რეპროდუქციული და სექსუალური ჯანმრთელობის და უფლებების საკითხებზე ეროვნული კვლევის შედეგები
2019 წლის 22 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ რეპროდუქციული და სექსუალური ჯანმრთელობის და უფლებების საკითხებზე, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) მხარდაჭერით მომზადებული ეროვნული კვლევის შედეგები წარმოადგინა.
ღონისძიების გახსნაზე სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ სახელმწიფოს მიერ გადადგმული პროგრესული ნაბიჯების მიუხედავად, კვლავ გვხვდება სისტემური პრობლემები სერვისების ხარისხისა და ხელმისაწვდომობის კუთხით, რომელიც თავის მხრივ სერვისების ფინანსურ მისაწვდომობას, სოციალურ ბარიერებს და ინფორმაციის ნაკლებობას უკავშირდება. ეს ყოველივე კი განსაკუთრებული სიმწვავით აისახება ეთნიკური უმცირესობების, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე, სოფლად მცხოვრები ქალებისა და გოგოების უფლებრივ მდგომარეობაზე; არ არსებობს სისტემური ხედვა მშობიარობის შემდგომ სერვისებთან დაკავშირებით; მოზარდებს არ აქვთ კომპლექსური განათლება, არ ფლობენ სრულყოფილ ინფორმაციას მათ სხეულზე და რეპროდუქციულ ჯანმრთელობაზე, რაც საფრთხის შემცველი ქცევების ალბათობას ზრდის.
თავისი გამოსვლის დასასრულს სახალხო დამცველმა იმედი გამოთქვა, რომ ანგარიშში ასახული მიგნებები და რეკომენდაციები გათვალისწინებული იქნება შესაბამისი კანონმდებლობის, რეგულაციების და პოლიტიკის შემუშავების პროცესში.
გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა ლელა ბაქრაძემ მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას ხაზი გაუსვა ადამიანის უფლებადაცვითი ეროვნული ინსტიტუტების როლს სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების მონიტორინგის პროცესში. მან ასევე ისაუბრა გაეროს მოსახლეობის ფონდის და საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლობის წარმატებულ მაგალითებსა და სამომავლო გეგმებზე.
ღონისძიების მიმდინარეობისას, სახალხო დამცველის აპარატის გენდერის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ანა ილურიძემ და კვლევის მომზადების პროცესში ჩართულმა ექსპერტებმა ლიკა ჯალაღანიამ და ლელა შენგელიამ დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინეს ის ძირითადი მიგნებები, რაც კვლევამ დედათა ჯანმრთელობასა და ოჯახის დაგეგმვის შესახებ სერვისების ხარისხთან და ხელმისაწვდომობასთან, ასევე, ადამიანის სექსუალობის შესახებ კომპლექსურ განათლებასთან დაკავშირებით წარმოაჩინა.
შეხვედრას ესწრებოდნენ სამთავრობო უწყებების, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციებისა და აკადემიის წარმომადგენლები.
კვლევა ჩატარდა გაეროს ერთობლივი პროგრამის „გენდერული თანასწორობისთვის“ ფარგლებში, რომელიც ხორციელდება შვედეთის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით.

National Study on Reproductive and Sexual Health and Rights
On 22 March 2019, Public Defender Nino Lomjaria presented a national study on reproductive and sexual health and rights, which was prepared with the support of the United Nations Population Fund (UNFPA).
At the opening of the event, the Public Defender noted that despite the progressive steps taken by the state, there remain systemic problems in terms of quality and accessibility of services, which lead to unaffordability of services, social barriers and lack of information. All of this has particular impact on the rights situation of ethnic minorities, persons with disabilities, women and girls in rural areas; there is no systemic approach to post-delivery services; children do not have complex education or full information about their body or reproductive health, which increases the risk of hazardous behavior.
At the end of her speech, the Public Defender of Georgia expressed hopes that the findings and recommendations of the report would be taken into consideration in the process of developing relevant legislation, regulations and policies.
Lela Bakradze, Head of UNFPA Georgia, emphasized the role of national human rights institutions in the process of monitoring the sexual and reproductive health and rights. She also talked about successful practices and future cooperation between the United Nations Population Fund and the Public Defender’s Office.
Ana Iluridze, Head of the Gender Department of the Public Defender's Office, as well as experts involved in the study, Lika Jalaghania and Lela Shengelia, presented the key findings relating to the quality and availability of maternal health and family planning services, as well as complex education about human sexuality.
The meeting was attended by representatives of an academy, governmental agencies, international and local organizations.
The study was carried out within the framework of the UN Joint Programme for Gender Equality, which is financially supported by the Swedish Government.