Xalq müdafiəçisi Dövlət Müfəttişliyi Xidməti ilə bağlı Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edib
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edərək, 2021-ci il dekabrın 30-da Gürcüstan parlamentinin qəbul etdiyi qanunvericilik dəyişikliklərinin konstitusiyaya zidd olaraq tanınmasını xahiş edib. Qanunvericilikdə dəyişikliklər dövlət müfəttişliyi və müfəttiş vəzifələrinin ləğvini nəzərdə tutur.
2018-ci ildə müstəqil institut - Dövlət Müfəttişliyi Xidməti və Dövlət Müfəttişi vəzifəsi yaradılıb. 2019-cu ildə müfəttiş Gürcüstan parlamenti tərəfindən 6 il müddətinə seçilib. Onun səlahiyyətlərinə hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən törədilən cinayətlərin araşdırılması, habelə şəxsi məlumatların qorunması və gizli istintaq hərəkətlərinin qanuniliyinə nəzarət daxildir. 2021-ci il dekabrın 27-də Gürcüstan parlamenti qanun layihəsinin müzakirəsinə başlayıb və onu düz dörd gün ərzində üç oxunuşda qəbul edib, nəticədə Dövlət Müfəttişliyi Aparatı ləğv edilib, Dövlət Müfəttişi və onun müavinləri vaxtından əvvəl vəzifədən azad edilib.
Dövlət müfəttişi öz funksiyalarına uyğun olaraq xüsusi müstəqillik təminatlarından istifadə edir, ona görə də Konstitusiya Məhkəməsinin təcrübəsində, qanunvericilik islahatları çərçivəsində onun səlahiyyət müddətinə vaxtından əvvəl xitam verilməsi yalnız bu halda baş verməyən əhəmiyyətli ictimai maraqların mövcudluğu ilə əsaslandırıla bilər. Qanun layihəsinin müzakirəsi mərhələsində Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi məsələ ilə bağlı bəyanat yayıb və parlamenti konstitusiyaya zidd düzəlişlər qəbul etməməyə çağırıb.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi hesab edir ki, mübahisəli normativ aktlar Gürcüstan Konstitusiyasının dövlət qulluqçularının əsassız olaraq işdən çıxarılmasını qadağan edən 25-ci maddəsinə, pis rəftar faktlarının effektiv araşdırılmasını tələb edən Konstitusiyanın 9-cu maddəsinə və məxfiliyə zəmanət verən 15-ci maddəsinə ziddir. Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi xidməti ləğv edən, dövlət müfəttişini (onun müavinlərini) işdən azad edən və müfəttiş xidmətinin səmərəli fəaliyyətinə mane olan bütün normativ aktlardan şikayət verib.
Gürcüstanın Xalq Müdafiəçisi effektiv konstitusiya nəzarətini təmin etmək üçün Gürcüstanın Konstitusiya Məhkəməsinə mübahisəli normativ aktların qüvvəsini 2022-ci il martın 1-dək dayandırmağı xahiş edir.
Məsələnin əhəmiyyəti və xüsusi mahiyyətinə görə Gürcüstanda fəaliyyət göstərən yerli və beynəlxalq təşkilatları, təhsil ocaqlarını məhkəmə dostunun fikirlərini Konstitusiya Məhkəməsi qarşısında təqdim etməyə və mümkün qədər iddianı dəstəkləməyə çağırırıq. Bu mübahisənin həlli insan hüquqlarının qorunması və qanunun aliliyi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

The Public Defender of Georgia has applied to the Constitutional Court of Georgia and requested the declaration of the legislative changes adopted by the Parliament of Georgia on December 30, 2021 unconstitutional. The legislative changes abolish the State Inspector's Office and the position of the Inspector.
The State Inspector’s Service - an independent institution - and the position of the State Inspector were established in 2018. In 2019, the Inspector was elected by the Parliament of Georgia for a term of six years. The competence of the Inspector included the investigation of crimes committed by law enforcement officials, as well as the protection of personal data and supervision of the legality of covert investigative activities. The Parliament of Georgia started consideration of the legislative changes on December 27, 2021 and passed them in three readings in exactly four days, as a result of which, the State Inspector’s Office was abolished and the State Inspector and the Deputies of the State Inspector were dismissed.
The State Inspector shall enjoy special guarantees of independence due to his/her functions. Therefore, in the practice of the Constitutional Court, early termination of the term of office of the service within the framework of the legislative reform can be justified only in the presence of significant public interest, which has not been the case. At the stage of the consideration of the draft law, the Public Defender of Georgia issued a statement and called on the Parliament not to adopt the unconstitutional amendments.
The Public Defender of Georgia considers that the disputed normative acts contradict Article 25 of the Constitution of Georgia, which prohibits unjustified dismissal of public servants, Article 9 of the Constitution, which requires an effective investigation into allegations of ill-treatment, and Article 15, which provides constitutional guarantees for privacy. The Public Defender of Georgia has appealed against all the normative acts that abolish the service, dismiss the State Inspector (Deputies of the State Inspector) and prevent the effective functioning of the Inspector's Service.
The Public Defender of Georgia is petitioning the Constitutional Court of Georgia to suspend the validity of the disputed normative acts until March 1, 2022, in order to make it possible to carry out effective constitutional control.
Due to the importance and special nature of the issue, we call on educational institutions and local and international organizations operating in Georgia to submit amicus curie breifs to the Constitutional Court and to support the demands set out in the claim as much as possible. Resolving this dispute is important for the protection of human rights and the rule of law in Georgia.