პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ანგარიში 2016
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის წლიური ანგარიში მიმოიხილავს დახურული ტიპის დაწესებულებებში, კერძოდ, პენიტენციურ დაწესებულებებში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაქვემდებარებულ ორგანოებში, შშმ პირთა პანსიონატებში ადამიანის უფლებების კუთხით არსებულ მდგომარეობას და ევროკავშირის ქვეყნების ტერიტორიაზე უნებართვოდ მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეების დაბრუნების ერთობლივი ოპერაციის მიმდინარეობისას ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებს.
ანგარიშში პენიტენციურ სისტემასთან დაკავშირებით ხაზგასმულია, რომ არასათანადო მოპყრობის ფაქტების ეფექტიანი გამოძიებისათვის აუცილებელია დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნა, რომლის შესახებაც საქართველოს სახალხო დამცველი მანამდეც არაერთხელ საუბრობდა თავის რეკომენდაციებში. კვლავ გამოწვევად რჩება დინამიკური უსაფრთხოების პრაქტიკაში დანერგვა, მსჯავრდებულთა რეაბილიტაციასა და რესოციალიზაციაზე მიმართული სისტემის შექმნა. ანგარიშში აღნიშნულია ის პრობლემები, რაც დაკავშირებულია პატიმართა შორის ძალადობასთან, კრიმინალურ სუბკულტურასთან, პატიმართა მოწყვლადი ჯგუფების უფლებრივ მდგომარეობასთან, უსაფრთხოებასთან, პენიტენციური დაწესებულებების პერსონალის გადამზადებასთან, ციხეებში არსებულ ფიზიკურ გარემოსთან, სანიტარულ-ჰიგიენურ მდგომარეობასთან, დისციპლინურ სახდელებთან და გარე სამყაროსთან სათანადო კონტაქტის შენარჩუნებასთან.
სამწუხაროდ, კვლავ შენარჩუნებულია წინა წლებში შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში გამოვლენილი უარყოფითი ტენდენციები. არასათანადო მოპყრობისაგან დაცვის კუთხით პრობლემად რჩება დაკავების დროს ძალის გადამეტება, დაკავების შემდგომი ძალადობა, პროცედურული უფლებების უგულვებელყოფა, დოკუმენტაციის არასრულფასოვნად წარმოება, ადვოკატის ხელმიუწვდომლობა, დაკავებულის უფლებების შესახებ ინფორმირების საკითხი, სამედიცინო შემოწმებისას კონფიდენციალურობის პრინციპის დარღვევა და პოლიციის თანამშრომელთა მხრიდან არასათანადო მოპყრობის სავარაუდო ფაქტების არაეფექტიანი გამოძიება.
ევროკავშირიდან საქართველოს მოქალაქეების დაბრუნების ერთობლივი ოპერაციების მონიტორინგთან დაკავშირებით სახალხო დამცველი აღნიშნავს, რომ ფრენის პროცესმა ყველა შემთხვევაში მშვიდ გარემოში ჩაიარა, თუმცა დაფიქსირდა რიგი ხარვეზები დასაბრუნებელ პირთა ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის ესკორტის წევრი ექიმისთვის მიწოდების და დაბრუნების პროცესში ოჯახთან და ახლობლებთან სატელეფონო კონტაქტის უზრუნველყოფის კუთხით.
შშმ პირთა პანსიონატების მონიტორინგის შედეგად გამოვლინდა, რომ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა სადღეღამისო სპეციალიზებული დაწესებულებების ინსტიტუციური მოწყობა, ფსიქო-სოციალური სერვისებისა და პროფესიული კადრების ნაკლებობა და დაბალი პროფესიონალიზმი არსებით გამოწვევებს ქმნის შშმ პირთათვის ინდივიდუალურ საჭიროებებზე მორგებული სერვისის შეთავაზების თვალსაზრისით.
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის წლიური ანგარიში ასევე დეტალურად აღწერს, თუ რა ღონისძიებები გატარდა დაინტერესებულ მხარეებთან კომუნიკაციის, სამუშაო მეთოდოლოგიის გაუმჯობესების, თანამშრომელთა გადამზადებისა და კვალიფიკაციის ამაღლების კუთხით.

The Report of the National Preventive Mechanism 2016
The annual report of National Preventive Mechanism highlights the human rights situation in closed institutions, namely in penitentiary establishments, organs under the Ministry of Internal Affairs and care homes for persons with disabilities, as well as protection of human rights during the joint return operation of Georgian citizens illegally residing in the EU countries.
The report highlights that establishment of effective investigation mechanism is necessary for an independent investigation of ill-treatment in the penitentiary system, which had been repeatedly mentioned by the Public Defender in his recommendations earlier too. Practical implementation of dynamic security, as well as a system oriented to rehabilitation and re-socialization of prisoners, remains a challenge. The report underlines the problems relating to violence among prisoners, criminal subculture, state of rights of vulnerable groups of prisoners, security, training of the personnel of penitentiary institutions, physical environment and hygienic conditions in prisons, disciplinary penalties and proper contact with the outside world.
Unfortunately, the negative trends of previous years are still observed in the system of the Ministry of Internal Affairs. Other problems relating to the protection from ill-treatment is use of excessive force during detention, violence after detention, neglect of procedural rights, inadequate documentation, lack of access to a lawyer, the detainees’ right to be informed of their rights, violation of confidentiality during medical examination and ineffective investigation of alleged ill-treatment by police officers.
The Public Defender noted with regard to the monitoring of the joint return operation of Georgian citizens from the EU countries that in all cases the flights were quiet, although there were a number of flaws concerning the provision of information about the citizens’ health condition to a doctor or telephone contact with family members.
The monitoring of the special care homes of persons with disabilities showed that institutional arrangement of 24-hour specialized facilities, lack of psycho-social services and personnel, as well as their low professionalism, create significant challenges in terms of provision of service oriented to the individual needs of persons with disabilities.
The annual report of the National Preventive Mechanism also describes in detail the measures taken for ensuring communication with stakeholders, improvement of working methodology, staff training and capacity building.