სახალხო დამცველმა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მიმართა
2018 წლის 18 იანვარს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ გ.ო.-ს საქმეზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მიმართა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს, რადგან მიიჩნია, რომ პირველი ინსტანციის სასამართლოს განაჩენით შესაძლოა, ადგილი ჰქონდეს საქართველოს კონსტიტუციის, ევროპის საბჭოს „ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციისა“ და საქართველოს სისხლის სამართლის მატერიალური და საპროცესო კანონმდებლობის დებულებათა საწინააღმდეგოდ:
• ზოგადი და სპეციალური მუხლებით მსჯავრდების გამო დანაშაულთა სიმრავლის ხელოვნურად შექმნას და პასუხისმგებლობის შესაბამის დამძიმებას
• განაჩენში გამოთქმული ვარაუდის დასადასტურებლად დაუშვებელი მტკიცებულების ბრალდებულის საწინააღმდეგოდ გამოყენებას
• მტკიცებულებათა შეფასების თვალსაზრისით დაუსაბუთებელ გადაწყვეტილებას, რომელიც დაკავშირებულია სახალხო დამცველის მანდატთან.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ აუცილებელია საქართველოს კანონმდებლობითა და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეცედენტული სამართლით დადგენილ ადამიანის უფლებათა სტანდარტებზე ყურადღების გამახვილება და მათი შესაბამისად ასახვა სასამართლოს განაჩენში.
საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ სააპელაციო სასამართლომ საჩივრის განხილვის ფარგლებში უნდა იმსჯელოს ზემოაღნიშნულ გარემოებებზე და წარმოადგინოს დასაბუთებული პოზიცია განსახილველ საკითხებზე, ვინაიდან გ.ო.-ს სააპელაციო საჩივარში მითითებული გარემოებების გადაწყვეტა უშუალო გავლენას ახდენს როგორც ამ კონკრეტულ საქმეში ინდივიდის უფლებებისა და თავისუფლებების უზრუნველყოფაზე, ასევე, სასამართლოს შემდგომი პრაქტიკის განვითარებაზე.

On January 18, 2018, Public Defender Nino Lomjaria filed amicus curiae brief with Tbilisi Court of Appeals in connection with the case of G.O. as she considered that in contrast with the Constitution of Georgia, the Council of Europe’s Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms and the material criminal and procedural laws of Georgia, the judgment of the first instance court might cause:
- Artificial creation of the multitude of offenses due to the conviction under general and special articles and toughening of the responsibility
- Use of inadmissible evidence against the defendant in order to prove the assumption expressed in the judgment
- An unsubstantiated judgment in terms of assessment of evidence, which is related to the mandate of the Public Defender.
The Public Defender of Georgia considers that it is necessary to focus on the human rights standards established by the Georgian legislation and the case-law of the European Court of Human Rights and to properly reflect them in the judgment.
The Public Defender considers that the Court of Appeals should take the abovementioned circumstances into account within the framework of considering the compliant and present a substantiated position on the issues in question, as the resolution of the circumstances indicated in G.O.’s appeal directly affect the individual's rights and freedoms in this particular case, as well as the development of the court's further practice.