გენდერული თანასწორობა და ქალთა უფლებები
სახალხო დამცველმა არასამთავრობო სექტორის, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლებს 2013 საქართველოს სახალხო დამცველის 2013 წლის ანგარიშის თავის „გენდერული თანასწორობა და ქალთა უფლებები“ წარუდგინა.
2013 წლის მონაცემებით გენდერული თანასწორობის მთავარ გამოწვევად კვლავ რჩება ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში ქალთა მონაწილეობის დაბალი მაჩვენებელი. საქართველოს პარლამენტში ქალთა წარმომადგენლობა 11%, მინისტრთა კაბინეტში 21%, ხოლო ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში – 10%–ია. მიუხედავად იმისა, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად ქალთა წარმომადგენლობა საკანონმდებლო ორგანოში 5%–ით გაიზარდა, საქართველო კვლავ რჩება იმ ქვეყნებს შორის, სადაც გადაწყვეტილების მიღების დონეზე ქალთა წარმომადგენლობის დაბალი მაჩვენებელია.
2013 წელს ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობის ხელშეწყობისთვის საკანონმდებლო დონეზე გარკვეული ნაბიჯები გადაიდგა. საქართველოს ორგანულ კანონში მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ დამატება ითვალისწინებს დაფინანსებაზე 30%–ის ოდენობით დანამატს, თუ პარტიის მიერ წარდგენილ პარტიულ სიაში კანდიდატთა ყოველ ათეულში განსხვავებული სქესი სულ მცირე 30%-ით იქნება წარმოდგენილი. 2014 წელს დამტკიცდა საქართველოში გენდერული თანასწორობის პოლიტიკის განხორციელების ღონისძიებათა 2014–2016 წლების სამოქმედო გეგმა, რომლის ერთ–ერთი მიზანი ქალთა პოლიტიკური მონაწილეობის ხელშეწყობაა. მნიშვნელოვანი ნაბიჯია, ასევე, გენდერული თანასწორობის საკითხებზე მრჩევლის პოზიციის შემოღება ინსტიტუციურ დონეზე.
2013 წელს სახალხო დამცველის აპარატში შეიქმნა გენდერული თანასწორობის დეპარტამენტი. აღსანიშნავია, რომ სახალხო დამცველის აპარატი მოწინავე ინსტიტუტია ქალთა თანამდებობრივი დაწინაურების მაჩვენებლით.
2013 წლის მდგომარეობით ქალთა ეკონომიკური აქტივობისა და ქვეყნის ეკონომიკურ ცხოვრებაში მონაწილეობის კუთხით „გენდერული უთანასწორობის გლობალური ინდექსის“ მონაცემებით, საქართველო 136 ქვეყანას შორის 64-ე ადგილს იკავებს. ამავე მონაცემებით, საქართველომ წინა წლებთან შედარებით, პროგრესის ნაცვლად უკანა პოზიციაზე გადაინაცვლა. ასევე საგანგაშოა მდგომარეობა თანაბარი ღირებულების შრომის თანაბარი ანაზღაურების მაჩვენებლის მიხედვით.
მისასალმებელია 2013 წელს შრომის კოდექსში განხორციელებული ცვლილებები, რომლის თანახმად, გაიზარდა ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო შვებულების ხანგრძლივობა და ანაზღაურება.
2013 წელს, საქართველოს სახალხო დამცველისთვის ცნობილი გახდა ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან ორსულ ქალთა გათავისუფლების ფაქტები. ისინი, უმეტეს შემთხვევაში, პირადი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლდნენ, რის გამოც ვერ მოხერხდა პრობლემის სამართლებრივი გადაწყვეტა. აღნიშნულის თაობაზე ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებმა არ გაითვალისწინეს სახალხო დამცველის რეკომენდაცია. ხშირია შემთხვევები, როდესაც შესაძლო ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის შვებულებისგან თავის ასარიდებლად, ქალს უარს ეუბნებიან დასაქმებაზე. ასევე, ხშირია სექსუალური შევიწროვების შემთხვევები დასაქმების ადგილზე, თუმცა აღნიშნული კვლავ ტაბუდადებულ თემად რჩება, მასზე არ საუბრობენ და არც შესაბამისი რეაგირება მოჰყვება.
2013 წელი კვლავ დატვირთული იყო ოჯახში ძალადობის შემთხვევებით. სსიპ - „112“-ის გადაუდებელი დახმარების ოპერატიული მართვის ცენტრში რეგისტრირებული შემთხვევებიდან დაფიქსირდა ძალადობის შემდეგი მონაცემები: ფიზიკური - 139; ფსიქოლოგიური - 188; ეკონომიკური - 18 და იძულება - 13. სექსუალური ძალადობის არცერთი ფაქტი არ დაფიქსირებულა.
სახალხო დამცველის აპარატში შემოსული განცხადებების შესწავლის შემდეგ გამოვლინდა პრობლემები ოჯახში ძალადობის შემთხვევებზე მიღებული ადმინისტრაციულ–სამართლებრივი ზომების, დამცავი და შემაკავებელი ორდერების, შესრულებისა და მათი მონიტორინგის ეტაპზე. რიგ შემთხვევებში, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ვერ უზრუნველყო ეფექტური ღონისძიებების გატარება.
2013 წელს სახალხო დამცველისათვის ცნობილი გახდა საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში ქალთა შევიწროების ფაქტების შესახებ, რაც გამოხატული იყო მათი ღირსების შეურაცხმყოფელ ქმედებებში.
2011 წლის ოქტომბრიდან 2013 წლის იანვრამდე საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლებში საბაზო საფეხურის დასრულებამდე 7367 გოგონამ შეწყვიტა განათლების მიღება. გოგონათა მიერ სკოლის მიტოვების ძირითადი მიზეზი ქორწინებაა, რაც ზოგ შემთხვევაში თავად არასრულწლოვნის, რიგ შემთხვევებში - მისი მშობლების გადაწყვეტილებაა.
საქართველოს კანონმდებლობა არ იძლევა მარტოხელა დედის სტატუსის განმარტებას და შესაბამისად, ქვეყანაში მათ დასახმარებლად არც სახელმწიფო პროგრამები მოქმედებს. საქართველოში მარტოხელა დედობა უკავშირდება არა მხოლოდ მამის მხრიდან პასუხისმგებლობისთვის თავის არიდებას, არამედ საზოგადოებისა და სახელმწიფოს მხრიდან გულგრილობას. არანაკლები პრობლემის წინაშე დგანან მრავალშვილიანი დედები. მნიშვნელოვანია, სახელმწიფოს მხრიდან გატარდეს შესაბამისი ღონისძიებები მარტოხელა და მრავალშვილიანი დედების ხელშესაწყობად სოციალურ და ეკონომიკურ სფეროებში.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს კანონმდებლობა არ არის დისკრიმინაციული ლგბტ პირთა მიმართ, მისი პრაქტიკაში განხორციელება არ იძლევა უფლებადაცვის ადეკვატურ გარანტიებს. ლგბტ პირები ხშირ შემთხვევაში არ მიმართავენ სამართალდამცავ ორგანოებს დარღვეული უფლების აღსადგენად, რადგან არ აქვთ ნდობა და ფიქრობენ, რომ მიმართვის შემთხვევაში გახდებიან ჰომოფობიური დამოკიდებულების მსხვერპლი სამართალდამცავი უწყებების მხრიდან. ხშირია ლგბტ პირთა მიმართ ოჯახში ძალადობის შემთხვევები, რაც მათ აიძულებთ, დამალონ ინფორმაცია გენდერული იდენტობისა და სექსუალური ორიენტაციის შესახებ. მაშინ, როდესაც საზოგადოება დასაშვებად მიიჩნევს ჰეტეროსექსუალი წყვილების ურთიერთობის საჯარო გამოხატულებას, ლგბტ პირების შემთხვევაში აღნიშნული ფაქტი მათ მიმართ ძალადობის მიზეზი ხდება.
2013 წლის 17 მაისს ჰომოფობიასა და ტრანსფობიასთან ბრძოლის საერთაშორისო დღეს დაგეგმილი აქცია დაარბიეს პარალელური აქციის მონაწილეებმა, რომელთა მიზანი არა აქციის ხელშეშლა, არამედ აქციის მონაწილეთა მიმართ ფიზიკური ანგარიშსწორება იყო. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო რამდენიმე დღით ადრე იყო ინფორმირებული ზემოაღნიშნული აქციებისა და იმ მოსალოდნელი საფრთხეების შესახებ, რომელსაც შესაძლოა ადგილი ჰქონოდა, ლგბტ და მათი მხარდამჭერი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს არ მიეცათ საშუალება, ესარგებლათ კონსტიტუციით მათთვის მინიჭებული შეკრების თავისუფლებით. პარალელური აქციის მონაწილე 4 პირის მიმართ გამოყენებული იქნა ადმინისტრაციული ჯარიმა. 5 პირს, მათ შორის, ორ სასულიერო პირს წარედგინა ბრალი სისხლის სამართლის წესით (1 სასულიერო პირს ბრალდება მოეხსნა).
საქართველოში ლგბტ ადამიანთა მდგომარეობის ამსახველი კვლევები და ანგარიშები ერთხმად აღიარებენ, რომ ტრანსგენდერი ადამიანების საჭიროებები არასაკმარისადაა გათვალისწინებული კანონმდებლობაში, რაც ზოგ შემთხვევაში, მათი ფუნდამენტური უფლებების დარღვევით სრულდება.

Gender Equality and women’s rights
The Public Defender has presented the chapter of his report “Gender Equality and Women’s Rights” for 2013 to the NGOs’ sector, international organizations and governmental bodies.
According to the data for 2013, the key challenge for gender equality is low rate of women’s involvement into political life of the country. Women’s share in the parliament is 11 %, 21 % - in the Cabinet of Ministers and 10 % - in local self-government bodies.
Despite of the fact that after the Parliamentary Elections of 2012 women’s representation in the legislative body increase by 5%, Georgia still remains in the list of the countries where women’s representation on a decision-making level is still low.
The legal arrangement measures taken in 2013 for facilitation of women’s political participation are worth mentioning. The amendment of organic law of Georgian on political unions of citizens provided for additional 30% on party funding in case if in the party list submitted by the party, 30% of every ten members would be opposite sex. In 2014, as a result of interagency cooperation, 2014-2016 Action Plan of the activities for implementation of gender equality policy has been elaborated; one of the key objectives of this action plan is to facilitate women’s political participation. An important step towards gender mainstreaming was introduction of the position of the advisor on gender equality issues at the institutional level.
In 2013, the department of gender equality was established at the Office of Public Defender; this initiative makes the Office of Public Defender number one state institute, which established a structural unit dedicated to gender equality.
As of 2013, women’s economic activity and participation in economic life of the country is very low. According to the data of “Global Gender Gap Index” Georgia holds 64th position among 136 countries. According to the same source, instead of progressing, Georgia is regressing in comparison to the previous years; According to the data from the same source, according to the index of equal pay for equal work, the situation is alarming.
Legislative initiatives of 2013, aimed at improvement of women’s labor rights are worth welcoming. In particular, the term of leave and remuneration for pregnancy, maternity and child care increased;
According to the data of the Ministry of Internal Affairs, total number of domestic conflict calls/reports received by the operational management center of LEPL “112” emergency assistance during the year of 2013; among the registered cases, following indicators of violence were registered: physical - 139; psychological - 188; economic – 18 and coercive - 13. There were no facts of sexual violence.
After the study of the statements applied in the Office of Public Defender, revealed many problems domestic conflict with monitoring of administrative - legal measures, restraining and protective orders. In some cases, the Ministry of Internal Affairs has failed to provide effective measures.
In 2013 Public Defender found out about the facts of harassment of women in public places, which was demonstrated in degrading acts against them;
According to the information provided in the report, as per the data of the Ministry of Education and Science of Georgia, 7367 girls from public and private schools ceased basic education course during the period of October 2011-January 2013; in most cases the reason was early marriage. Despite of the recommendations provided in the report, the issue of early marriage is still very urgent and unfortunately, no effective steps have been yet taken.
Georgian law does not give a definition of a status of a single mother, and therefore, there are no state programs to support them. The “single mother” is a person who has never had a husband or is a widow and has a child (children). The problem of general nature is that single motherhood in Georgia is linked not only to paternal ignorance of a child and evasion of responsibility, but also social and state’s indifference. On the one hand, society’ stereotypical attitude and on the other hand - the government's lack of assistance programs result in extremely severe material and legal condition of single mothers.
Despite of the fact that Georgian legislation is not discriminatory towards LGBT persons, its practical enforcement does not ensure adequate legal guarantees. The incidents of discrimination of LGBT persons in labor, health, social and economic relations are quite frequent. They suffer violence and unequal treatment in different areas of life, in families and communities. In most cases they do not apply to law enforcement for restoration of infringed rights, as they have no trusts and believe that if they apply to police, they will become victims of homophobic treatment. There are frequent cases of domestic violence against LGBT persons. It forces them to conceal their gender identity and sexual orientation. Community finds public demonstration of heterosexual relations admissible, but in case of LGBT, such demonstration becomes reason of violence against them. Jobs, friends, families – these are the places where have to hide their identity. The attitude of family members is often negative and there are forceful attempts aimed at change of their identity and orientation. Studies show that the members of LGBT groups often become victims of both physical and psychological violence from their family members.
On May 17, the international day of fight against homophobia and transphobia, the rally was attacked and dispersed by the participants of parallel rally, including members of church; their aim was not to impede the rally but rather to physically attack and punish the participants. Despite of the fact that the Ministry of Internal Affairs of Georgia was given several-days prior notice about the parallel rallies planned to be held in one and the same area, and was warned about possible threats that might have occurred, LGBT persons and their supporters were not allowed to exercise the right granted by the constitution - right to assembly. At the outset of the rally patrol police was mobilized in the area; the cordon was arranged, but police could not maintain the cordon. 4 participants of parallel rally were imposed administrative penalty in amount of GEL 100 each. Criminal charges were brought against 5 persons, including two clergymen (charges against one clergyman were dropped).