საქართველოს სახალხო დამცველის და მასთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის განცხადება ანტისემიტური გამონათქვამების შესახებ
სახალხო დამცველი ეხმაურება საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის ქუთაისისა და გაენათის ეპარქიის მღვდელმთავრის მიტროპოლიტ იოანე გამრეკელის და ასევე, ქუთაის-გაენათის ეპარქიის მღვდელმსახურის დეკანოზ ილია კარკაძის ქადაგების გარშემო განვითარებულ მოვლენებს, რაც შესაძლოა, ქვეყანაში ანტისემიტიზმის გაძლიერების საფრთხეს ქმნიდეს.
საქართველოს სახელმწიფოს მხრიდან აღნიშნულს თავდაპირველად მხოლოდ ისრაელში საქართველოს ელჩი ლაშა ჟვანია გამოეხმაურა, რომელმაც ქადაგების მწვავედ შეფასების ნაცვლად, მიტროპოლიტ გამრეკელის მიმართ გავრცელებულ კრიტიკას ცილისწამება უწოდა. მოგვიანებით, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა დავით ზალკალიანმა აღნიშნა, რომ ანტისემიტიზმის უმცირესი გამოვლინებაც კი ვერასოდეს იპოვის ადგილს ქართველის გულსა და ცნობიერებაში.
სახალხო დამცველის განცხადებით, ქვეყანაში ანტისემიტური მოსაზრებების გავრცელება საფრთხეს უქმნის ეთნიკურად ებრაელი ხალხის თანასწორუფლებიანობას და ამასთან, წარმოაჩენს, რომ კაცობრიობის ისტორიაში ერთ-ერთი ყველაზე საზარელი დანაშაული - ჰოლოკოსტი და მისი გამომწვევი წინაპირობები სათანადოდ არ არის გააზრებული. ანტისემიტიზმის ნებისმიერი გამოვლინება საფრთხის შემცველია როგორც თითოეული მოქალაქისთვის, ასევე მთლიანად საზოგადოებისთვის.
აუცილებელია, რომ ბოლო დღეებში გავრცელებული ანტისემიტური რიტორიკა არ დარჩეს მხოლოდ ცალკეული პიროვნებების განხილვის საგნად და საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლებმა, ყოველი საჭიროების შემთხვევაში, ანტისემიტური განწყობების განვითარების თავიდან აცილების მიზნით, საჯარო და მკაფიო განცხადებებით, დაუყოვნებლივ დაგმონ ნებისმიერი სახის ანტისემიტური დამოკიდებულება და გამოხატონ მხარდაჭერა ებრაელი ერის მიმართ, რაც, მათ შორის, ანტისემიტიზმის საკითხებზე საზოგადოების ინფორმირებულობას შეუწყობს ხელს.
აღსანიშნავია, რომ 27 იანვარს ჰოლოკოსტის მსხვერპლთა ხსენების საერთაშორისო დღეა, რომელსაც, საქართველოს სახალხო დამცველი ყოველწლიურად აღნიშნავს 2013 წლიდან.

Statement by Public Defender and Tolerance Center of Public Defender on Anti-Semitic Remarks
The Public Defender of Georgia is responding to the events developed around the preaching of Ioane Gamrekeli, Metropolitan of Kutaisi and Gaenati Diocese of the Georgian Orthodox Church, and Ilia Karkadze, Deacon of the Kutaisi-Gaenati Diocese, which creates the risk of strengthening anti-Semitism in the country.
Initially, the only person to respond to the above from the Georgian side was Lasha Zhvania, Georgia's Ambassador to Israel, who, instead of criticizing the preaching, called the criticism against the Metropolitan a slander. Later, Georgian Foreign Minister Davit Zalkaliani noted that even the slightest manifestation of anti-Semitism would never find a place in the heart and consciousness of Georgians.
According to the Public Defender, the spread of anti-Semitic views in the country threatens the equality of the ethnic Jewish people and, at the same time, shows that one of the most horrible crimes in the history of mankind - the Holocaust and its preconditions - have not been properly understood. Any manifestation of anti-Semitism is dangerous for every citizen, as well as for society as a whole.
It is necessary that the recent anti-Semitic rhetoric be not only the matter of discussion of certain individuals, but that the Georgian authorities, in order to avoid the development of anti-Semitic sentiments, immediately condemn any kind of anti-Semitic attitude by clear and public statements and express support for the Jewish people, which, inter alia, will raise public awareness of anti-Semitism.
It should be noted that January 27 is the International Holocaust Remembrance Day, which has been annually celebrated by the Public Defender of Georgia since 2013.