პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ანგარიში 2014
წინამდებარე ანგარიშში მოცემულია პრევენციის ეროვნული მექანიზმის მიერ 2014 წელს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში, პოლიციის განყოფილებებში, დროებითი მოთავსების იზოლატორებში, ფსიქიატრიულ დაწესებულებებსა და მცირე საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლებში ჩატარებული მონიტორინგის შედეგები. აქვე მოკლედ არის მიმოხილული 2014 წელს მიგრანტთა დაბრუნების ერთობლივი ოპერაციის მონიტორინგი. აღსანიშნავია, რომ მიგრანტთა დაბრუნების ერთობლივი ოპერაციის მონიტორინგი პირველად განხორციელდა და, მომავალში, საქართველოს პრევენციის ეროვნული მექანიზმი გააგრძელებს მიგრანტთა არასათანადო მოპყრობისაგან დაცვის მდგომარეობის მუდმივ შეფასებას. სასჯელაღსრულების დაწესებულებებისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაქვემდებარებული ორგანოების მონიტორინგი განხორციელდა ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით. მცირე საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლების მონიტორინგი შესაძლებელი გახდა „ფონდ ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ფინანსური თანადგომით.
საანგარიშო პერიოდში სახალხო დამცველის აპარატის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა საქართველოს სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში განახორციელეს 24 გეგმური და 364 არაგეგმური ვიზიტი, მოინახულეს 3040 პატიმარი. შინაგან საქმეთა სამინისტროს დროებითი მოთავსების იზოლატორებსა და პოლიციის განყოფილებებში განხორციელდა 28 გეგმური ვიზიტი. ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში განხორციელდა 3 გეგმური ვიზიტი. მცირე საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლებში განხორციელდა 44 ვიზიტი. ასევე პირველად მოხდა მიგრანტთა დაბრუნების ერთობლივი ოპერაციის მონიტორინგი (თბილისი - პარიზი - ვარშავა - თბილისი) და შემოწმდა პატიმართა გადასაყვანად განკუთვნილი სატრანსპორტო საშუალებები. მონიტორინგის დროს სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა შეამოწმეს დაწესებულებებში არსებული ფიზიკური გარემო და მოთავსებულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობა. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ამ პირთა მიმართ მოპყრობაზე.

The Report of the National Preventive Mechanism 2014
This report represents activities and monitoring results of National Preventive Mechanism (NPM) in 2014 in penitentiary institutions, police stations, temporary detention isolators, psychiatric institutions and small family-type homes for children. Furthermore, there is a monitoring summary of joint return operation flight of migrants in 2014. It should be noted that, it was for the first time that the joint operation for the return of migrants was conducted. Accordingly, NPM will permanently continue to assess the situation of migrants and examine their protection from ill-treatment in the future. The monitoring of the Penitentiary institutions and agencies under the Ministry of Internal Affairs were conducted by the EU financial support. Monitoring of the small family-type homes for children became possible by the financial support of the “Open Society Georgia Foundation”.
During the reporting period, National Preventive Group under the Public Defender's Office has carried out 24 planned and 364 ad hoc visits to the penitentiary institutions of Georgia, 3040 prisoners were visited. There were 28 planned visits to the police stations and temporary detention isolators, 3 planned visits to the psychiatric institutions and 44 planned visits to the small family-type homes for children. The joint return operation flight (Tbilisi – Paris – Warsaw – Tbilisi) was attended and monitored and the vehicles for transportation of prisoners were inspected. During the monitoring representatives of Public Defender's Office examined the legal status and physical environment of persons placed in institutions. Special attention was paid to the treatment of these individuals.