სახალხო დამცველის რეკომენდაცია აღსრულების ეროვნული ბიუროს თავმჯდომარეს
„საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21–ე მუხლის თანახმად, საქართველოს სახალხო დამცველი რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიუროს თავმჯდომარეს ნიკა მელიას, მსჯავრდებული გიორგი წიკლაური სრულად უზრუნველყოს 2010 წლის 30 ნოემბრის და 2010 წლის 20 დეკემბრის წერილებით მოთხოვნილი პერსონალური ინფორმაციითა და იურიდიული კონსულტაციით.
2011 წლის 5 მაისს სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართა საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის #17 დაწესებულების მსჯავრდებულმა გიორგი წიკლაურმა ინფორმაციის სრულყოფილად მიუღებლობასთან დაკავშირებით.
საქმეზე არსებული ფაქტობრივი და სამართლებრივი გარემოებების გათვალისწინებით, სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ მსჯავრდებულ გიორგი წიკლაურს სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიუროს მხრიდან უნდა მიწოდებოდა 2010 წლის 30 ნოემბრის საჩივრითა და 2010 წლის 20 დეკემბრის განცხადებით მოთხოვნილი ინფორმაცია პერსონალური მონაცემების შესახებ და უნდა გაწეოდა შესაბამისი იურიდიული კონსულტაცია. ამდენად, დარღვეულია საქართველოს კონსტიტუციის 41–ე მუხლით და საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 39–ე მუხლით დაცული უფლებები. ამასთან, დარღვეულია სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიუროს დებულებით გათვალისწინებული იურიდიული კონსულტაციით უზრუნველყოფის ვალდებულება.
განცხადებიდან და მასზე თანდართული დოკუმენტაციიდან ირკვევა, რომ 2010 წლის 30 ნოემბერს გიორგი წიკლაურმა საჩივრით მიმართა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ აღსრულების ეროვნული ბიუროს და მოითხოვა დაცვის უფლების განსახორციელებლად საჭირო ინფორმაციის მიწოდება. 2010 წლის 14 დეკემბრის საპასუხო წერილით გიორგი წიკლაურს არასრულყოფილად გადაეგზავნა მის მიერ მოთხოვნილი ინფორმაცია. აღნიშნული გარემოების გათვალისწინებით, მან 2010 წლის 20 დეკემბერს განმეორებით მიმართა სსიპ აღსრულების ეროვნულ ბიუროს. თუმცა, 2011 წლის 1 თებერვლის კორესპონდენციით გიორგი წიკლაურს იგივე შინაარსის წერილი გადაეგზავნა, ამასთან განემარტა, რომ მისი მოთხოვნა „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონის ნორმათა განმარტების თაობაზე სააღსრულებო ბიუროს კომპეტენციას სცილდებოდა.

The Public Defender’s recommendation to the Head of the National Bureau of Enforcement
In accordance with Article 21 of the Organic Law of Georgia on the Public Defender of Georgia, the Public Defender of Georgia has addressed the Head of the LEPL National Bureau of Enforcement of the Ministry of Justice of Georgia, Nika Melia, with a recommendation to provide convict Giorgi Tsiklauri with full personal information requested in the letters of November 30, 2010 and December 20, 2010, and with a legal consultation.
On May 5, 2011, the Public Defender received an application of Giorgi Tsiklauri, a convict placed in Establishment No. 17 of the Department of Prisons of the Ministry of Corrections, Probation and Legal Assistance, in connection with his inability to receive the abovementioned information in full.
Considering the factual and legal circumstances of the case, the Public Defender considers that the LEPL National Bureau of Enforcement should have provided convict Giorgi Tsiklauri with information about his personal details requested in the appeal of November 30, 2010, and the application of December 20, 2010, and provided him with a relevant legal consultation. Thus, the LEPL National Bureau of Enforcement has violated the rights protected by Article 41 of the Constitution of Georgia and Article 39 of the General Administrative Code of Georgia. The Bureau has also failed to meet its obligation to provide a legal consultation, which is provided for in its own Charter.
The applications and the enclosed documents make it clear that on November 30, 2010, Giorgi Tsiklauri addressed the National Bureau of Enforcement of the Ministry of Justice of Georgia with an appeal, demanding information needed for the exercise of his right to defense. With a letter of December 14, 2014, the Bureau sent Giorgi Tsiklauri incomplete information. Due to this, on December 20, 2010, he applied to the LEPL National Bureau of Enforcement again. However, on February 1, 2011, the Bureau sent Giorgi Tsiklauri a letter of the same content, explaining that his demand exceeded the competence of the Bureau of Enforcement as determined by the Law of Georgia of Enforcement Proceedings.