საქართველოს სახალხო დამცველმა მიხეილ სააკაშვილის მიღებისთვის N18 სამკურნალო დაწესებულების მზადყოფნის ხარისხი კიდევ ერთხელ შეამოწმა
2021 წლის 4 ნოემბერს სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა საქართველოს მესამე პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის შესაძლო მიღებისთვის N18 დაწესებულება კიდევ ერთხელ შეამოწმეს. ვიზიტის მიზანს წარმოადგენდა კონსილიუმის ახალ დასკვნებში (2021 წლის 3 ნოემბრისა და 2021 წლის 28 ოქტომბრის) მითითებულ სამედიცინო სტანდარტებთან დაწესებულების შესაბამისობის ხარისხის მონიტორინგი. შემოწმდა, თუ რა ცვლილებები განხორციელდა დაწესებულებაში სახალხო დამცველის რწმუნებულების წინა, 2021 წლის 24 ოქტომბრის ვიზიტის შემდგომ.
შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ დაწესებულება აღიჭურვა დუპლერ-სკანირების აპარატით, ამასთან მიმდინარეობს ინფრასტრუქტურული ინტენსიური მზადება კომპიუტერული ტომოგრაფიის აპარატის ინსტალაციის მიზნით. დაწესებულების ადმინისტრაციისა და სამედიცინო პერსონალის განმარტებით, აღნიშნული პროცესი დასრულდება რამდენიმე დღეში. გარდა ამისა, დაწესებულებაში დასაქმდა 5 ექიმ-რეანიმატოლოგი, რომლებიც მორიგეობას უწყვეტად ახორციელებენ. ამასთან, სახალხო დამცველის რწმუნებულები კიდევ ერთხელ დარწმუნდნენ, რომ დაწესებულებას გააჩნია სრულად აღჭურვილი ლაბორატორია და შესაბამისი სამედიცინო პერსონალი.
მიუხედავად დადებითი ცვლილებებისა, დაწესებულებაში არსებული ვითარება, სამედიცინო უზრუნველყოფის კუთხით, სამწუხაროდ, სრულად ისევ არ შეესაბამება ექიმთა მულტიფუნქციური ჯგუფის მიერ გაცემულ 2021 წლის 3 ნოემბრისა და 28 ოქტომბრის დასკვნებსა და რეკომენდაციებს. კერძოდ, დაწესებულებაში არ ფუნქციონირებს კათეტერიზაციის ლაბორატორია და იგი არ არის აღჭურვილი მაგნიტო-რეზონანსული ტომოგრაფიის აპარატით. შესაბამისად, მიხეილ სააკაშვილის N18 სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანის შემთხვევაში, მას ვერ მიაწოდებენ კონსილიუმის დასკვნით განსაზღვრულ ყველა საჭირო სამედიცინო სერვისს.
რაც შეეხება მიხეილ სააკაშვილის პირადი უსაფრთხოებისა და მისთვის ღირსების შესაბამისი პირობებით უზრუნველყოფის საკითხს, სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ იმეორებს, რომ N12 პენიტენციური დაწესებულების კატეგორიის პატიმრის მოთავსება ისეთ დაწესებულებაში, სადაც მას სხვა პატიმრებთან შესაძლოა ჰქონდეს გადაკვეთა, წარმოშობს როგორც N18, ისე N8 დაწესებულების დეზორგანიზაციისა და უსაფრთხოების რისკებს. ამ კუთხით არსებული ვითარება წინა ვიზიტის შემდგომ არ შეცვლილა. დაწესებულებაში ფიზიკური უსაფრთხოების რისკები მინიმუმამდეა დაყვანილი, თუმცა არსებული ინფრასტრუქტურა და გარემო ვერ გამორიცხავს პატიმართა გარკვეული ჯგუფების მხრიდან ვერბალური აგრესიისა და ხმაურის, სიტყვიერი შეურაცხყოფის თუ ფსიქოლოგიური ზეწოლის რისკებს. პრობლემური იქნება მიხეილ სააკაშვილთან ვიზიტორების შესვლაც, ვინაიდან ნებისმიერ შემსვლელს, მათ შორის ადვოკატებს, მოუწევთ გაიარონ N8 დაწესებულების ეზო, სხვა პატიმართა საცხოვრებელ კორპუსებთან ახლოს, რა დროსაც იზრდება გარკვეული სიტყვიერი დაპირისპირებისა, თუ შეურაცხყოფის მიყენების საფრთხე.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ N18 დაწესებულებას ზოგადად გააჩნია სხვადასხვა სამედიცინო საჭიროებების მქონე პატიმართათვის, მათ შორის, მოშიმშილე პატიმართათვის, შესაბამისი სერვისის მიწოდების შესაძლებლობა. თუმცა, თითოეული პატიმრის საჭიროება განისაზღვრება ინდივიდუალურად, ექიმ-სპეციალისტთა ან კონსილიუმის მიერ, რაც ზედმიწევნით უნდა დააკმაყოფილოს პენიტენციურმა სისტემამ. ამასთან, სამედიცინო სერვისის მიწოდების პარალელურად, დაუშვებელია, რომელიმე პატიმარი მოთავსდეს მისი პატივისა და ღირსების შემლახავ გარემოში.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს, რომ იუსტიციის სამინისტრომ/სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირებით უნდა იხელმძღვანელოს ექიმთა მულტიფუნქციური ჯგუფის დასკვნებისა და ადამიანის ღირსების შესაბამისი გარემოს უზრუნველყოფის ვალდებულების შესაბამისად და შეურჩიოს ალტერნატიული სამედიცინო დაწესებულება.

Public Defender of Georgia Once Again Checks Readiness of Medical Facility No. 18 for Reception of Mikheil Saakashvili
On November 4, 2021, Public Defender's representatives again inspected Facility No. 18 for the possible admission of the third President of Georgia, Mikheil Saakashvili. The purpose of the visit was to monitor the degree of compliance of the facility with the medical standards indicated in the new reports of the medical council (dated November 3, 2021 and October 28, 2021). Public Defender's representatives checked what changes were made in the facility after the previous visit paid on October 24, 2021.
The inspection revealed that the facility had been equipped with a Doppler scanner and intensive infrastructural preparations had been launched for the installation of a computed tomography device. According to the administration and medical staff of the facility, the process will be completed in a few days. In addition, the facility employed 5 resuscitation specialists, who are on duty continuously. At the same time, Public Defender's representatives once again made sure that the facility has a fully equipped laboratory and relevant medical staff.
Despite the positive changes, the current situation in the facility, in terms of medical care, unfortunately, still does not fully comply with the reports and recommendations made by the multifunctional group of doctors on November 3, 2021 and October 28, 2021. In particular, the facility does not have a catheterization laboratory and is not equipped with a magnetic resonance imaging device. Consequently, in case Mikheil Saakashvili is transferred to Medical Facility No. 18, he will not be provided with all the necessary medical services specified in the report of the council.
As for the issue of ensuring Mikheil Saakashvili's personal safety and providing him with conditions conducive to dignity, the Public Defender reiterates that placing a prisoner of the category of Establishment No. 12 in a facility where he may have contact with other prisoners creates safety and disorganization risks for both Establishment No. 8 and Establishment No. 18. The situation in this regard has not changed since the previous visit. Physical safety risks have been minimized in the facility, although the existing infrastructure or environment cannot preclude the risk of verbal aggression, noise, verbal abuse or psychological pressure by certain groups of prisoners. It will also be problematic for visitors to visit Mikheil Saakashvili, as any visitor, including lawyers, will have to walk through the yard of Establishment No. 8, close to other inmates' residential buildings, which increases the risks of verbal confrontation and abuse.
The Public Defender considers that Facility No. 18 generally can provide appropriate services to prisoners with a variety of medical needs, including hunger strikers. However, the needs of each prisoner are identified individually by a specialist doctor or a council, which must be strictly met by the penitentiary system. In addition, along with the provision of medical services, it is inadmissible to place any prisoner in an environment that violates his/her honor or dignity.
The Public Defender reiterates that the Ministry of Justice/Special Penitentiary Service should be guided by the reports of the multifunctional group of doctors and the obligation of providing an environment conducive to human dignity and should select an alternative medical facility.