სახალხო დამცველის რეკომენდაცია საერთო სასამართლოებს
2012 წლის 10 იანვარს საქართველოს სახალხო დამცველის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის ცენტრის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ თბილისის საქალაქო სასამართლოში, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაცია „დამოუკიდებელი ცხოვრების ახალგაზრდული ცენტრის“ აღმასრულებელი დირექტორის, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის, კობა ნადირაძის სარჩელის საფუძველზე გამართულ სასამართლო სხდომაზე დასწრების მიზნით.
სასამართლოში ვიზიტის დროს სახალხო დამცველის წარმომადგენლებისთვის ცნობილი გახდა მოქალაქე კობა ნადირაძისა და სასამართლო პროცესზე დასწრების მსურველი სხვა მოქალაქეების, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების უფლებების დარღვევის შესახებ.
კერძოდ, მოქალაქე კობა ნადირაძემ და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე სხვა პირებმა ვერ შეძლეს სასამართლო სხდომაზე დასწრების მიზნით შენობის მე–6 სართულზე გადაადგილება, რადგან სასამართლოს შენობა სრულად არ არის ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საჭიროებისათვის.
იმის მიუხედავად, რომ სასამართლო შენობის სართულებზე გადაადგილება შესაძლებელია ლიფტის საშუალებით, სხდომის დარბაზში მოხვედრის მიზნით დამატებით საჭიროა კიბის უჯრედით სარგებლობა. აღნიშნულ მონაკვეთზე მობილობის შეზღუდვის მქონე პირისათვის დამოუკიდებლად გადაადგილება შეუძლებელია.
საქართველოს კონსტიტუციის 42- ე მუხლის თანახმად, ,,ყოველ ადამიანს უფლება აქვს თავის უფლებათა და თავისუფლებათა დასაცავად მიმართოს სასამართლოს.“ აღნიშნული დებულება თავის თავში გულისხმობს სახელმწიფოს ვალდებულებას გაატაროს ყველა საჭირო ღონისძიება რათა სასამართლო ხელმისაწვდომი იყოს ყველა დაინტერესებული პირისათვის.
სასამართლოზე ხელმისაწვდომობა მოიცავს არა მხოლოდ პირის შესაძლებლობას დავის საწარმოებლად მიმართოს სასამართლოს, არამედ სასამართლოს ტერიტორიულ და ფიზიკურ ხელმისაწვდომობასაც.
2011 წლის საპარლამენტო ანგარიშში საქართველოს სახალხო დამცველი საუბრობდა პრობლემაზე, რომელიც შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე იმ პირთათვის რომლებიც ეტლით გადაადგილდებიან სასამართლოზე ხელმისაწვდომობას უკავშირდება და საერთო სასამართლოებს მისცა შესაბამისი რეკომენდაცია.
ზემოაღნიშნულმა ფაქტმა კიდევ ერთხელ აქტუალური გახადა სასამართლო შენობების ხელმისაწვდომობის პრობლემა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის. შესაბამისად, საქართველოს სახალხო დამცველი საერთო სასამართლოებს მიმართავს რეკომენდაციით, უზრუნველყონ სათანადო ღონისძიებების გატარება, რათა სასამართლო (მათ შორის სასამართლო სხდომის დარბაზები) ფიზიკურად ხელმისაწვდომი გახდეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის. აღნიშნული პრობლემის მოგვარებამდე სასამართლო სხდომების ჩატარებისას გათვალისწინებული იყოს ზემოაღნიშნული გარემოება და სასამართლო სხდომები გაიმართოს იმ დარბაზებში, სადაც უზრუნველყოფილი იქნება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა (მხარეთა ) დასწრება.

Recommendation of Public Defender of Georgia to the Common Courts
On January 10, 2013 Representatives of the Centre for Disability Rights of the Office of Public Defender of Georgia visited Tbilisi City Court in order to attend the hearing of the case of Koba Nadiradze, a person with disability and an executive director of the “Youth Centre for Independent Life”, NGO working on disability issues.
During the visit, representatives of the Public Defender found violations of rights of Koba Nadiradze and other individuals, willing to attend the hearing.
In particular, in order to attend the hearing, Koba Nadiradze and other persons with disabilities could not move to the 6th floor, due to the fact that the building of the Court is not fully adapted to the needs of persons with disabilities.
In spite of the fact that replacement on different floors of the building is possible by the elevator, it is also necessary to use stairs in order to get into the court room. It is impossible for the person with limited mobility to move independently in this area.
According to the Constitution of Georgia, Article 42, “everyone has the right to apply to a court for the protection of his/her rights and freedoms”. This norm implies the obligation of the State to undertake necessary measures in order to ensure the access to the Court for every interested individual.
Access to the court encompasses not only the possibility of an individual to address the court for examining his/her case, but also physical and territorial access to the court.
Public Defender of Georgia discussed the problem relating to access to the court for those persons with disabilities who move with the wheelchairs and addressed the Common Courts with subsequent recommendation in his Annual Parliamentary Report of 2011.
The abovementioned fact once again illustrated the actuality of the problem relating to the access to the court buildings by persons with disabilities. Therefore, Public Defender of Georgia addresses Common Courts with the recommendation to undertake relevant measures in order to make the Court (including court rooms) physically accessible for persons with disabilities. Before settling this problem, Public Defender of Georgia recommends to take the abovementioned situation into consideration and to arrange court hearings, involving persons with disabilities (parties), in those court rooms where their attendance will be ensured.