სპეციალური ანგარიში – „უფლება სუფთა ჰაერზე (ატმოსფერული ჰაერის ხარისხი საქართველოში)“
2019 წლის 26 თებერვალს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ საქართველოში ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების ხარისხთან დაკავშირებით სპეციალურ ანგარიში წარმოადგინა და სუფთა ჰაერზე უფლების მნიშვნელობაზე, მისი სრულფასოვნად რეალიზების კუთხით ქვეყანაში არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაჭრის გზებზე ისაუბრა.
დოკუმენტის მომზადების მიზნით, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა შეისწავლა ეროვნული კანონმდებლობა, მისი ეფექტურობა და შესაბამისობა საერთაშორისო სტანდარტებთან, გამოკვეთა ჰაერის დამაბინძურებელი ძირითადი მავნე ნივთიერებები და მათი წყაროები, შეაფასა ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების მონიტორინგის სისტემა და შედეგებზე რეაგირების მექანიზმი.
როგორც საკითხის შესწავლამ გამოკვეთა, მიუხედავად ბოლო დროს ქვეყანაში გადადგმული პოზიტიური ნაბიჯებისა, ატმოსფერული ჰაერის დაცვის კუთხით ვითარება კვლავ მძიმეა, რასაც მრავალი გარემოება განაპირობებს:
• პრობლემურია, რომ ქვეყანაში არ ხდება ჰაერის დაბინძურების ზუსტი გავლენის შეფასება მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე, რის უმთავრეს მიზეზადაც ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის არსებული სისტემა სახელდება. კერძოდ, ჰაერის დაბინძურებას 6 ქალაქში განთავსებული 10 სადამკვირვებლო სადგური სწავლობს, რაც ქვეყნის მასშტაბით სრულფასოვან სურათს არ იძლევა; არ არის ინტეგრირებული მოდელირების სისტემა; არ იზომება ჰაერში ყველა იმ მავნე ნივთიერების კონცენტრაცია, რომელთა ნორმებსაც კანონმდებლობა განსაზღვრავს. ამ მხრივ მნიშვნელოვანია, რომ დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ცენტრი მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე დაბინძურებული ჰაერის შეფასების პროგრამის ასამოქმედებლად მუშაობს
• მავნე ნივთიერებებთან: გოგირდის დიოქსიდთან (SO2), აზოტის დიოქსიდთან (NO2), აზოტის ოქსიდებთან (NOx), ნახშირბადის მონოქსიდთან (CO) ერთად, განსაკუთრებით სახიფათოა მტვრის ნაწილაკები (PM10, PM5), რაც გაცილებით დიდ ზიანს აყენებს ადამიანის ჯანმრთელობას ვიდრე სხვა ნებისმიერი ნივთიერება. საბოლოო ჯამში, ამ ნივთიერებათა სიჭარბე ზრდის ინსულტის, სიმსივნეების, რესპირატორული, კარდიოვასკულარული, ღვიძლის, თირკმლის და ფილტვის დაავადებების რისკს
• ქვეყნის სატრანსპორტო სექტორში მდგომარეობას ავტოპარკის ყოველწლიური ზრდა და მოძველებული ავტომანქანების დიდი რაოდენობა (45%-ზე მეტი 20 წელზე ძველია) ამძიმებს. 2019 წლიდან ამოქმედდა სრულად ტექდათვალიერება, თუმცა ინსპექტირება არ ითვალისწინებს ავტომანქანის გამონაბოლქვ აირებში ძირითადი დამაბინძურებლების, და უმთავრესად, აზოტის დიოქსიდისა და მყარი ნაწილაკების შემცველობის კონტროლს, რაც სისტემის მნიშვნელოვანი სისუსტეა
• შსს–ს არ აქვს ისეთი მანქანების გამოვლენის ეფექტური მექანიზმი, რომელთაც, ერთჯერადი ხელოვნური ჩარევის შედეგად, გავლილი აქვს პერიოდული ტექნიკური ინსპექტირება, თუმცა მაინც აფრქვევს მავნე ნივთიერებებს
• დედაქალაქში ეტაპობრივად ხდება მუნიციპალური ტრანსპორტის ახლით ჩანაცვლება, თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ავტობუსები მოიხმარს დიზელის საწვავს, რომლის ხარისხიც საქართველოში არ შეესაბამება ევროკავშირის სტანდარტს და ტექნიკური გამართულობის მიუხედავად, დაბინძურების საფრთხეს ქმნის.
• რაც შეეხება საწვავის ხარისხზე განხორციელებულ მონიტორინგს, 2016 წელს სინჯები აღებული და შეფასებული იქნა მხოლოდ 9 ავტოგასამართი სადგურიდან, ხოლო 2017 წელს - 18 სადგურიდან, რაც ძალიან მცირე რიცხვია. მართალია, 2018 წელს შემოწმდა 143 ავტოგასამართი სადგური, თუმცა მათგან 136 ობიექტიდან აღებული იქნა მხოლოდ ბენზინის სინჯები და მასში მხოლოდ ტყვიის შემცველობა განისაზღვრა. ამდენად, არც გასულ წელს ჩატარებული მონიტორინგი შეიძლება იქნეს მიჩნეული ეფექტური ზედამხედველობის ფორმად.
• სამშენებლო პროცესში მყარი ნაწილაკების ჰაერში გაფრქვევას განაპირობებს ისეთი საქმიანობები, როგორებიცაა: დემონტაჟი, ბეტონის, ბურღვა, ქვიშის დაყრა, შედუღება, შეუფუთავი სამშენებლო მოედნებიდან მტვრის გაფრქვევა და სხვა. სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ამ მიმართულებით უმოკლეს ვადებში გადაიდგას შესაბამისი ნაბიჯები და მოხდეს ერთის მხრივ ამ პროცესის მკაცრი რეგულირება და მეორეს მხრივ დადგინდეს მკაცრი პასუხისმგებლობა ამ წესების დარღვევისათვის.
სპეციალურ ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ქვეყანაში ჰაერის დაცვის სფეროში მოქმედი სამართლებრივი ჩარჩო სრულად არ ასახავს საქართველოს მიერ ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებით ნაკისრ ვალდებულებებს; ამ დრომდე დანერგილი არ არის სამეწარმეო საქმიანობიდან მომდინარე ჰაერის დაბინძურების შემცირებისა და პრევენციის ქმედითი ბერკეტები; ატმოსფერული ჰაერის დამაბინძურებელი ძირითადი წყაროები (მრეწველობა, ენერგეტიკა, მშენებლობა, სოფლის მეურნეობა) არ ექცევა ქმედითი გარემოსდაცვითი რეგულაციების ქვეშ, ხოლო ჰაერის დაცვის სფეროში დადგენილი ცალკეული სანქციები ვერ უზრუნველყოფს რეგულაციების განგრძობითი უგულებელყოფის პრევენციას.
მიუხედავად იმისა, რომ რისკების შემცირებას ხელს უწყობს მწვანე ურბანული სივრცეები, ერთ სულ მოსახლეზე გამწვანების მაჩვენებელი ქუთაისში დაახლოებით 8 მ2-ს შეადგენს, ბათუმსა და რუსთავში 5-6 მ2-ს, თბილისში კი დღემდე არ არის განსაზღვრული. ევროპის განვითარებულ ქვეყნებში ერთ სულ მოსახლეზე გამწვანების მაჩვენებელი ძირითადად 25 მ2-ს აღემატება.
ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების შემცირებისა და პრევენციისთვის სახალხო დამცველმა საქართველოს პარლამენტს, მთავრობას, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს და თბილისის მუნიციპალიტეტს – როგორც საკანონმდებლო, ისე პოლიტიკის დონეზე, დროული და ქმედითი ღონისძიებების განხორციელების რეკომენდაციებით მიმართა.

Special Report on the Right to Clean Air (Atmospheric Air Quality in Georgia)
On 26 February 2019, Public Defender Nino Lomjaria presented a special report on atmospheric air pollution in Georgia and talked about the importance of the right to clean air, problems in this direction and and the ways of solving the problems.
For the purpose of preparing the report, the Public Defender's Office studied the national legislation, its effectiveness and compliance with international standards, identified the major harmful substances that cause air pollution and their sources, evaluated the atmospheric air pollution monitoring system and response mechanisms.
The case study showed that despite the positive steps recently taken in the country, the protection of atmospheric air remains a challenge, which is caused by many circumstances:
• It is problematic that there is a lack of information about the impact of air pollution on human health in the country, the main reason of which is said to be the existent air quality monitoring system. More precisely, air pollution is studied by 10 observation facilities located in 6 cities, which cannot provide information about the whole country; there is no integrated modeling system; no concentration of all harmful substances, norms of which are regulated by the legislation, is measured. In this regard, it is important that the Center for Disease Control and Public Health works to activate a programme aimed at assessing the impact of air pollution on the health of population
• Apart from harmful substances, such as sulfur dioxide (SO2), nitrogen dioxide (NO2), nitrogen oxides (NOx) and carbon monoxide (CO), dust particulates (PM10, PM2.5) are also very hazardous and affect human health more seriously than any other substance. Ultimately, excess of these substances increase the risk of stroke, tumors, respiratory and cardiovascular diseases, as well as diseases related to liver, kidneys and lungs
• The situation in the transport sector is aggravated by the annual increase in the number vehicles in the country and the high number of old vehicles (more than 45% of vehicles are older than 20 years). Full technical inspection has been launched since 2019, but it does not provide for the control of the existence of major pollutants, and mainly nitrogen dioxide and solid particulates, in the exhaust gas, which is a significant gap of the system
• The Ministry of Internal Affairs does not have an effective mechanism for detecting the vehicles that have passed periodic technical inspection as a result of one-time superficial repair, but still emit hazardous gas
• The municipal transport is gradually replaced by new vehicles in the capital, however, it should be noted that buses use diesel fuel, the quality of which canot meet the EU standards and thus creates a threat of air pollution
• As for the monitoring of fuel quality, samples were examined only in 9 petrol stations in 2016 and 18 - in 2017, which are very low numbers. As for 2018, despite the fact that 143 petrol stations were checked, only petrol samples were taken from 136 of them and only lead level was checked in them. Thus, neither the last year's monitoring can be considered as an effective form of control
• Another cause of air pollution is solid particulates produced by demolition, drilling, welding, concreting, sand, spread of dust from uncovered construction sites, etc. It is vitally important to take appropriate steps in this direction in the nearest future and to strictly regulate the process on the one hand and to impose strict responsibilities for the violation of the rules on the other hand.
It is indicated in the special report that the legal framework in the field of air protection does not fully reflect the obligations undertaken by Georgia under the Association Agreement with the European Union. No effective leverages of the prevention or reduction of air pollution caused by industrial activities have yet been introduced. The main sources of atmospheric air pollution (industry, energetics, construction, agriculture) are not subject to effective environmental regulations and the sanctions in the field of air protection cannot prevent continuous violation of the regulations.
Despite the fact that the risks can be reduced by green urban spaces, green area per capita is about 8 m2 in Kutaisi, 5-6 m2 - in Batumi and Rustavi, while it is unknown in Tbilisi. It should be noted that green area per capita is more than 25 m2 in the developed European countries.
The Public Defender of Georgia has recommended the Parliament, Government, Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Environment Supervision Department, Ministry of Internal Affairs and Tbilisi Municipality to take measures aimed at reducing and preventing atmospheric air pollution both at the legislative and political levels in a timely manner.