ინტერაქტიული დიალოგი საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრასთან დაკავშირებით
2021 წლის 17 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ მონაწილეობა მიიღო და სიტყვით გამოვიდა ონლაინ ინტერაქტიული დიალოგში რომელიც საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრას მიეძღვნა. ღონისძიება გაეროს ქალთა სტატუსის კომისიის 65-ე სესიის ფარგლებში გაიმართა.
ინტერაქტიულ დიალოგში ისაუბრეს თუ რა გავლენას ახდენს ქალთა მიმართ ძალადობა ქალთა მონაწილეობაზე საზოგადოებრივ ცხოვრებაში და რა სახის ჩარევაა საჭირო, მის აღმოსაფხვრელად. აღინიშნა, რომ ქალთა მიმართ ძალადობა პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში გლობალური მასშტაბის არის და გადაწყვეტილების მიმღებ ქალთა რაოდენობის ზრდასთან ერთად იზრდება. შესაბამისად, უფრო ეფექტური პრევენციისა და რეაგირების ზომების მიღებაა საჭირო ეროვნულ დონეზე.
ინტერაქტიულ დიალოგს ქალთა სტატუსის კომისიის ვიცე-სპიკერმა შილპა პულელა გაუძღვა. მოდერაცია საპარლამენტთაშორისო კავშირის (IPU) გენერალურმა მდივანმა მარტინ ჩუნგონგიმ გაუწია.
ნინო ლომჯარიამ საზოგადოებაში ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოსაფხვრელად სახალხო დამცველის აპარატის მიერ გაწეულ საქმიანობაზე ისაუბრა, სამთავრობო უწყებებსა და თემაზე მომუშავე ექსპერტებთან თანამშრომლობის საკითხები მიმოიხილა და შეხვედრის მონაწილეებს აპარატის საუკეთესო გამოცდილება, სამომავლო გეგმები და შესაძლებლობები გააცნო.
შეხვედრის მონაწილეებმა დისკუსია გამართეს და ერთმანეთს საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოსაფხვრელად წევრ სახელმწიფოთა მიერ გამოყენებული პოლიტიკის, პროგრამებისა და ბიუჯეტის განაწილების, მთავრობასთან კოორდინაციის, სამართლებრივ რეფორმებსა და ძალადობის აღმოფხვრის სხვა სპეციფიკურ ზომებზე გამოცდილება გაუზიარეს.

Interactive Dialogue on Elimination of Violence against Women in Public Life
On March 17, 2021, Public Defender Nino Lomjaria participated in an online interactive dialogue dedicated to the elimination of violence against women in public life. The event was held as part of the 65th session of the UN Commission on the Status of Women.
The topics of discussion during the interactive dialogue were how violence against women impacts women's participation in public life and what kind of intervention is needed to eliminate it. It was noted that violence against women in political and public life is of global scale and increases with the number of female decision makers. Consequently, more effective prevention and response measures are needed at the national level.
The interactive dialogue was led by Shilpa Pullela, Vice-Chair of the Commission on the Status of Women and was moderated by Martin Chungong, Secretary General of the Inter-Parliamentary Union (IPU).
Nino Lomjaria spoke about the efforts of the Public Defender's Office aimed at eliminating violence against women in public life, reviewed the issues of cooperation with governmental agencies and experts and introduced the best practices, future plans and opportunities.
The participants discussed and shared their experiences about the policies, programmes and budgets of member states in the direction of elimination of violence against women in public life, coordination with the government, legal reforms and other specific measures for the elimination of violence.