9. სპეციალური ანგარიში ნინოწმინდის პანსიონთან დაკავშირებით
10. სახალხო დამცველის მიერ შექმნილ სპეციალისტთა/ექსპერტთა ჯგუფის დასკვნა N4
სახალხო დამცველი გუგუტიანთკარის მაცხოვრებლებს შეხვდა / 07.08.2023 / Public Defender Meets with Residents of Gugutiantkari
კვლევის პრეზენტაცია - „მეურვეობისა და მზრუნველობის ორგანოს როლი ქმედუნარიანობის რეფორმის განხორციელების პროცესში“ / 19.07.2023 / Presentation of Report on the Role of Guardianship and Care Authority in Implementation of Capacity Reform
სახალხო დამცველმა ბათუმის ტრეფიკინგის მსხვერპლთა პანსიონი და დედათა და ბავშვთა თავშესაფარი მოინახულა / 18.07.2023 / Public Defender Visits Batumi Facility for Victims of Trafficking and Shelter for Mothers and Children
სახალხო დამცველმა ბათუმში ე.წ. ოცნების ქალაქი მოინახულა / 17.07.2023 / Public Defender Visits So-Called Dream City in Batumi
სახალხო დამცველმა ბათუმის სამედიცინო ცენტრის ფსიქიატრიული განყოფილება მოინახულა / 16.07.2023 / Public Defender Visits Mental Health Division of Batumi Medical Center
სამუშაო შეხვედრა საზღვრის მართვის პროცესში ადამიანის უფლებების დაცვის მექანიზმების შესახებ / 12.07.2023 / Working Meeting on Human Rights Mechanisms in Border Management Process