and their physical condition.
The Public Defender’s representatives visited Aleksi Petriashvili in the Digomi detention center, who asked the Public Defender’s Office to study the issue of his arrest within the scope of its authority and help in archiving the arrest footage. It should be noted that Aleksi Petriashvili does not have any physical injuries.
The Public Defender reminds you once again that the hotline of the Office - 14 81 - works 24 hours in order to receive notifications relating to rights violations.