სახალხო დამცველის რეკომენდაცია თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარეს
„საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21–ე მუხლის „დ“ ქვეპუნქტის თანახმად, სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს თავმჯდომარეს განიხილოს თბილისის საქალაქო სასამართლოს აპარატის თანამშრომელთა ქმედებებში შესაძლო დისციპლინური გადაცდომის ნიშნების არსებობის საკითხი.
2011 წლის 16 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართა მსჯავრდებულების შალვა და ლაშა შანიძეების ადვოკატმა მაია ახალაძემ. განმცხადებლის განმარტებით, თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2011 წლის 15 მარტს წარუდგინა მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პირების დაცვის ორდერები და ითხოვდა საქმის მასალების გაცნობას. განმცხადებელი ასევე აღნიშნავდა, რომ მას არ მიეცა შესაძლებლობა გაცნობოდა საქმის მასალებს და მონაწილეობა მიეღო სასამართლოს მიერ საქმის განხილვაში. აღნიშნული დასტურდება თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატისათვის მიწოდებული სასამართლო სხდომის ოქმით.
როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობა ითვალისწინებს ბრალდებულის უფლებას მისი ინტერესები დაიცვას მის მიერ შერჩეულმა ადვოკატმა. საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის (1998 წლის რედაქცია) 82–ე მუხლის თანახმად, „სისხლის სამართლის საქმეში მონაწილეობისათვის დასაშვებად ადვოკატი პროცესის მწარმოებელ ორგანოს წარუდგენს ადვოკატთა კოლეგიის, ფირმის, ბიუროს ორდერსა და თავის მოწმობას.“
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, დაუდგენელია ეცნობა თუ არა ადვოკატ მ.ახალაძეს შალვა და ლაშა შანიძეების ბრალდების სისხლის სამართლის საქმის განხილვის თარიღი და დრო.
სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს აპარატის თანამშრომლების მხრიდან შესაძლოა ადგილი ჰქონდეს სამსახურებრივ მოვალეობათა არაჯეროვან შესრულებას, რაც „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის თანახმად წარმოადგენს დისციპლინურ გადაცდომას.

The Public Defender’s recommendation to the Chairman of the Tbilisi City Court
In accordance with Paragraph D of Article 21 of the Georgian Organic Law on the Public Defender of Georgia, the Public Defender has addressed the Chairman of the Tbilisi City Court with a recommendation to review the issue of possible signs of minor disciplinary violations in the actions of members of the staff of the Tbilisi City Court.
On November 16, 2011, the Public Defender received an application of Maia Akhaladze, the lawyer of convicts, Shalva and Lasha Shanidze. The applicant noted that she had submitted defense warrants for the persons under her defense to the Tbilisi City Court on March 15, 2011, demanding that she be acquainted with the case materials. The applicant also pointed out that she had not been allowed to get acquainted with the case materials and take part in the hearing in the court. The aforementioned is confirmed by the protocol of the court hearing submitted by the Tbilisi Court of Appeals to the Office of the Public Defender of Georgia.
As you are informed, the criminal law legislation of Georgia provides for the defendant’s right to have his/her interests protected by a lawyer of his/her choice. According to Article 82 of the Code of Criminal Procedure of Georgia (the 1998 wording), “The lawyer shall submit a warrant of a bar association or a legal firm or bureau and his/her certificate to the body conducting the trial in order to be allowed to participate in the legal proceedings of the criminal case.”
Proceeding from the aforementioned, it is yet to be established whether the lawyer, M. Akhaladze, was notified of the time and date of the hearing of the criminal case of Shalva and Lasha Shanidze.
The Public Defender considers that members of the staff of the Tbilisi City Court may have fulfilled their official duties inappropriately, which, in accordance with the Georgian Law on Public Service, constitutes a minor disciplinary violation.