რეკომენდაცია ბავშვთა მიმართ სექსუალური ძალადობის პრევენციის, მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარებისთვის სპეციალური სამოქმედო გეგმის შემუშავების შესახებ
2018 წლის 6 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს მთავრობას, ქვეყანაში არასრულწლოვანთა მიმართ სექსუალური ძალადობის შემთხვევათა პრევენციის, ბავშვთა დაცვისა და დროული დახმარებისთვის შემუშავდეს შესაბამისი სამოქმედო გეგმა და რეაბილიტაციის კონცეფცია.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად იკვლევს ბავშვთა ძალადობისგან დაცვის კუთხით ქვეყანაში არსებულ პრობლემებსა და „სექსუალური ექსპლუატაციისა და სექსუალური ძალადობისგან ბავშვთა დაცვის შესახებ“ ევროპის საბჭოს კონვენციის ეროვნულ დონეზე განხორციელების საკითხებს.
შესწავლის შედეგად იკვეთება, რომ განსაკუთრებულ პრობლემად რჩება სექსუალური ძალადობის ფაქტებზე უწყებების მხრიდან დროული და ეფექტიანი რეაგირების გატარება; დროულად ვერ ხდება დაზარალებულ ბავშვთა გამოვლენა, ვერ ხორციელდება მსხვერპლთა ფსიქო–სოციალური რეაბილიტაცია და მათი საგანმანათლებლო და სოციალურ სივრცეში ჯეროვანი ინტეგრაცია.
სახელმწიფოს ამ დრომდე არ აქვს შემუშავებული კონკრეტული სამოქმედო გეგმა და რეაბილიტაციის კონცეფცია ბავშვების არასასურველი სექსუალური ხასიათის ქმედებებისგან დასაცავად. იკვეთება ასევე ბავშვებთან მომუშავე სპეციალისტების, განსაკუთრებით პედაგოგებისა და სოციალური მუშაკების კვალიფიკაციის ამაღლების საჭიროება სექსუალური ძალადობის ნიშნების და შემთხვევების დროულად გამოსავლენად.
ამ ფონზე, ქვეყანაში მაღალია ბავშვის სქესობრივი თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ მიმართული ქმედებების რიცხვი. საქართველოს მთავარი პროკურატურის ინფორმაციით, 2016–2017 წლებში, ბავშვთა მიმართ სექსუალური თავისუფლებისა და ხელშეუხებლობის წინააღმდეგ მიმართულ 353 შემთხვევაზე დაიწყო სისხლისსამართლებრივი დევნა, ხოლო დაზარალებულის სტატუსი მიენიჭა 395 არასრულწლოვანს. სექსუალური ძალადობის შემთხვევების მაღალი მაჩვენებლის მიუხედავად, საზოგადოებაში კვლავ დაბალია ინფორმაცია ბავშვის ამ სახის ძალადობისაგან დაცვის მექანიზმების შესახებ.
მიუხედავად იმისა, რომ ბავშვთა მიმართ სექსუალური ძალადობის შემთხვევების რაოდენობა საკმაოდ მაღალია, სოციალური მომსახურების სააგენტოს რეგიონებში დაზარალებულ ბავშვებთან მომუშავე ფსიქოლოგთა რიცხვი არაპროპორციულად მცირეა და საჭიროებებზე ნაკლებად არის ორიენტირებული. რეგიონული მასშტაბით, სააგენტოს წარმომადგენლობებს ჰყავს მხოლოდ ერთი ფსიქოლოგი, ხოლო ქვეყნის მასშტაბით - 11.
სახალხო დამცველის რეკომენდაციით, აუცილებელია პასუხისმგებელმა უწყებებმა დროულად შეიმუშაონ სექსუალური ძალადობის მსხვერპლი ბავშვებისათვის რეაბილიტაციის კონცეფცია და კონკრეტული სამოქმედო გეგმა, ბავშვთა სექსუალური ძალადობისგან დაცვის უზრუნველსაყოფად; ამასთან, სამოქმედო გეგმის ფარგლებში უნდა ჩამოყალიბდეს კონკრეტული მექანიზმები სექსუალური ძალადობის შედეგად დაზარალებულ არასრულწლოვანთა საგანმანათლებლო პროცესში ინტეგრაციის, მათი ფსიქოლოგიური რეაბილიტაციისა და სათანადო სერვისებზე დროული და ხარისხიანი ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად.
ასევე მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოებისა და განსაკუთრებით ბავშვთა და მშობელთათვის ხელმისაწვდომ ფორმატში აქტიურად განხორციელდეს საინფორმაციო კამპანიები უფლებადაცვითი მექანიზმების შესახებ; სისტემურად უნდა მოხდეს ბავშვებთან მომუშავე პროფესიონალთა გადამზადება ძალადობის იდენტიფიცირების, ცნობიერების ამაღლების, მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების სფეროებში.

Recommendation on Development of Special Action Plan for Prevention of Sexual Abuse of Children, and Protection of and Assistance to Victims
On July 6, 2018, Public Defender Nino Lomjaria issued a recommendation for the Government of Georgia to elaborate a relevant action plan and rehabilitation concept for the prevention of sexual abuse of children, and protection of and timely assistance to children in the country.
The Public Defender’s Office of Georgia actively examines the issues related to the protection of children from abuse and implementation of the Council of Europe Convention on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse at the national level.
As a result of studying the issue, it has become clear that timely and effective response to the cases of sexual abuse by state agencies remains a special problem; child victims cannot be timely identified, psycho-social rehabilitation of the victims and their proper integration into educational and social space cannot be ensured.
The state has not yet developed a specificaction plan or concept of rehabilitationto protect children from unwanted sexual behavior. It is also necessary to increase the qualifications of specialists working with children, especiallyteachers and social workers, in order to timely detect signs and cases of sexual abuse.
The number of actions against the child's sexual liberty and inviolability is high. According to the Prosecutor's Office of Georgia,in 2016-2017, criminal proceedingswere launched in353 cases ofactions againstsexual liberty and inviolabilityofchildren, while395 juveniles were grantedthevictim’sstatus.Despite the high rate of sexual abuse, there is still little information on the mechanisms for protecting childrenfrom this kind of violence.
Although the number of cases of sexual abuse against children is quite high, the number of Social Service Agency’s psychologists working with children in the regions is disproportionately low and less focused on the needs. The Agency's representations have only 1 psychologist in the regions and 11 - across the country.
The Public Defender recommends the responsible agencies to timely develop a concept of rehabilitation for victims of sexual abuse and a specific action plan to ensure protection of children from sexual abuse; In addition, mechanisms should be developed within the framework of the action plan in order to ensure integration of victims of sexual abuse in the educational process, their psychological rehabilitation and timely and quality access to appropriate services.
It is also important to ensure active information campaigns on the protection mechanisms for the public, especially for children and parents; professionals working with children should be systematically trained in the field of identification of violence, awareness raising, protection of and assistance to victims.